Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski reżyser Paweł Pawlikowski zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za „Idę”.

Polski reżyser Paweł Pawlikowski zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za „Idę”.

Polski reżyser Paweł Pawlikowski przeszedł od reżyserowania czarno-białego filmu skłaniającego do niemej kontemplacji do znalezienia się „w centrum hałasu” podczas rozdania Oscarów, jak stwierdził z wyraźnym rozbawieniem, odbierając nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego za „Idę. „

„Jak się tu dostałeś” – powiedział.

Zwycięstwo to jest dla Polski pierwszym obcojęzycznym Oscarem pomimo dziewięciu poprzednich nominacji i bogatej historii twórczości filmowej, w tym tak znanych reżyserów, jak Andrzej Wajda i Roman Polański.

„To ekscytujące. To cudowne. Mamy wspaniałą tradycję filmową. Złote wieki. Ale Oscarów nie ma” – Pawlikowski mówił za kulisami.

Drobno wykonane „Ida” Film historyczny, zagłębiający się w mroczny rozdział historii Polski pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej poprzez młodą zakonnicę, która odkrywa rodzinne tajemnice z tamtego okresu, stał się jednym z hitów 2014 roku. Film Pawlikowskiego był także nominowany za zdjęcia. .

Wyraził nadzieję, że jego nagroda zainspiruje innych polskich filmowców do podejmowania większego ryzyka i zrobienia czegoś „autentycznego i odważnego”.

Reżyser kilka dni temu skrytykował prasę za określenie jego filmu „filmem o Holokauście” i posunął się nawet do stwierdzenia, że „Ida” Została „porwana w innych celach” przy całym „zamieszaniu i uwadze”.

Niedzielny wieczór na scenie nie wspomniał o swoich obawach.

Za kulisami reżyser pytany o to, czy jego film nawiązuje do Izraela opartego na tematyce Holokaustu, reżyser podkreślał, że nie uważa swojej historii za opowieść o Holokauście.

„Dla mnie ten film jest bardzo polski” – powiedział. „Chodzi o różne wersje języka polskiego.”

„Chodzi także o jazz i rock'n'roll” – dodał. „Nie zrobię filmu z jednego powodu”.

Pawlikowski także stwierdził, że jego ekipa jest dopracowana, składa się z szeregu różnych postaci, w tym przynajmniej jednej, której nazwisko można przetłumaczyć jako „podgrzewacz wody”, która, jego zdaniem, niosła film ze „swoim buntowniczym duchem”.

READ  Jak Jim Henson zaktualizował „Fraggle Rock” i „Harriet the Spy”

Na scenie powiedział: „Jesteś tym, co kocham w Polsce. Twoja niezłomna odwaga jest odważna i zabawna. I możesz się napić”.

Muzyka zaczęła spychać reżysera ze sceny, ten jednak wytrwał wystarczająco długo, by podziękować swoim polskim rodakom, którzy oglądali w domu ceremonię wręczenia nagród oraz swoim dzieciom.

„Miałem właśnie powiedzieć ten kicz, który pokochaliby Amerykanie” – zażartował za kulisami. Udało mu się jednak uhonorować go, gdy schodził ze sceny z Oscarem w dłoni.

Powiedział swoim dzieciom: „Kocham cię. Jesteście największą nagrodą”.

Agencja prasowa