Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nigdy więcej NUC: dziwnie nazwane minikomputery Intela wydają się odchodzić

Nigdy więcej NUC: dziwnie nazwane minikomputery Intela wydają się odchodzić

Zbliżenie / Grupa minikomputerów Intel NUC.

Andrew Cunninghama

Od 2012 roku Intel projektuje i sprzedaje własną linię minikomputerów. Kolejna jednostka z serii komputerów (NUC – rymuje się z yuck – zawsze dziwna nazwa) zawsze była bardziej kojarzona z komputerami stacjonarnymi typu Mac mini, ale z biegiem lat rozrosła się, obejmując stacje robocze i systemy do gier, a także małe serwery z wiele portów ethernetowych.

Ale wygląda na to, że Intel Rzuć ręcznik na NUCZgodnie z oświadczeniem przekazanym dziś The Verge.

Rzecznik Intela, Mark Walton, powiedział, że Intel „postanowił wstrzymać bezpośrednie inwestycje w kolejną jednostkę biznesu komputerowego (NUC) i ukierunkować naszą strategię, aby umożliwić naszym partnerom ekosystemowym dalsze innowacje i wzrost w NUC”. To stwierdzenie pozostawia pole do manewru — Intel może nadal współpracować z partnerami w celu wprowadzenia na rynek NUC lub produktów podobnych do NUC — ale wydaje się, że dni, w których Intel projektował własne komputery stacjonarne, minęły.

Walton powiedział również, że Intel planuje kontynuować „ciągłe wsparcie dla produktów NUC dostępnych obecnie na rynku”, więc wydaje się, że właściciele istniejących systemów NUC powinni nadal mieć możliwość uzyskiwania aktualizacji sterowników i BIOS-u oraz wsparcia gwarancyjnego w dającej się przewidzieć przyszłości.

pierwszy NUC, oparty na chipie Intel Core trzeciej generacji wykorzystującym architekturę Ivy Bridge, pojawił się, gdy Intel mocno opierał się na nowej wówczas inicjatywie „ultrabooków”. W odpowiedzi na Apple MacBook Air, Intel przekazał firmom komputerowym część funduszu w wysokości 300 milionów dolarów na opracowanie nowych laptopów, które łączą niskonapięciowe (ale stosunkowo wydajne) procesory, szybką półprzewodnikową pamięć masową oraz cienkie i lekkie konstrukcje, które są nie obciążone przez starsze części, takie jak dyski twarde.Kompaktowe płyty DVD. Dwanaście lat później nazwa ultrabook wciąż jest trochę rozlana, ale laptopy MacBook Air tak całkowicie przejęły rynek notebooków, że „ultrabook” i „zwykły laptop” są w większości przypadków nie do odróżnienia.

READ  Szef CD Projekt mówi, że Cyberpunk 2077 „spełni to, co obiecaliśmy”

NUC był próbą przeniesienia szybkości, rozmiaru i niskiego zużycia energii ultrabooka do świata komputerów stacjonarnych, zastępując nieestetyczne komputery stacjonarne czymś, co można trzymać w dłoni. Minikomputery w stylu NUC nie podbiły rynku komputerów stacjonarnych w taki sam sposób, w jaki ultrabooki zdominowały rynek laptopów, ale NUC nadal jest podtrzymywany przez duży ekosystem podobnych minikomputerów, z których wiele jest ostatecznie tańszych i łatwiejszych do kupienia niż większość nowych społeczności miejskich. Modele obejmują, ale nie są do nich ograniczone Dell Optiplex MicroI Mały Lenovo ThinkCentreI HP ProDesk i EliteDesk systemy Systemy Brix firmy Gigabytea także wiele modeli producentów płyt głównych do komputerów PC, takich jak Asus, ASRock oraz Apple Mac mini i Mac Studio.

Koniec NUC jest przynajmniej częściowo spowodowany niedawnymi trudnościami finansowymi Intela — firma miała kilka trudnych kwartałów od zakończenia boomu na komputery osobiste w erze pandemii, tracąc miliardy dolarów na rzecz konsumentów, stacji roboczych i serwerów. potknąć się. Firma już rozpoczęła zwolnienia i obniżyła pensje kadry kierowniczej i ogłosiła plany, aby to zrobić Sprzedaż gotowych biznesów serwerowych w kwietniu.

Chociaż Intel nadal inwestuje w kilka linii produktów, które nie są procesorami — firma twierdzi, że pozostaje zaangażowana w rozwijający się biznes GPU — dyrektor generalny Pat Gelsinger stawia przyszłość firmy na swoją strategię „IDM 2.0”, w której Intel się rozwija. zakłady produkcyjne dla zewnętrznych projektantów układów scalonych. To postawi Intela w konkurencji z firmami takimi jak Taiwan Semiconductor (TSMC), Samsung i GlobalFoundries.