„The Assembly”, nowy film dokumentalny, w którym studenci z San Diego badają własne korzenie podczas wizyty w miejscach pamięci o Holokauście w Polsce zeszłej jesieni, został wybrany jako ostatni pokaz Festiwalu Filmów Żydowskich w Los Angeles, który odbędzie się 24 maja.
Napisany i wyprodukowany przez reżysera Hersheya Feldera, „The Assembly” powstał po raz pierwszy w 2019 roku jako muzyczna rewia w San Diego Repertory Theatre z udziałem ośmiu uczniów ostatnich klas szkół średnich z San Diego School of Creative and Performing Arts (SDSCPA). Potem wybuchła pandemia i przedstawicielstwo w San Diego zostało zamknięte. Aby utrzymać projekt przy życiu, Felder poleciał ze studentami – teraz już w wieku studenckim – do Warszawy w październiku ubiegłego roku i sfilmował ich, gdy odwiedzali cmentarze żydowskie, getta i muzea nazistowskich obozów zagłady w całym kraju.
Uczniowie to Caitlin Panman, Isabelle Ugaldi, Colette Gigante, Isaiah Joshua Foster, Giovanni Diaz de Leon, Alexander Meader, Olive Benito i Romeo Bucarella.
Felder, który stracił swoją dalszą polską rodzinę podczas Holokaustu, poprzedniej jesieni wyprodukował film jako dwuczęściowy dokument w stylu dziennika podróży. Ale zimą zmontował te dwie części razem, tworząc bardziej spójny, poruszający i poetycki 95-minutowy film, którego światowa premiera odbędzie się 10 kwietnia w Conrad Priebes Center for the Performing Arts w La Jolla. Teraz „The Assembly” uda się na festiwal, gdzie Felder powiedział, że otrzymał prośby o pokazanie z kilkunastu festiwali filmowych w całym kraju.
„The Assembly” zostało napisane na cześć Evy Lipitzky, ocalałej z Holokaustu, która spędziła ostatnie 40 ze swoich 97 lat, wygłaszając przemówienia o Holokauście na spotkaniach uczniów szkół średnich w całych Stanach Zjednoczonych. Lipitzky – która zmarła w 2021 roku w swoim domu na Florydzie – przeżyła nazistowski obóz zagłady Auschwitz w Polsce, ale jej rodzina była skazana na ludobójstwo europejskich Żydów w Niemczech. Lipitzky miał nadzieję, że ucząc młodych ludzi prawdy o Holokauście, historia nigdy się nie powtórzy.
Scena w obozie zagłady Auschwitz z filmu The Assembly.
(Dostarczone przez Hershey Felder).
Kiedy Felder po raz pierwszy wymyślił sztukę, Lipitzky wciąż żył i chciał zaangażować się w produkcję. Felder powiedział, że po jej śmierci „Zgromadzenie” stało się wspomnieniem o niej i spełnioną obietnicą kontynuowania jej przesłania.
Kiedy zeszłej jesieni filmy zostały po raz pierwszy zaprezentowane w dwóch częściach, większość z nich podążała za uczniami słuchającymi przewodników wycieczek, poznającymi historię Holokaustu i wysłuchującymi fragmentów historii Evy z ust Eleanor Ressa, aktorki, która wcieliła się w starszą Evę, fragmenty autobiografii Lipiecka.
Historia Lipiecka była szokująca. Była nastolatką, kiedy jej rodzina została wywieziona do getta w ich rodzinnym kraju, Łodzi, w Polsce. Tam jej ojciec zmarł z głodu, a brat zniknął bez śladu. Ona i jej matka zostały wysłane pociągiem do Auschwitz, gdzie jej matka zginęła na miejscu. Lipetski miała 21 lat, kiedy rosyjscy żołnierze ostatecznie wyzwolili ją w 1945 roku. Później wyszła za mąż za innego ocalałego z Holokaustu i przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych.
W nowym skondensowanym filmie fabuła koncentruje się bardziej na historii Evy, zaczynając od jej dzieciństwa i przechodząc przez jej dni w Auschwitz, z Reissą jako narratorem. Uczniowie są emocjonalnymi obserwatorami i jasne jest, że wielu z nich po raz pierwszy poznaje pełny zakres okropności Holokaustu, gdy kamera się kręci.
Niektórzy studenci są Żydami, ale nie wszyscy. Po drodze, obserwując podróż Evy, rozmawiają o uprzedzeniach, z jakimi się zetknęli w okresie dorastania — z powodu wiary, rasy, tożsamości płciowej lub niezdiagnozowanego zachowania autystycznego. Uczniowie czują się zobowiązani do naśladowania przykładu Evy w znajdowaniu siły i dumy ze swojej tożsamości.
Felder powiedział, że ma nadzieję, że pewnego dnia film zostanie pokazany w szkołach, dzięki czemu spuścizna Lipeckiej będzie żyła na zgromadzeniach studenckich długo po jej śmierci. Aby obejrzeć poprzednią dwuczęściową wersję filmu, odwiedź stronę herheyfelder.net.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kupuj limitowaną kolekcję, zanim zniknie
Rynki muzyczne „świecą” – i świat anglojęzyczny lepiej się do tego przyzwyczaić
W „Putinie” polski reżyser pokazuje rosyjskiego szefa jako szefa mafii – The Hollywood Reporter