Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pogrzeb jemeńskiego imigranta, który zginął na granicy polsko-białoruskiej

W pochmurną niedzielę pośród pól i lasów pochowano kilku mężczyzn z małej społeczności muzułmańskiej w Polsce, aby pochować jemeńskiego imigranta, który zmarł z zimna i zmęczenia podczas próby przedostania się do Unii Europejskiej z Białorusi.

Po odmówieniu modlitwy przed starym drewnianym meczetem w przygranicznej polskiej wsi Bohoniki, mężczyźni zanieśli trumnę na cmentarz położony na wzgórzu sosnowym.

Mustafa Muhammad Murshid al-Raymi, lat 37, został pochowany w obecności swojego brata i ambasadora Jemenu w Polsce. Jego grób znajduje się obok grobu innych migrantów, którzy zginęli podczas kryzysu granicznego, który wybuchł tego lata.

– To wyraz naszego szacunku i solidarności z tym człowiekiem, który zginął w strasznych okolicznościach. To prawdziwa tragedia – powiedział Ryszard Muzdabajew, muzułmanin, który osiem lat temu uciekł z Krymu do Polski, jeden z uczestników pogrzebu.

„To jest polityka, która gardzi ludźmi” – powiedział AFP wraz z przyjaciółmi z Krymu i Czeczenii, którzy dobrze znali doświadczenia imigracyjne.

Niewielka lokalna społeczność muzułmańska – w większości z dynastii tatarskiej, której obecność w północno-wschodniej Polsce sięga XIV wieku – podjęła się zorganizowania odpowiedniego pochówku dla migrantów, którzy zginęli w czasie kryzysu granicznego.

„Obawiam się, że wkrótce będzie więcej pochówków” – powiedział lokalny przywódca muzułmański Maciej Czenovic.

– utknąć w środku –

Jego społeczność w Bohonikach pomagała imigrantom na granicy, zbierając ubrania, żywność i zbierając fundusze. Pomagali także oddziałom w okolicy, codziennie gotując dla nich zupę.

Polskie media podają, że od początku kryzysu zginęło co najmniej 11 migrantów. W zeszłym tygodniu Białoruś oczyściła prowizoryczny obóz graniczny, wysyłając 2000 migrantów do pobliskiego centrum logistycznego.

Jednak polscy strażnicy graniczni donoszą, że migranci nadal próbują szczęścia w przekroczeniu granicy.

Zachód oskarża Białoruś o podżeganie do kryzysu poprzez sprowadzanie do granicy potencjalnych migrantów – w większości z Bliskiego Wschodu – z obietnicami łatwego tranzytu do Unii Europejskiej.

READ  Puchar Świata w Skokach Narciarskich Polska | Sport narodowy

Białoruś zaprzeczyła temu twierdzeniu i zamiast tego skrytykowała Unię Europejską za nieprzyjmowanie migrantów.

Migranci złapani w środku często zgłaszali zmuszanie białoruskich urzędników do przekroczenia granicy, zanim polskie władze zawróciły ich na Białoruś.

Jemeńskie MSZ poinformowało w sobotę, że pracuje nad powrotem swoich obywateli z granicy, w tym ośmiu ze strony białoruskiej i dziewięciu z Polski.

sw-amj / har