Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przygotowuje zmiany w prawie sądowniczym, które mają odblokować fundusze unijne

Polska przygotowuje zmiany w prawie sądowniczym, które mają odblokować fundusze unijne

WARSZAWA, Polska (AP) — Polski rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy, który unieważniłby niektóre kluczowe przepisy systemu sądownictwa, które spowodowały, że Unia Europejska zablokowała dystrybucję środków na odbudowę po pandemii wśród narodu.

Premier Mateusz Morawiecki, który stara się o ponad 35 miliardów euro z niezamrożonych funduszy unijnych, powiedział w środę, że proponowane zmiany są „dobre dla Polski”. Wezwał prawodawców z całego spektrum politycznego do przyspieszenia zatwierdzenia ustawy, która została wprowadzona pod koniec wtorku.

Zmiany wynikały z intensywnych negocjacji, jakie nowy polski minister ds. Unii Europejskiej Shimon Senkowski Vil Seck prowadził ostatnio w Brukseli. Unia Europejska utrzymuje, że prawicowy rząd w Polsce naruszył praworządność i zasady demokracji, osłabiając niezawisłość sądownictwa. Bruksela zamroziła polskie fundusze na odbudowę i wywarła presję na Warszawę, by zmieniła sytuację.

Z projektu zamieszczonego na stronie internetowej Parlamentu wynika, że ​​proponowana nowa ustawa pozbawiłaby Sąd Najwyższy uprawnień do dyscyplinowania sędziów, skutecznie unieważniając uprawnienia tamtejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która jest głównym punktem spornym dla Brukseli.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystało Urzędy Odpowiedzialności Zawodowej sądu do zawieszania i dyskredytowania sędziów, którzy krytykują próby rządu w zakresie nadmiernej kontroli nad polskim sądownictwem.

W ramach sporu o rządy prawa z Brukselą wprowadzono w tym organie zmiany, ale były one głównie kosmetyczne.

Wstrzymywane środki unijne i to, do czego Polska musi się posunąć, by je zabezpieczyć — borykając się z rosnącym deficytem budżetowym i rosnącą inflacją — stało się źródłem narastających napięć w koalicji rządzącej, zwłaszcza między Morawieckim a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, autorem m.in. kontrowersyjna polityka w sądownictwie.

Mimo różnicy zdań Morawiecki i koalicja rządząca głosowali pod koniec wtorku przeciwko wnioskowi opozycji o usunięcie Ziobry. Zamiast tego Sojusz zdecydował się na zmianę polityki Ziobry.

READ  Michał B. Barketta 1948-2023 | Wiadomości, sport, praca

Parlament ma głosować nad poprawkami w przyszłym tygodniu. Będzie też wymagać zgody izby wyższej, Senatu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Nie jest jeszcze jasne, czy zmienione przepisy spełnią kluczowe kamienie milowe wyznaczone przez Brukselę, która uznała niektóre z wcześniejszych poprawek Warszawy za niewystarczające.

Komentatorzy polityczni w Polsce powiedzieli w środę, że rząd znacząco odwraca politykę, którą prowadził od czasu dojścia do władzy koalicji rządzącej PiS w 2015 roku.