Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska stara się o organizację Letnich Igrzysk 2036

Polska stara się o organizację Letnich Igrzysk 2036

WARSZAWA, Polska – Polska będzie starała się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., oznajmił w środę polski prezydent Andrzej Duda, dołączając do wyścigu wraz z innymi kandydatami, w tym Indonezją, Meksykiem i Indiami.

Polska, która tego lata była gospodarzem Europejskich Igrzysk Multisportowych w Krakowie i Małopolsce, nigdy nie była gospodarzem igrzysk olimpijskich.

„Chciałbym ogłosić, po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministrem Sportu i Rządem, że naszą ambicją i zamiarem jest rozpoczęcie wysiłków na rzecz organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku” – powiedział Duda na konferencji w Polsce. Zakopańczyka.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał organizację Igrzysk w 2032 r. Brisbane w Australii, choć jest już kilku potencjalnych kandydatów zainteresowanych organizacją Igrzysk w 2036 r.

Oficjalne zainteresowanie wyraziły Meksyk i Indonezja, natomiast oferta z Indii wydaje się nieunikniona. Mogłyby również dołączyć Türkiye, Węgry i miasta w regionie Zatoki Perskiej.

„Nasi polscy przyjaciele udowodnili już, że mają wszystko, czego potrzeba, aby organizować duże międzynarodowe wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie” – powiedział Hasan Arat, Członek Komitetu Wykonawczego Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Europejski Komitet Olimpijski jest odpowiedzialny za organizację Igrzysk Europejskich – wydarzenia odbywającego się co cztery lata, podczas którego ponad 7 000 sportowców rywalizuje w 26 dyscyplinach sportowych przez 12 dni.

„Z tego, co zaobserwował tam Komitet Olimpijski, wynika, że ​​Polska również ma odpowiednie kwalifikacje, aby być gospodarzem igrzysk olimpijskich” – stwierdził Arat.

Nie ma otwartej procedury przetargowej ani oficjalnej kampanii związanej z igrzyskami olimpijskimi, jak miało to miejsce w przeszłości, po zmianie zasad przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski kilka lat temu. Kandydaci rozpoczną teraz prywatne rozmowy z MKOl, zanim przedstawią sesji MKOl rekomendację jednego miasta do głosowania. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zwykle przyznaje letnie igrzyska olimpijskie z co najmniej siedmioletnim wyprzedzeniem.

READ  Od standardowego podpisu wojskowego do pieczęci imiennej na obiekcie ASI | Więcej wiadomości sportowych

Paryż będzie gospodarzem Letnich Igrzysk w przyszłym roku, a Los Angeles będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2028 roku.