Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska, czeskie rządy podpisują umowę w sprawie kopalni węgla brunatnego | NanaimoWiadomościNOW

TO JEST AKTUALIZACJA AKTUALNOŚCI. Wcześniejsza historia AP znajduje się poniżej.

WARSZAWA, Polska (AP) —

Czeski rząd poinformował w czwartek, że ma projekt umowy z Polską, aby zakończyć miesiące kosztownego impasu w polskiej kopalni węgla brunatnego, która według Pragi jest szkodliwa dla środowiska przygranicznego.

Rzecznik rządu Vaclav Smolka powiedział, że rząd zatwierdził projekt umowy w sprawie kopalni Turów w południowo-zachodniej Polsce, w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami.

Premier Czech Petr Fiala powiedział lokalnej agencji informacyjnej CTK, że spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim, który przebywa w Pradze, i „dopracujemy ostateczne szczegóły”.

W ubiegłym roku Praga wniosła spór do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, argumentując, że Polska zignorowała protestujących, a kopalnia odprowadza wodę z czeskich wsi i powoduje inne szkody dla środowiska. Nakazał Polsce zamknięcie kopalni w oczekiwaniu na decyzję i nałożył grzywnę w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień jej dalszej działalności.

W czwartek urzędnik sądowy, rzecznik generalny, poinformował, że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej, wydając decyzję o przedłużeniu koncesji kopalni Turów o 6 lat bez przeprowadzenia badania oddziaływania na środowisko.

Opinia została wydana w ramach postępowania sądowego przed werdyktem spodziewanym jeszcze w tym roku.

Polska odmawia zapłaty kary i twierdzi, że nie może zamknąć kopalni, która zasila elektrownię wytwarzającą prawie 9% energii w kraju.

W opinii prawnej dla Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z siedzibą w Luksemburgu rzecznik generalny Priit Pikamäe stwierdził, że działalność wydobywcza prowadzona „na powierzchni podobnej do powierzchni kopalni Turów niesie ze sobą podlegać ocenie”.

Chociaż Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie jest zobowiązany do podporządkowania się opinii rzecznika generalnego, na ogół to robi.

Na początku tego miesiąca UE rozpoczęła proces potrącania milionów euro z płatności dla Polski w celu pokrycia grzywien nałożonych na Warszawę za zignorowanie nakazu sądowego. Pierwsza płatność wynosi 15 milionów euro (17 milionów dolarów) plus 30 000 euro odsetek.

READ  Rosyjski gaz i unijne prawo w centrum uwagi po wizycie Schulza w Polsce

____

Petrequin zameldował się z Brukseli. Przyczynił się do tego Karel Janicek w Pradze.

Monika Ścisłowska i Samuel Petrequin, Associated Press