Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone i 34 inne kraje „nie akceptują” udziału rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 r.

Górna linia

Przedstawiciele 34 krajów – w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i gospodarza Francji – powiedzieli, że „nie zgadzają się” na udział rosyjskich lub białoruskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., po wezwaniach niektórych krajów europejskich do bojkotu wydarzenia. Inwazja Rosji na Ukrainę.

kluczowe fakty

A list Przedstawiciele wysłani do MKOl potępili decyzję o dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału jako niezależni olimpijczycy, dodając, że „nie ma praktycznego powodu”, aby nie uniemożliwiać im udziału w imprezie.

List zawiera podpisy z 34 krajów oraz czterech innych – Łotwy, Litwy, Polski i Danii – które wcześniej zapowiedziały, że zbojkotują wydarzenie, jeśli sportowcy będą mogli wziąć udział w zawodach.

W liście napisano, że jeśli rosyjscy lub białoruscy sportowcy mieliby wziąć udział, MKOl powinien wyjaśnić, w jaki sposób wezmą udział bez uznania ich krajów, ponieważ są „bezpośrednio finansowani i wspierani przez swoje kraje”.

Urzędnicy amerykańscy wcześniej popierali wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich, chyba że było „absolutnie jasne”, że nie reprezentują oni swoich krajów, według do Polityki.

decydujący cytat

Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, zasugerowała na początku tego miesiąca, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni z igrzysk olimpijskich „dopóki trwa ta wojna, ta rosyjska agresja przeciwko Ukrainie”.

Co oglądać

– powiedział minister sportu Kamil Bortnieczuk agencji Reutera W zeszłym miesiącu spodziewał się, że grupa ogłosi bojkot w ramach przygotowań do igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

Niesamowity fakt

Niektóre organizacje sportowe wprowadziły już zakazy dla rosyjskich czy białoruskich sportowców, w tym Wimbledonu Zakazany Tenisistki z Rosji i Białorusi w zeszłym roku. Międzynarodowa Unia Kolarska – organ zarządzający kolarstwem sportowym – ma go również Zakazany Kolarze z Rosji i Białorusi są częścią drużyn reprezentujących swoje kraje. Pomimo tego zakazu, inni uważają, że karanie poszczególnych sportowców jest niewłaściwe. Oprócz Wimbledonu, pozostałe trzy duże turnieje tenisowe umożliwiają udział rosyjskich i białoruskich sportowców w US Open. mowić W zeszłym roku zostaliby dopuszczeni do turnieju za niepociągnięcie „indywidualnych sportowców do odpowiedzialności za działania i decyzje ich rządów”.

główne tło

Rosyjski Komitet Olimpijski spotkał się w ostatnich latach z kilkoma sankcjami. Światowa Agencja Antydopingowa znalazła dowody na sponsorowany przez państwo program dopingowy na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, w wyniku którego rosyjskim sportowcom zabroniono udziału pod rosyjską flagą. Rosyjscy sportowcy rywalizowali pod tytułem RKP i flagą olimpijską we wszystkich międzynarodowych zawodach w 2016 roku. Sankcje te miały wygasnąć w grudniu 2022 roku, choć WADA nie zrobił Powiedział, czy zwróci Rosję. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. MKOl powiedział, że „zdecydowanie potępił” złamanie przez Rosję rozejmu olimpijskiego, rezolucji popieranej przez ONZ, która zakazuje wszelkiej wojny w trakcie zawodów i tydzień po nich.

Dalsza lektura

Burmistrz Paryża sprzeciwia się udziałowi Rosji w Igrzyskach Olimpijskich 2024 – oto kraje, które mogłyby to zbojkotować (Forbesa)

Rosyjscy sportowcy mogą startować na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku – ale nie pod rosyjską flagą (Forbesa)

Chodź za mną Świergot. Wyślij mi bezpieczną wskazówkę.

READ  Usługi | Wiadomości, sport, praca