Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski program telewizyjny znalazł się pod ostrzałem po tym, jak piosenkarka założyła czarną twarz, by zaimponować Kendrickowi Lamarowi

Polski program telewizyjny znalazł się pod ostrzałem po tym, jak piosenkarka założyła czarną twarz, by zaimponować Kendrickowi Lamarowi

Konkurs polskiej telewizji znalazł się pod ostrzałem po tym, jak biały performer ubrany w czarną twarz podszywał się pod amerykańskiego rapera Kendricka Lamara.

Popularny program Toga Towarz Barzmi Znagomo -Maarouf K Twoja twarz wygląda znajomo Elsewhere – przedstawia piosenkarzy wykonujących swoje wykonania przed publicznością w studiu na żywo.

Z kolei w sobotę (9 września) uczestnik Kuba Smajkowski wykonał swoją wersję utworu Lamara „Humble” z jego nagrodzonej Grammy w 2017 roku płyty pt. Klątwa.

Z tej okazji Szmajkowski pojawił się z makijażem, który sztucznie przyciemnił jego wygląd, i założył treskę imitującą warkocze – plecioną fryzurę, którą Lamar nosił w teledysku.

Zaśpiewał także nieocenzurowaną wersję utworu „Humble”, w której wielokrotnie pojawiało się słowo na „n”. Szmajkowski zaśpiewał całe n-słowo.

Szmajkowski ostatecznie zdobył pierścień i nagrodę w wysokości 10 000 złotych (1843 funtów).

Po emisji programu Szmajkowski i program opublikowali materiał filmowy z występu w mediach społecznościowych, gdzie spotkał się z ostrą reakcją widzów, którzy poczuli się urażeni przez Blackface.

„O nie, Kuba, to niedobrze” – napisał jeden z fanów. „Producenci tego programu, co sobie myśleliście? Kuba ma niesamowity talent i mógł zrobić ogromną karierę na arenie międzynarodowej. Ale teraz ten występ jest tutaj”.

Inny użytkownik Instagrama napisał: „Nadal jesteś czarną twarzą? Jeszcze się nie nauczyłeś?!” Inny skomentował: „O mój Boże, co to za rasizm?”

Kuba Smajkowski z czarną twarzą wygląda znajomo i Kendrick Lamar

(YouTube/Getty)

„Brat zrobił Blackface’a, wypowiadając słowo na „n” – dodał jeden z oszołomionych widzów, dodając emoji czaszki, aby podkreślić swój szok.

Logo Amazona Prime

Dzięki Amazon Prime Video możesz uzyskać dostęp do nieograniczonej transmisji strumieniowej filmów i programów telewizyjnych

Zarejestruj się już teraz i skorzystaj z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego

Subskrypcja

Czarna twarz to termin używany do opisania osób innych niż czarna, które sprawiają, że ich skóra wydaje się ciemniejsza lub używają protez, aby przypominać osobę czarną, i powszechnie uważa się, że sprzyja negatywnym lub rasistowskim stereotypom.

Niezależny Skontaktowałem się z firmą produkującą serial, Endemol Shine Polish, z prośbą o komentarz.

W innym miejscu sobotniej edycji programu biała aktorka Paula Gonciarz wcieliła się w Beyoncé i również przyciemniła jej skórę.

Inni krytykowali jej przemianę, a w jednym komentarzu na jej stronie na Instagramie stwierdzono: „To niezwykle mylące i ignoranckie. Blackface nigdy nie powinno być nigdzie robione. Nie powinniśmy nakładać koloru skóry ludzi na podobne stroje”.

Inny skomentował: „To szokujące, że tego rodzaju rasizm jest dozwolony w telewizji w 2023 roku”.

Paula Gonciarz jako Beyoncé

(Instagram / twojatwarzbrzmiznajomo)

W poprzednich sezonach programu uczestnicy również przyciemniali skórę, aby wcielić się w czarnych wykonawców. Po ostrej reakcji, gdy w 2021 r. biały uczestnik wykorzystał Blackface do roli Kanye Westa, program opublikował oświadczenie, w którym wyraził zdziwienie krytyką.

„Celem każdej gwiazdy występującej w serialu, a także całego zespołu produkcyjnego, jest odtworzenie oryginalnego występu w możliwie najdokładniejszy sposób, jednocześnie składając hołd oryginalnemu artyście” – czytamy w odpowiedzi.

Zauważyła również, że w serialu wcielało się wiele znanych polskich gwiazd, w tym Kasia Skrzynica w roli Tiny Turner, Agnieszka Włodarczyk w roli Michaela Jacksona, Mariusz Totoszko w roli Steviego Wondera i Natalia Szroeder w roli Whitney Houston. .

Twoja twarz wygląda znajomo Ma kilka wydań międzynarodowych, w tym wydania w Hiszpanii i na Filipinach.

READ  Nie do zapomnienia: autor Nappa opowiada opowieści swoich rodziców o II wojnie światowej | zabawa

W 2021 roku czeska wersja programu zakazała uczestnikom używania czarnej twarzy.