Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska aresztuje 2 Rosjan za szerzenie propagandy Grupy Wagnera

Polska aresztuje 2 Rosjan za szerzenie propagandy Grupy Wagnera

WARSZAWA (Reuters) – Dwóch Rosjan oskarżonych o szerzenie propagandy na rzecz grupy najemników Wagnera w dwóch polskich miastach zostało aresztowanych i oskarżonych o szpiegostwo – poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Biuro prasowe ministra odpowiedzialnego za koordynację służb specjalnych poinformowało w oświadczeniu, że wydali oni w Krakowie i Warszawie około 300 ulotek, które znalazły się wśród około 3000 prowagnerowskich materiałów propagandowych będących w ich posiadaniu.

„Obaj zostali oskarżeni między innymi o szpiegostwo” – napisał Kaminsky na platformie komunikacyjnej X, wcześniej znanej jako Twitter.

Najemnicy Grupy Wagnera działali jako oddziały uderzeniowe na Ukrainie i rozszerzają swoją obecność w Afryce Zachodniej. Jej właściciel Jewgienij Prigożyn poprowadził w czerwcu nieudaną rebelię przeciwko wyższym oficerom armii rosyjskiej.

Polski premier powiedział na początku sierpnia, że ​​żołnierze Wagnera również rozpoczęli szkolenie w armii białoruskiej i są przesuwani bliżej wschodniej flanki NATO, aby zdestabilizować sojusz wojskowy.

Biuro prasowe resortu poinformowało, że zatrzymani podejrzani, zidentyfikowani jedynie jako Alexij T. i Andrej G., sfilmowali miejsca, które okryli materiałami propagandowymi i mieli otrzymać za swoją pracę wynagrodzenie od władz rosyjskich.

„W sumie mieli otrzymać do 500 000 rubli (4 930 USD) za powierzone im zadania” – dodała.

Biuro prasowe poinformowało, że prokuratura zarzuciła im „działalność obcego wywiadu przeciwko Polsce” oprócz zrzeszania się i werbowania do służby najemnej zabronionej przez prawo międzynarodowe oraz propagowania na Ukrainie symboli i nazw wspierających rosyjską agresję.

Dodał, że mężczyźni, którzy planowali opuścić Polskę 12 sierpnia, zostali aresztowani i grozi im do 10 lat więzienia, jeśli zostaną skazani.

(1 USD = 101,3925 rubli)

(Reportaż Paula Florkiewicza; montaż: Toby Chopra i John Stonestreet)