Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: jest mało prawdopodobne, aby Putin dokonał znaczącego przełomu w Doniecku

Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: jest mało prawdopodobne, aby Putin dokonał znaczącego przełomu w Doniecku

Rosja nie najechałaby na Ukrainę bez brexitu, sugerują wysocy rangą eurodeputowani

Zachodni urzędnicy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja dokonała większych przełomów poza „pokazem pobocznym” ostatnich zdobyczy w pobliżu frontowego miasta Bachmut we wschodniej Ukrainie.

Urzędnicy ostrzegli, że spodziewają się, że wojna będzie trwała przez cały 2023 rok, w konflikcie, który ich zdaniem spowodował ponad 100 000 ofiar po obu stronach – a jeden zauważył, że liczba ofiar śmiertelnych wśród sił Władimira Putina jest jeszcze wyższa z powodu ich ofensywy.

W międzyczasie Downing Street stwierdziło, że dostarczanie myśliwców do Kijowa przez Wielką Brytanię byłoby „niepraktyczne”, a Francja zaznaczyła, że ​​Paryż nie może tego zrobić, po wielu dniach napotykania zachodnich czołgów, które według urzędników mogą zostać wykryte . Do 140 wysłano do Kijowa w „pierwszej fali” dostaw.

W innym miejscu były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, bliski sojusznik Władimira Putina, przechwalał się, że sankcje nałożone na Moskwę przez sojuszników Ukrainy „nie powiodły się”, twierdząc, że „wrogie kraje nie mają odwagi przyznać, że ich piekielne sankcje” zawiodły. . .

1675208535

Pomnik we Lwowie byłego żołnierza US Navy, który zginął na Ukrainie

Burmistrz Lwowa wziął udział w uroczystościach upamiętniających byłego żołnierza US Navy Daniela Swifta, który zginął walcząc o Kijów.

„Moje najgłębsze kondolencje dla rodziny i wieczna pamięć dla obrońcy” – napisał na Facebooku burmistrz Andrij Sadowyj. Swift walczył w Ukraińskiej Legii Międzynarodowej, otrzymując odznaczenie podczas swojej służby.

Dziesiątki osób, w tym brat Swifta, Thomas, uczestniczyło w nabożeństwie w kościele katolickim w centrum Lwowa.

Według oświadczenia Marynarki Wojennej USA Swift zdezerterował z armii USA w 2019 roku i zginął w akcji na Ukrainie 18 stycznia.

Ukraińscy żołnierze uczestniczą w ceremonii pożegnania obywatela USA Daniela W. Swifta

(AP Photo/Mateusz Nowak)

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 23:42

1675205355

Zagraniczne firmy posiadające nieruchomości w Wielkiej Brytanii mają czas do północy na wskazanie swoich „beneficjentów rzeczywistych” w nowym publicznym rejestrze – ogłoszonym po rosyjskiej inwazji na Ukrainę – mającym na celu rozprawienie się z oligarchami i skorumpowanymi elitami piorącymi „brudne pieniądze” w Wielkiej Brytanii.

Jednak analiza danych rządowych przeprowadzona przez Reuters wykazała, że ​​osoby stojące za tysiącami zagranicznych firm, które są właścicielami nieruchomości w Wielkiej Brytanii, pozostają owiane tajemnicą, podała agencja informacyjna.

Według danych Companies House, która zarządza nowym rejestrem, ponad 19 000 zagranicznych firm ujawniło własność brytyjskich nieruchomości we wtorek rano w Wielkiej Brytanii. Stanowi to około dwóch trzecich wszystkich zagranicznych firm będących właścicielami nieruchomości, w oparciu o oficjalne rejestry własności gruntów.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 22:49

1675203135

Ukraina ma nadzieję, że wojna zakończy się do czasu Eurowizji

Dyrektor Public Broadcasting Corporation of Ukraine powiedział, że Ukraina ma nadzieję, że wojna zakończy się w maju, aby obywatele mogli podróżować, aby zobaczyć Konkurs Piosenki Eurowizji.

Public Broadcasting Company na Ukrainie (UA:PBC) ma również nadzieję zapewnić BBC i władzom w Liverpoolu jak najwięcej wiedzy fachowej, aby nadać imprezie muzycznej „ukraińską atmosferę”, mówi Oksana Skipińska.

Pani Skipienska powiedziała, że ​​„naprawdę ma nadzieję”, że żaden inny kraj nie znajdzie się w podobnej sytuacji z powodu inwazji, dodając: „Wszyscy mamy nadzieję, że do maja wojna się skończy i że jak najwięcej ludzi z różnych grup ludzi, jak możliwe będzie [the] Mieszkańcy będą mogli przyjść”.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 22:12

1675201035

Stany Zjednoczone oskarżają Rosję o naruszenie ważnego traktatu o kontroli zbrojeń jądrowych

Waszyngton oskarżył Rosję o naruszenie ostatniego głównego filaru kontroli zbrojeń jądrowych po zimnej wojnie między dwoma krajami, odmawiając zezwolenia na inspekcje na swojej ziemi.

Nowy traktat START, który wszedł w życie w 2011 r. i został przedłużony w 2021 r. o kolejne pięć lat, ogranicza liczbę strategicznych głowic nuklearnych, które Stany Zjednoczone i Rosja mogą rozmieścić, a także rozmieszczać rakiety, lądowe bombowce i okręty podwodne. aby je przekazać.

„Odmowa Rosji ułatwienia działań inspekcyjnych uniemożliwia Stanom Zjednoczonym korzystanie z ważnych praw wynikających z traktatu i zagraża zdolności do kontrolowania broni jądrowej między Stanami Zjednoczonymi a Rosją” – powiedział Reuterowi rzecznik Departamentu Stanu.

Moskwa zawiesiła współpracę z inspekcjami w ramach traktatu w sierpniu, obwiniając ograniczenia w podróżowaniu nałożone przez Waszyngton i jego sojuszników po inwazji Rosji na Ukrainę – ale powiedziała, że ​​​​nadal jest zobowiązana do przestrzegania warunków traktatu.

Rzecznik Departamentu Stanu dodał, że Rosja ma „jasną ścieżkę” do powrotu do zgodności poprzez umożliwienie działań kontrolnych, i powiedział, że Waszyngton pozostaje gotowy do współpracy z Rosją w celu pełnego wdrożenia traktatu.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 21:37

1675198515

Trio Billa | Czego nam brakuje w tragedii ukraińskich ochotników wojennych

w kolumnie niezależne głosyNasz międzynarodowy korespondent Bel Prawdapisze:

W niedzielę przyjaciele i wolontariusze zebrali się w katedrze św. Zofii w Kijowie, aby pożegnać brytyjskich wolontariuszy Andrew Bagshawa (47 lat) i Christophera Parry’ego (28 lat), którzy zginęli podczas próby ratowania starszych mieszkańców Solidaru.

„To miasto na wschodniej Ukrainie w szponach jednej z najbardziej zaciekłych linii frontu całej wojny. Jesteśmy integralną częścią lekarzy prowadzących szpitale polowe w tej dziedzinie. Pracowali 24 godziny na dobę, by leczyć rannych” którzy masowo i szybko napływali pod tę nieustanną ścianę bombardowań”. Rosyjski.

Kiedy para się zgubiła, ich przyjaciele przesłali mi trasę, którą planowali odpowiedzieć na wezwanie pomocy.Celem ich podróży była północno-wschodnia część miasta, w którym wydobywano sól, tak blisko pozycji rosyjskich, że pewnego dnia, gdy moskiewscy żołnierze pchnięci do przodu zostali pochłonięci przez Ruchomą Linię Frontu Rodzina powiedziała później światu, że w rzeczywistości zginęli w bombardowaniu.

Od tego czasu pojawiła się krytyka Brytyjczyków, którzy nie zajęli się wcześniej konfliktem: Chris był trenerem biegania, a Andrew naukowcem. Niektórzy mówili, że ich zabójstwa pokazały, dlaczego ludzie bez doświadczenia wojennego nie powinni brać udziału w konfliktach, takich jak niszczycielska inwazja na Ukrainę.

„Po pierwsze, prawda jest taka – bez względu na to, jak wyczerpująca jest bitwa – że nie ma sposobu, aby ktokolwiek mógł naprawdę uchronić się przed bombardowaniem, które z natury jest masowe i krwawe. Jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest po prostu nie chodzenie tam .

„Po drugie, istnieje pilna potrzeba pomocy w ewakuacji ludności cywilnej na Ukrainie, a nie ma wystarczającej liczby ludzi – wystarczająco odważnych lub szalonych – do wykonania tej pracy”.

1675196415

Wysoki urzędnik bankowy w Teheranie powiedział, że Iran i Rosja zamierzają połączyć swoje systemy bankowe

Irański urzędnik powiedział, że Iran i Rosja zrobiły duży krok w kierunku połączenia swoich systemów bankowych, co jeszcze bardziej wzmacnia ich współpracę w obliczu zachodnich sankcji.

Podczas ceremonii podpisania w niedzielę Mohsen Karami, wiceprezes banku centralnego, powiedział, że banki w obu krajach połączyły swoje sieci korespondencyjne w następstwie porozumień osiągniętych w ciągu ostatniego roku, według państwowej agencji informacyjnej IRNA.

Nie było jasne, czy te linki umożliwią przesyłanie pieniędzy, a usługi nie były jeszcze dostępne dla klientów banków. Karami powiedział, że 100 banków w 13 innych krajach jest podłączonych do sieci, nie wymieniając ich nazw.

Iran i Rosja zacieśniły stosunki w następstwie rosyjskiej inwazji, przy czym Iran dostarczył drony szturmowe, które bombardowały infrastrukturę i inne cele cywilne na Ukrainie. Po początkowym zaprzeczeniu, że uzbroił Rosję, w listopadzie Iran przyznał się do przekazania dronów, twierdząc, że stało się to przed rozpoczęciem wojny.

1675194528

Biały Dom poinformował, że sekretarz stanu USA będzie rozmawiał o wojnie na Ukrainie podczas swojej zbliżającej się wizyty w Chinach

Biały Dom poinformował, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken podczas zbliżającej się wizyty w Chinach poruszy kwestię wojny na Ukrainie.

Moskwa szukała w Pekinie bliższych więzi od czasu inwazji na swojego sąsiada, a Waszyngton obawia się, że przedłużająca się wojna może scementować stosunki między dwoma wielkimi mocarstwami.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 19:48

1675192959

Polska chce skrócić o połowę czas szkolenia Leoparda 2

Polska dąży do skrócenia czasu szkolenia na czołgach Leopard 2 z około 10 do pięciu tygodni w ośrodku, w którym ukraińscy żołnierze prawdopodobnie będą uczyć się obsługi pojazdów.

Sojusz zachodnioukraińskich partyzantów powstał w styczniu w celu dostarczenia do Kijowa niemieckich czołgów Leopard, a 20 stycznia ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że siły ukraińskie będą szkolić się na Leopardach w Polsce.

„Jeśli zintensyfikujemy treningi [by maximising the number of] „Instruktorzy, nasz czas i weekendy, możemy wyszkolić całą załogę w pięć tygodni” – powiedział Reuterowi major Maciej Banaszyński, dowódca Polskiego Centrum Szkolenia Leopardów.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 19:22

1675191279

Grupa praw człowieka wzywa Ukrainę do zbadania doniesień o użyciu min przeciwpiechotnych

Organizacja Human Rights Watch wezwała Ukrainę do zbadania zarzutów, że jej wojsko użyło tysięcy min przeciwpiechotnych wystrzeliwanych rakietami w mieście Izyum i wokół niego, kiedy Rosja okupowała region Charkowa.

„Wydaje się, że ukraińskie siły zbrojne szeroko rozmieściły miny lądowe w regionie Izyum, powodując ofiary wśród ludności cywilnej i stwarzając ciągłe zagrożenie” — powiedział Steve Goose, dyrektor ds. bronie.

„Siły rosyjskie wielokrotnie używały min przeciwpiechotnych i dopuszczały się okrucieństw w całym kraju, ale to nie usprawiedliwia użycia przez Ukrainę tej zakazanej broni” – powiedział.

Organizacja Human Rights Watch poinformowała, że ​​wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Polczuk odpowiedział w liście z listopada, w którym napisał, że Ukraina w pełni przestrzega wszystkich międzynarodowych zobowiązań w zakresie użycia min, w tym „nieużywania min przeciwpiechotnych na wojnie”.

Polczuk powiedział Human Rights Watch, że ukraińskie siły zbrojne ściśle przestrzegają międzynarodowego prawa humanitarnego i Konwencji o minach przeciwpiechotnych z 1997 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy powtórzyło te nastroje we wtorek i powiedziało, że raport „zostanie należycie przeanalizowany przez odpowiednie instytucje”.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 18:54

1675189659

Kijów ostrzega przed „nieodwracalnymi konsekwencjami” w stosunkach z Węgrami „antyukraińskiej retoryki” Orbana

Ukraina ostrzegła przed „nieodwracalnymi konsekwencjami” w stosunkach z Węgrami, jeśli przywódcy Budapesztu nie powstrzymają się od tego, co Kijów określił jako antyukraińską retorykę.

MSZ poinformowało, że Kijów wezwał ambasadora Węgier za „dyskredytujące” wypowiedzi Viktora Orbana we wtorek, wręczając mu „mocny protest w związku z ostatnimi obraźliwymi wypowiedziami Orbana”.

„Węgierskiemu dyplomacie zapewniono, że antyukraińska retoryka, którą od dłuższego czasu słyszymy od węgierskich przywódców, jest całkowicie nie do przyjęcia i powoduje poważne szkody w stosunkach ukraińsko-węgierskich”.

„Wezwano stronę węgierską do powstrzymania tego negatywnego trendu, aby uniknąć nieodwracalnych konsekwencji dla stosunków między obydwoma krajami” – dodał resort.

Węgry skrytykowały sankcje UE wobec Rosji, twierdząc, że nie osłabiają one materialnie Moskwy i nie ryzykują zniszczenia europejskiej gospodarki, aw zeszłym roku zdecydowały się nie wysyłać broni na Ukrainę.

Kijów poskarżył się również Węgrom w zeszłym roku po tym, jak Orban poszedł na mecz piłki nożnej w szaliku, który miał przedstawiać niektóre ukraińskie ziemie jako część Węgier.

Andy’ego Gregory’ego31 stycznia 2023 18:27