Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska telewizja TVP dodaje do tej listy dramat szachowy „Shattered Games”.

Telewizja Polska (TVP) dodała film fabularny „Rozbite gry” do swojej międzynarodowej listy bestsellerów obok filmu romantycznego „The Love Buzz” i serialu historycznego „Zatoka szpiegów”.

„Shattered Games” eksploruje bogatą historię Polski i jej wpływ na grę w szachy. Reprezentacja Polski w szachach, znana w Polsce jako „Złota Drużyna”, zdobyła mistrzostwo świata w szachach w Hamburgu w 1930 roku i została przemianowana przez niemiecką prasę na „Bombenmannschaft” lub „Bomber Crew”.

„Mecze rozgrywane przez tę drużynę do dziś są opisywane w podręcznikach szachowych jako przykłady mistrzowskich ruchów i partii” – podała TVP w oświadczeniu.

Film skupia się na kapitanie drużyny Akibie Rubinsteinie oraz innych zawodnikach Daudzie Przybyorce, Ksawirim Tartakowerze, Mieczysławie Najdorfie, Pauline Friedman i Kazimierzu Makarchyku.

Podąża za nimi w walce o Puchar, a także zmaganiu się z chorobą psychiczną Rubinsteina i wybuchem II wojny światowej. Film opowiada o losach polskich graczy, z których część była Żydami, podczas hitlerowskiej okupacji Polski.

Zdjęcia do „Zepsutych zabawek” kręcono we wnętrzach historycznych przedwojennych pałaców i domów w Polsce, zaś zakład dla obłąkanych, do którego trafił Rubinstein, kręcono we wnętrzach słynnego zamku w Moznej, gdzie mieścił się ośrodek leczenia nerwic.

Film wyreżyserował Marek Bukowski, a producentami wykonawczymi są Jacek Stanclik i Piotr Mikołajczak. Producentem jest TVP, a producentem Studio Basta.

„Bohaterowie filmu przypominają postacie z kina amerykańskiego lat 30. lub późniejszego Filmu Noir” – powiedziała Orszula Soszko, dyrektor ds. sprzedaży międzynarodowej w TVP. Tworzą zgraną grupę przyjaciół, na której czele stoi charyzmatyczny David Przybyorka, a przełomowa gwiazda Akiba Rubinstein błyszczy jako najpopularniejsza gwiazda świata. Wybuch wojny oznacza koniec tego eleganckiego świata i prowadzi do ostatecznego rozpadu Drużyny Shining Gold.

READ  Epidemia spowalnia przecinanie polskiej liny