Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Student znajduje w Polsce 500-letnie ruiny pałacu rycerskiego.  Spójrz

Student znajduje w Polsce 500-letnie ruiny pałacu rycerskiego. Spójrz

Trawiaste, porośnięte drzewami wzgórze wznosi się wzdłuż wsi w południowej Polsce. Wzgórze może nie wyglądać z daleka, ale przez wieki było zakopaną tajemnicą: Pałac Rycerski.

Zrujnowany pałac został zignorowany i zapomniany – dopóki nie pojawił się student.

Radosław Zdaniewicz, archeolog, dr hab. Studentka Uniwersytetu Łódzkiego, ciekawa wiejskiego wzgórza wieś Wdówpowiedział Science in Poland w komunikacie prasowym z 23 czerwca.

Zdaniewicz przeprowadził wcześniejsze badania Średniowieczny pałac w sąsiednim mieście Chechło, według badania z 2022 r.

W oświadczeniu stwierdzono, że bardzo niewiele wiadomo o wzgórzu w Widoff, mimo że obszar ten został wybrany pod budowę struktury obronnej w średniowieczu. Wcześniejsze wykopaliska w kopcu znalazły kilka artefaktów, ale nic wartego wzmianki.

Zdaniewicz, zaintrygowany niektórymi narzędziami, zaczął kopać. Podczas kopania natknął się na ruiny 500-letniego pałacu.

W oświadczeniu stwierdzono, że budynek, którego początki sięgają XV wieku, mieścił piętrowy pałac i wysoką wieżę obronną. Pałac został ostatecznie zniszczony – prawdopodobnie w wyniku pożaru lub inwazji – pozostawiając niewiele.

Widok z lotu ptaka na teren wykopalisk pałacowych. Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

Zdaniewicz odkrył wiele fragmentów kafli, które zdobiły niegdyś pałacowe palenisko. Kafle przedstawiają św. Jerzego walczącego ze smokiem, obraz powszechny na średniowiecznych dworach. Zdjęcia przedstawiają beżowe płytki cięte.

Fragmenty kafli, które niegdyś zdobiły pałacowe palenisko.  Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

Fragmenty kafli, które niegdyś zdobiły pałacowe palenisko. Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

W pałacu znaleziono również głowicę, czyli część miecza niebędącą ostrzem.

Zdaniewicz powiedział, że te artefakty, wraz z lokalizacją i projektem struktury, wskazują, że pałac należał kiedyś do średniowiecznego rycerza. Ten rycerz mógł służyć rodzinie, która była właścicielem wzgórza w XV wieku.

W pałacu odkryto pierścień z mieczem.  Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

W pałacu odkryto pierścień z mieczem. Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

Wśród innych artefaktów znalezionych w zrujnowanym pałacu był fragment miedzianego pasa, fragmenty ceramiki i moneta z XV wieku. Zdjęcia przedstawiają niektóre z tych elementów.

READ  Stany Zjednoczone i 34 inne kraje „nie akceptują” udziału rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 r.
Na stanowisku znaleziono fragment miedzianego pasa.  Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

Na stanowisku znaleziono fragment miedzianego pasa. Zdjęcie Radosława Zdaniewicza za pośrednictwem Science in Poland

Na miejscu znaleziono XV-wieczną monetę.  Fot. M. Supernak via Science in Poland

Na miejscu znaleziono XV-wieczną monetę. Fot. M. Supernak via Science in Poland

W oświadczeniu stwierdzono, że archeolodzy planują kontynuować wykopaliska na wzgórzu i jego okolicach.

Widów leży około 200 mil na południowy zachód od Warszawy.

Do przetłumaczenia komunikatu prasowego Science in Poland wykorzystano Google Translate.

Płetwonurkowie natrafiają na wrak statku sprzed 2200 lat wzdłuż wybrzeża Chorwacji. Spójrz

Rzeźba wikinga – być może amulet przynoszący szczęście – może być najstarszym obrazem, jaki kiedykolwiek znaleziono na Islandii

Fedaini twierdzą, że starożytne rzymskie mozaiki przedstawiające Herkulesa były fałszywie importowane jako „płytki ceramiczne”