Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Szymona Peresa

Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Szymona Peresa Jest to dokument biograficzny o jednym z największych przywódców Izraela.

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem obejrzałem ten dokument, ale zdecydowałem się zrobić to z okazji 75. Jeśli znasz Szymona Peresa, jest szansa, że ​​najprawdopodobniej nie nauczysz się niczego nowego. Niezależnie od tego, narrację George’a Clooneya i komentarze Pereza nadal warto obejrzeć.

Opuszczając rodzinny dom na dzisiejszej Białorusi, Peres wyemigrował w 1934 roku do ówczesnej brytyjskiej Mandatu Palestyny. Granice się zmieniły, ale dorastał z polskim akcentem. Nie powstrzymało to szykanowania kolegów z klasy po ich przybyciu w latach trzydziestych. Tymczasem Dawid Ben-Gurion, późniejszy pierwszy premier Izraela, szybko stał się jednym z jego bohaterów. Z tego powodu Peres odgrywał swego rodzaju rolę w izraelskim rządzie od jego powstania w 1948 r. Kiedy inne kraje nałożyły embarga na broń na Bliskim Wschodzie, Ben-Gurion narzucił mu znalezienie sposobu na zdobycie broni na wojnę .

Szimon Peres nigdy w życiu nie służył jako żołnierz. Być może zaszkodziło mu to na dłuższą metę pod względem ambicji politycznych. Pełnił funkcję premiera Izraela tylko przez dwie kadencje, jedno z najwyższych stanowisk w kraju, a wcześniej pełnił obowiązki premiera pod koniec lat 70. Co ciekawe, dwie z tych kadencji poprzedził jego rywal w Partii Pracy, Icchak Rabin. Dopóki nie obejrzałem, naprawdę nie wiedziałem, jak bardzo są konkurencyjni. W każdym razie jego kadencja w latach 90. pozwoliła izraelskiej gospodarce ustabilizować się po ekstremalnie wysokich stopach inflacji.

Peiris zmarł w 2016 roku, jakiś czas po tym, jak Richard Trank złapał go przed kamerą. Ten film trwa nieco ponad 2 godziny, ale dał im ponad 50 godzin. Ten film już wiele mówi o jego życiu, więc jestem ciekaw, co stanie się z pozostałymi materiałami. Aż do chwili tuż przed śmiercią Peres był zajęty. Niektórzy chętnie odeszliby na emeryturę, ale nie Peres. Gdyby istniał sposób na przedłużenie jego kadencji prezydenckiej poza rok 2014, przedłużyłby ją. Niestety, rozmawiał, a co dopiero tuż przed śmiercią. To człowiek, który zdobył Pokojową Nagrodę Nobla, przez dwie kadencje był premierem, a wreszcie dziewiątym prezydentem Izraela.

READ  Seksowna japońska pianistka Hayato Sumino oczarowuje świat muzyką Chopina

Biorąc pod uwagę, że Peres był zaangażowany w rząd, miał wiele do powiedzenia na temat budowania programu wojskowego i nuklearnego. Odegrał główną rolę w zakończeniu kryzysu sueskiego w 1956 roku dzięki współpracy z Francją i Wielką Brytanią. Po zakończeniu kryzysu nie było dalszych ataków terrorystycznych, aż do wojny sześciodniowej w 1967 r. Po niej nastąpiła wojna Jom Kippur w 1973 r., Która doprowadziła do rezygnacji Goldy Meir. Jako minister obrony w rządzie Rabina, Peres i dowódcy wojskowi zorganizowali akcję ratowania zakładników w Entebbe. Podczas gdy wszyscy zakładnicy zostali pomyślnie uratowani, jeden izraelski bojownik, Yonatan „Yoni” Netanjahu, zmarł. Potem był izraelsko-jordański traktat pokojowy i historyczne porozumienia pokojowe z Oslo. Ale przed historycznymi traktatami i porozumieniami istniało Porozumienie Londyńskie. Porozumienie londyńskie mogło doprowadzić do pokoju, ale Icchak Szamir je obalił.

Kiedy patrzyłem, jak Benjamin Netanjahu omawia swój hołd dla Peresa po pogrzebie Yoniego, nie mogłem nie myśleć o obecnym zamachu sądowym Netanjahu, nie wspominając już o włączeniu rasisty do izraelskiego rządu. Co Perez o tym pomyśli? Myślę, że Shimon Peres będzie po właściwej stronie historii. Miał zamiar zapobiec totalitarnemu przejęciu Izraela. Jego wnuczka, Mika Almog, pojawiła się niedawno w filmie USA 4 Israel Democracy na YouTube. Niestety, wielkiego izraelskiego męża stanu nie ma już wśród nas. Nawet jeśli Netanjahu dzieli się w filmie miłymi uwagami na temat Peresa, to w polityce daleko mu do Peresa.

Kiedy mówimy o dziedzictwie, Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Szymona Peresa To piękny przykład tego, co znaczy zostawić coś za sobą. Może nie wnosi nic nowego do samego dokumentu, ale wciąż jest wnikliwy i pouczający. Nawet jeśli ktoś myśli, że wie już dużo o Peresie, ludzie prawdopodobnie wciąż uczą się czegoś, czego wcześniej nie wiedzieli.

READ  2021 Ohio Kiszona Kapusta Festiwal w Downtown Waynesville

Reżyser/scenarzysta: Richard Trank
Komentator: George Clooney
Charakterystyka: Shimon Peres, Tony Blair, Benjamin Netanjahu, Bill Clinton, George W. Bush, Barack Obama, Barbra Streisand

Never Stop Dreaming: The Life and Legacy of Shimon Peres jest obecnie transmitowane w serwisie Netflix. Ocena: 4/5

Proszę Subskrybuj Solzy w kinie na Substack. Sulzy w kinie na Substack.