Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brakująca kapsuła radioaktywna została znaleziona w australijskim buszu po szeroko zakrojonych poszukiwaniach |  wiadomości ze świata

Brakująca kapsuła radioaktywna została znaleziona w australijskim buszu po szeroko zakrojonych poszukiwaniach | wiadomości ze świata

Radioaktywna kapsuła, która spadła z ciężarówki, została znaleziona na australijskim odludziu – uruchamiając alarm radiacyjny i przeszukując setki mil dróg.

Minister służb ratowniczych Australii Zachodniej powiedział, że zlokalizowano lokalizację srebrnej kapsuły emitującej radioaktywny izotop cezu-137.

Władze szukały kapsuły o wymiarach 6 mm na 8 mm i śledziły trasę ciężarówki o długości 870 mil (1400 km) za pomocą sprzętu do skanowania radiologicznego.

Kapsuła jest badana przez wojsko i zostanie przetransportowana do zabezpieczonej placówki w Perth.

Minister Stephen Dawson nazwał to „niezwykłym wynikiem”.

„Kiedy pomyślisz o zasięgu obszaru poszukiwań, zlokalizowanie tego czegoś było ogromnym wyzwaniem, grupy poszukiwawcze dosłownie znalazły igłę w stogu siana” – powiedział.

Kapsuła została znaleziona, gdy została podniesiona przez pojazd wyposażony w skanery promieniowania, gdy przejeżdżała z prędkością około 43 mil na godzinę (70 kilometrów na godzinę).

Badani zostali ostrzeżeni przed możliwymi oparzeniami popromiennymi lub chorobami, jeśli zbliżą się do kapsuły.

Jazda samochodem w przeszłości była opisywana jako znacznie mniej niebezpieczna, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie.

Na szczęście został wykryty z dala od jakiejkolwiek społeczności i jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek był narażony na jego promieniowanie, powiedział Andrew Robertson, główny urzędnik ds. Zdrowia w Australii Zachodniej.

zdjęcie:
Poszukiwania kapsuły zostały opisane jako scenariusz igły w stogu siana
Obszar poszukiwań obejmował setki kilometrów autostrad
zdjęcie:
Obszar poszukiwań obejmował setki kilometrów autostrad

Kapsuła jest własnością firmy wydobywczej Rio Tinto i jest częścią wagi używanej do pomiaru gęstości rudy żelaza.

Uważa się, że wibracje podczas transportu spowodowały, że śruby i śruby poluzowały się od wagi, co spowodowało ich wypadnięcie.

Obszar poszukiwań był rozległy, a ciężarówka pokonała większą odległość niż Wielka Brytania podczas swojej podróży z kopalni Godai Dare na przedmieścia Perth.

Policja, Departament Obrony i Australijska Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego były zaangażowane po zgłoszeniu zaginięcia kapsuły 25 stycznia.

Dochodzenie dotyczy obchodzenia się z wagą i kapsułą na terenie kopalni
zdjęcie:
Dochodzenie dotyczy obchodzenia się z wagą i kapsułą na terenie kopalni

Zwiedzali Great Northern State Highway, a także inne części drogi używane przez pociąg drogowy — ciężarówkę ciągnącą wiele przyczep.

READ  Globalny protest przeciwko aresztowaniu rosyjskiego reportera

Do wtorku przeszukano około 410 mil (660 km).

Rio Tinto, które przekazało kapsułę innej firmie do transportu, przeprosiło za „niezwykle niepokojący” incydent i poinformowało, że wszczęło własne dochodzenie.

Władze prowadzą własne dochodzenia i może nastąpić ściganie.