Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski gaz i unijne prawo w centrum uwagi po wizycie Schulza w Polsce

BERLIN (Reuters) – Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odwiedzi w niedzielę Warszawę na rozmowy na temat kryzysu migracyjnego na Białorusi, niezależności polskiego sądownictwa, wzmocnienia armii rosyjskiej pod Ukrainą i rosyjskiego gazociągu do Niemiec.

Podczas gdy Schulz mówił o swoim celu, jakim jest ochrona dobrych stosunków między Niemcami a Polską na nadchodzące lata, obaj przywódcy jasno powiedzieli, czego od siebie oczekują.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie wzywał Schulza do sprzeciwienia się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który miałby sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy, powołując się na obawy, że Rosja może go wykorzystać przeciwko Europie.

Tymczasem Niemcy poparły wysiłki Polski mające na celu powstrzymanie napływu migrantów starających się o wjazd z Białorusi – kryzysu, o który UE oskarżyła Mińsk, o zorganizowanie – i powiedziały, że pomoże to Warszawie i Brukseli znaleźć rozwiązanie.

Jednak polski system sądowniczy pozostaje sporny.

„Są kwestie, o których rozmawiamy ze sobą w Europie, kwestie, które są różnie oceniane; na przykład, jeśli chodzi o kwestie praworządności” – cytował Schulza niemiecki nadawca ARD.

Polska została odnaleziona

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ukarał Polskę grzywną po stwierdzeniu, że reformy sądownictwa przyjęte przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość naruszają unijne prawo.

Polska odmówiła zapłaty grzywny, a Sąd Najwyższy orzekł, że polskie prawo może mieć pierwszeństwo przed przepisami unijnymi.

Nowy niemiecki rząd, który został zaprzysiężony w środę, nie zobowiązał się publicznie, że zatrzyma rurociąg Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, czego domagały się Polska i Stany Zjednoczone.

Rosja gromadzi swoje siły na granicy z Ukrainą, budząc obawy przed możliwą inwazją. Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina, że ​​Nord Stream 2 może zostać zakłócony, a w przypadku inwazji wojsk mogą zostać nałożone surowe sankcje gospodarcze.

READ  Rekabi jest najnowszym irańskim graczem, który jest zagrożony w swojej ojczyźnie

Przedstawiciele USA powiedzieli członkom Kongresu, że mają porozumienie z Niemcami w sprawie zamknięcia Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, powiedział we wtorek czołowy doradca Kongresu.

Niemieccy urzędnicy nie potwierdzili doniesień, ale Schulz powiedział w środę, że w przypadku naruszenia przez Rosję granic Ukrainy będą konsekwencje, co w niedzielę powtórzyła Grupa Siedmiu najbogatszych narodów.

(Sprawozdawczość Josepha Nasra i Christopha Stitza; Redakcja: Rose Russell i David Goodman)