Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brakująca kapsuła radioaktywna została znaleziona w australijskim buszu po szeroko zakrojonych poszukiwaniach | wiadomości ze świata

Radioaktywna kapsuła, która spadła z ciężarówki, została znaleziona na australijskim odludziu – uruchamiając alarm radiacyjny i przeszukując setki mil dróg.

Minister służb ratowniczych Australii Zachodniej powiedział, że zlokalizowano lokalizację srebrnej kapsuły emitującej radioaktywny izotop cezu-137.

Władze szukały kapsuły o wymiarach 6 mm na 8 mm i śledziły trasę ciężarówki o długości 870 mil (1400 km) za pomocą sprzętu do skanowania radiologicznego.

Kapsuła jest badana przez wojsko i zostanie przetransportowana do zabezpieczonej placówki w Perth.

Minister Stephen Dawson nazwał to „niezwykłym wynikiem”.

„Kiedy pomyślisz o zasięgu obszaru poszukiwań, zlokalizowanie tego czegoś było ogromnym wyzwaniem, grupy poszukiwawcze dosłownie znalazły igłę w stogu siana” – powiedział.

Kapsuła została znaleziona, gdy została podniesiona przez pojazd wyposażony w skanery promieniowania, gdy przejeżdżała z prędkością około 43 mil na godzinę (70 kilometrów na godzinę).

Badani zostali ostrzeżeni przed możliwymi oparzeniami popromiennymi lub chorobami, jeśli zbliżą się do kapsuły.

Jazda samochodem w przeszłości była opisywana jako znacznie mniej niebezpieczna, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie.

Na szczęście został wykryty z dala od jakiejkolwiek społeczności i jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek był narażony na jego promieniowanie, powiedział Andrew Robertson, główny urzędnik ds. Zdrowia w Australii Zachodniej.

zdjęcie:
Poszukiwania kapsuły zostały opisane jako scenariusz igły w stogu siana
Obszar poszukiwań obejmował setki kilometrów autostrad
zdjęcie:
Obszar poszukiwań obejmował setki kilometrów autostrad

Kapsuła jest własnością firmy wydobywczej Rio Tinto i jest częścią wagi używanej do pomiaru gęstości rudy żelaza.

Uważa się, że wibracje podczas transportu spowodowały, że śruby i śruby poluzowały się od wagi, co spowodowało ich wypadnięcie.

Obszar poszukiwań był rozległy, a ciężarówka pokonała większą odległość niż Wielka Brytania podczas swojej podróży z kopalni Godai Dare na przedmieścia Perth.

Policja, Departament Obrony i Australijska Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego były zaangażowane po zgłoszeniu zaginięcia kapsuły 25 stycznia.

Dochodzenie dotyczy obchodzenia się z wagą i kapsułą na terenie kopalni
zdjęcie:
Dochodzenie dotyczy obchodzenia się z wagą i kapsułą na terenie kopalni

Zwiedzali Great Northern State Highway, a także inne części drogi używane przez pociąg drogowy — ciężarówkę ciągnącą wiele przyczep.

READ  Indie: Więcej krajów przyłącza się do muzułmańskich protestów po komentarzach Mahometa | Indie

Do wtorku przeszukano około 410 mil (660 km).

Rio Tinto, które przekazało kapsułę innej firmie do transportu, przeprosiło za „niezwykle niepokojący” incydent i poinformowało, że wszczęło własne dochodzenie.

Władze prowadzą własne dochodzenia i może nastąpić ściganie.