Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Argentyna odniosła dyplomatyczne „zwycięstwo” nad Falklandami

Argentyna odniosła dyplomatyczne „zwycięstwo” nad Falklandami

Argentyna odniosła dyplomatyczne „zwycięstwo” po tym, jak Unia Europejska zgodziła się nazywać Falklandy Malwinami w oficjalnym dokumencie.

Przywódcy UE zawarli porozumienie, kiedy spotkali się w Brukseli z grupą przywódców Ameryki Łacińskiej i Karaibów CELAC.

James Cleverly, minister spraw zagranicznych, zwrócił się do Brukseli o odrzucenie jakiejkolwiek wzmianki o Falklandach w deklaracji przed szczytem.

Ale urzędnicy UE powiedzieli, że Wielkiej Brytanii nie zostanie przyznana żadna rola w tej sprawie, ponieważ nie jest już członkiem bloku.

Uzgodniona deklaracja brzmi: „W odniesieniu do kwestii suwerenności nad Malwinami/Falklandami Unia Europejska przyjmuje do wiadomości historyczne stanowisko CELAC oparte na znaczeniu dialogu i poszanowania prawa międzynarodowego w pokojowym rozwiązywaniu sporów”.

’To jest oburzające’

James Sunderland, konserwatywny poseł, który służył w wojnie o Falklandy, powiedział: „To jest oburzające. Wielka Brytania sprawuje de facto suwerenność nad Falklandami od 1833 roku i stanęła w ich obronie w 1982 roku.

„Mieszkańcy Falklandów również w przeważającej większości głosowali za pozostaniem Brytyjczykami. Mądrze byłoby, gdyby UE szanowała brytyjską suwerenność, zamiast marnować czas na symboliczną pracę”.

Oświadczenie poparło 27 państw członkowskich UE i 32 z 33 krajów regionu Selak, przy czym Nikaragua odmówiła poparcia ze względu na język o wojnie na Ukrainie.

Argentyna powiedziała, że ​​po raz pierwszy Bruksela formalnie uznała roszczenia Ameryki Łacińskiej do Falklandów we wspólnej deklaracji.

Santiago Cafiero, minister spraw zagranicznych Argentyny, powiedział, że po oświadczeniu Buenos Aires oczekuje „pogłębienia dialogu z Unią Europejską w sprawie Malwin”.

„Ta wspólna deklaracja stanowi nowe wezwanie społeczności międzynarodowej do Wielkiej Brytanii, aby zgodziła się wypełnić swoje zobowiązanie do wznowienia negocjacji suwerenności z Argentyną” – powiedział.

Ale osoba bliska panu Cleverly powiedziała: „Rząd argentyński może wywierać presję na kogo chce, ale to nie zmienia faktu, że Falklandy są brytyjskie.

READ  Więcej ludzkich szczątków odkryto w dotkniętym suszą jeziorze Mead w pobliżu Las Vegas | Wiadomości z USA

Taka jest wyraźna wola mieszkańców Falklandów. Dziesięć lat temu 99,8 procent mieszkańców Falklandów, którzy głosowali, powiedziało, że chce pozostać częścią brytyjskiej rodziny.

Brytyjskim urzędnikom odpowiada to oświadczenie, ponieważ nie zobowiązuje ono ani nie obiecuje żadnej zmiany polityki Brukseli wobec Falklandów.