Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Procesory AMD Threadripper powracają z gigantycznym 96-rdzeniowym chipem

Procesory AMD Threadripper powracają z gigantycznym 96-rdzeniowym chipem

AMD przywraca swoje procesory Threadripper w dwóch całkowicie nowych seriach i dwóch nowych chipsetach. Tam Seria Pro chipów Threadripper Zaprojektowane jako część najlepszych stacji roboczych dla profesjonalistów, istnieją serie nieprofesjonalne dla wysokiej klasy komputerów stacjonarnych (HEDT) i „prosumentów”, którzy nie potrzebują funkcji zarządzania, ośmiokanałowej pamięci ani ogromnych ilości PCIe Gen 5 pasy.

Zarówno chipsety Pro, jak i HEDT są oparte na architekturze AMD Zen 4 i zapewniają dostęp do najnowszej, szybkiej pamięci masowej PCIe Gen 5. Na szczycie chipsetu Threadripper Pro znajduje się procesor 7995WX, który oferuje 96 rdzeni i 192 wątki, maksymalne taktowanie 5,3 GHz, do 384 MB pamięci podręcznej L3 i 128 linii PCIe Gen 5. AMD oferuje sześć chipsetów Threadripper Pro z wysyłka 7945WX Dla początkujących z 12 rdzeniami/24 wątkami.

Procesory HEDT Threadripper.
Obraz: AMD

Chipsety Threadripper HEDT to najbardziej realistyczny wybór dla każdego, kto pracuje w obszarach projektowania, produkcji, architektury, inżynierii i mediów. AMD zaoferuje tutaj trzy chipy Ryzen Threadripper, ale tanie nie będą. Flagowy 7980X oferuje 64 rdzenie/128 wątków, przyspieszenie do 5,1 GHz i 320 MB całkowitej pamięci podręcznej, a wszystko to za 4999 dolarów. Oto pełny skład:

Jeśli rozważasz nowy Threadripper do stacji roboczej, musisz także wziąć pod uwagę pamięć i płyty główne, z którymi będzie on sparowany. Chipy z serii Threadripper 7000 obsługują tylko pamięć zarejestrowaną, więc UDIMM nie jest tutaj obsługiwany.

Nowe opcje płyt głównych AMD Threadripper.
Obraz: AMD

AMD oferuje płyty główne TRX50 dla chipsetu HEDT i płyty główne WRX90 dla platformy Pro. Co ciekawe, płyty główne TRX50 będą obsługiwać także chipset Pro, więc technicznie rzecz biorąc, można zbudować wysokiej klasy desktop z 96 rdzeniami i 192 wątkami przetwarzającymi. Nie uzyskasz obsługi pamięci ośmiokanałowej ani 128-liniowej PCIe Gen 5, ale jeśli używasz 96 rdzeni, jest to prawdziwa potęga.

READ  Akcje PS5 — NA ŻYWO: Najnowsze wiadomości o uzupełnieniu zapasów w Wielkiej Brytanii od Very, Game, AO, Argos i innych

Będziemy musieli poczekać na pełne recenzje i testy porównawcze, aby zobaczyć, jak wypada na tle profesjonalnych zadań i gier z procesorami Intel Xeon i Core oraz zwykłą serią Ryzen 7000 firmy AMD. Obie wersje procesorów Ryzen 7000 Threadripper będą dostępne od 21 listopada.