Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny: eskalacja retoryki przez prezydenta Xi Jinpinga jest celowa — a rysowanie linii bojowych przyspiesza |  wiadomości ze świata

Chiny: eskalacja retoryki przez prezydenta Xi Jinpinga jest celowa — a rysowanie linii bojowych przyspiesza | wiadomości ze świata

Wcześniej w tym tygodniu chiński prezydent mówił o „całkowitym powstrzymywaniu, okrążeniu i ucisku Chin” przez Zachód z nietypową dla siebie szczerością.

przez Helen Ann Smith, korespondentka z Azji @ćwierkać


Poniedziałek, 13 marca 2023 07:13, Wielka Brytania

Poza bieżącymi sprawami wydarzenia w Wielkiej Hali Ludowej w Chinach to naprawdę imponujący widok.

Wszystko, od jednoczesnego nalewania herbaty, przez oklaski delegatów, po zgodne przewracanie stron, jest wykonane perfekcyjnie.

Ogólnochińskie Zgromadzenie Ludowe (NPC) to coroczne wydarzenie, które teoretycznie decyduje o polityce, a czasami wprowadza zmiany w konstytucji.


zdjęcie:
Prezydent Xi Jinping przemawia podczas sesji zamykającej Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych

Ale pośród parady i imprezy, w tym roku w dużej mierze chodziło o dalsze umacnianie władzy jednego człowieka, Prezydenta Xi Jinping.

Podczas tej sesji potwierdzono, że zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję prezydencką po tym, jak wcześniej zniósł tradycyjny limit dwóch kadencji.

Udało mu się również ustanowić rząd lojalnych sojuszników, w szczególności Li Qianga, jego nowego zastępcy dowódcy, byłego protegowanego oraz brutalnego i niszczycielskiego inżyniera. Ubezpieczenie w Szanghaju.

Zniknęły prawie wszystkie głosy, które były postrzegane jako mające marginalnie różne perspektywy lub podejścia.

A jego program był cały czas przesuwany.

Na przykład zmiany, które kontynuują wysiłki zmierzające do odsunięcia władzy od zawodowych „urzędników państwowych” i w coraz większym stopniu w ręce kadry partii komunistycznej i lojalistów Xi.

Czytaj więcej:
Prezydent Xi Jinping powiedział, że chińska armia powinna stać się „Wielkim Murem ze Stali”

Ale być może jednym z najtrwalszych tematów tegorocznego Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego jest determinacja Chin w obliczu coraz bardziej napiętej konfrontacji z Zachodem. Ameryka w szczególności.


zdjęcie:
Premier Chin Li Qiang (po prawej) macha ręką, mijając wicepremierów Zhanga Guoqinga (po lewej) i Ding Xuexianga. Fot: AP

Wcześniej w tym tygodniu Xi mówił z nietypową dla siebie szczerością o „wszechstronnym powstrzymywaniu, okrążaniu i stłumieniu Chin przez Zachód”.

READ  Węgry prowadzą rozmowy z Francją w sprawie swojej roli w kierowanej przez Rosję elektrowni jądrowej

Podczas ceremonii zamknięcia opisał, jak armia powinna być „wielkim murem ze stali” przeciwko tym siłom. Nowy sekretarz stanu dał jasno do zrozumienia, że ​​jeśli Ameryka nie „zahamuje” swojej prowokacji, nastąpi „konflikt i konfrontacja”.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Nie ma wątpliwości, że wzmożenie retoryki jest celowe i stanowi część coraz bardziej asertywnej wizji Chin na arenie światowej przez Xi.

Istnieje poczucie, że rysowanie linii bitwy przyspiesza i coraz trudniej jest zobaczyć, jak którakolwiek ze stron może się wycofać.