Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Śmierć Geparda Kono: czy obroże radiowe mogą zabić wielkie koty Indii?

Śmierć Geparda Kono: czy obroże radiowe mogą zabić wielkie koty Indii?

  • Przez Geetę Pandey
  • BBC News, Delhi

podpis pod zdjęciem,

Gepardy występują w Parku Narodowym Kono w stanie Madhya Pradesh w środkowych Indiach

Czy obroże radiowe, kluczowe urządzenia elektroniczne, które pomagają śledzić przemieszczanie się chronionych zwierząt, mogą być dla nich szkodliwe?

To pytanie zadaje sobie wiele osób po śmierci dwóch gepardów, które w zeszłym tygodniu znalazły się wśród 20 wielkich kotów sprowadzonych z wielką pompą do Indii w zeszłym roku. Gepardy, uznane za wymarłe w 1952 roku w Indiach, zostały ponownie wprowadzone w ramach pierwszej na świecie transkontynentalnej relokacji dużego drapieżnika. Mieszkają w Parku Narodowym Kono w środkowym stanie Madhya Pradesh.

Do tej pory zginęło osiem gepardów, w tym trzy młode urodzone w marcu.

Niektóre zgony miały miejsce z nieuniknionych przyczyn, takich jak niewydolność serca spowodowana stresem lub urazami godowymi.

Ale kilku ekspertów od dzikiej przyrody i weterynarzy powiedziało BBC, że dwa ostatnie zgony były spowodowane inwazją larw po infekcjach skóry. Mówią, że jednym z powodów mogą być obroże radiowe, które zwierzęta musiały nosić, aby je chronić.

Jest to teoria zdecydowanie odrzucana przez Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa. w oficjalnej oświadczenieMinisterstwo podkreśliło, że dorosłe gepardy zmarły z „przyczyn naturalnych”, a raporty obwiniające obroże radiowe były „spekulacyjne i pozbawione dowodów naukowych”. BBC skontaktowało się również z Rajeshem Gopalem, szefem projektu Cheetah, ale on jeszcze nie odpowiedział.

Jednak eksperci zajmujący się dziką przyrodą twierdzą, że takie obrażenia nie są rzadkością wśród innych dużych kotów, zwłaszcza podczas mokrej pory deszczowej w Indiach.

„Te obroże zawierają chipy, które wysyłają informacje o użytkowniku przez satelitę, co jest niezbędne do monitorowania ruchu zwierzęcia dla jego bezpieczeństwa i ochrony”, powiedział Kumar, dodając, że „widział infekcje powodowane przez obroże nawet u tygrysów”.

Yadvendradev Jhala, weteran i jeden z ekspertów, którzy planowali i nadzorowali projekt transferu, powiedział BBC, że skaleczenia mogły być spowodowane przez zwierzę drapiące obszar wokół obroży z powodu wilgoci.

podpis pod zdjęciem,

W zeszłym roku z wielką pompą sprowadzono do Indii dwadzieścia gepardów

„To pierwszy monsun dla lampartów, które przybyły z lasów Afryki, które są suchymi regionami i wciąż próbują przystosować się do indyjskiego monsunu” – powiedział.

Gepardy „mają bardzo grube futro” – gęste włosy pod szyją – które pochłaniają dużo wilgoci przy bardzo mokrej pogodzie, czyniąc je miękkimi, elastycznymi i swędzącymi.

„A kiedy zwierzę drapie się, jeśli skóra jest rozdarta, muchy składają tam jaja i dochodzi do inwazji larw, co prowadzi do inwazji bakteryjnej i powoduje posocznicę, która prowadzi do śmierci” – dodał.

Projekt gepardów w Indiach wiąże się z dużym prestiżem — sam premier Narendra Modi udał się do Qunu we wrześniu ubiegłego roku, aby wypuścić pierwszą partię ośmiu gepardów z Namibii do parku narodowego. (Kolejnych 12 dużych kotów sprowadzono z Republiki Południowej Afryki na początku tego roku). Nic więc dziwnego, że każda śmierć – narodziny – trafia na pierwsze strony gazet.

Śmierć młodych z powodu „niedożywienia i odwodnienia” wielu ludzi zastanawia się, dlaczego władze nie interweniowały na czas, aby zapewnić im przeżycie. Podobne pytania zadawane są teraz, po śmierci w zeszłym tygodniu.

„Zwierzę umiera z powodu inwazji larw po kilku dniach, więc jak nikt tego nie zauważył?” Spytał.

Ostatnim zdechłym gepardem był Suraj, który został zauważony przez zespół monitorujący w zeszły piątek „w stanie letargu” z „muchą na szyi”, Indyjski Ekspres wspomniany. Trzy godziny później Suraj zostaje znaleziony martwy.

„Wstępne dochodzenie wykazało, że przyczyną śmierci Sanuriego były obrażenia szyi i pleców” – powiedział przedstawiciel dzikiej przyrody.

Cytowano, że główny urzędnik ds. ochrony lasów stanu Madhya Pradesh, JS Chauhan – który został już usunięty ze swojego stanowiska – powiedział, że inny samiec lamparta, który zmarł kilka dni wcześniej, miał podobne obrażenia. „Jednym z powodów mogą być obroże satelitarne” – powiedział Chauhan.

W środę zgłoszono, że co najmniej trzy inne gepardy doznały podobnych obrażeń, a eksperci ds. dzikiej przyrody wezwali władze do zbadania roli obroży radiowych w śmierci.

podpis pod zdjęciem,

Urzędnicy twierdzą, że bezprzewodowe obroże są niezbędne do monitorowania ruchu zwierząt dla ich bezpieczeństwa i ochrony

Pan Gala mówi, że jedynym sposobem na poradzenie sobie z sytuacją jest sprawdzenie wszystkich pozostałych gepardów, aby zobaczyć, czy któryś z nich nie ma żadnych obrażeń.

Dodaje: „Jeśli jakieś znajdą, muszą się tym zająć. Oczywiście obroży nie można założyć z powrotem, dopóki zwierzę nie zostanie w pełni wyleczone, co oznacza, że ​​gepardy będą musiały wrócić do osłoniętych miejsc dla ich bezpieczeństwa”.

the Plan działania Aby ponownie wprowadzić geparda do Indii, spodziewaj się 50% śmiertelności w pierwszym roku projektu.

Pan Gala mówi, że spodziewano się śmierci z powodu pułapek i kłusownictwa, wypadków z udziałem pojazdów i konfliktów z gepardami.

Pan Kumar mówi, że oczekuje się, że takie projekty będą miały długi okres ciąży.

„Lampart jest nowym gatunkiem w naszej ojczyźnie. Zadomowienie się na subkontynencie indyjskim może zająć od pięciu do dziesięciu lat”. „Codziennie bierzemy lekcje, ucząc się, jak nim zarządzać i go chronić”.

BBC News India jest teraz na YouTube. Kliknij tutaj Aby subskrybować i oglądać nasze filmy dokumentalne, wyjaśnienia i funkcje.

Przeczytaj więcej historii Indii z BBC: