Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niezwykła kometa – 1000 razy większa niż zwykle – została odkryta w zewnętrznym Układzie Słonecznym przez Dark Energy Survey

Ta ilustracja pokazuje odległą kometę Bernardinelli-Bernstein tak, jak wyglądałaby w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Szacuje się, że kometa Bernardinelli-Bernstein jest około 1000 razy większa od typowej komety, co czyni ją największą kometą odkrytą w czasach nowożytnych. Ma niezwykle długą orbitę, podróżując w głąb lądu z odległego obłoku Oorta przez miliony lat. Jest to najdalej odkryta kometa na swojej następnej drodze. Źródło: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

Szacuje się, że ma średnicę od 100 do 200 kilometrów, ten niezwykły wędrujący obiekt zbliży się do swojego najbliższego punktu Słońca w 2031 roku.

Gigantyczna kometa została odkryta na obrzeżach naszego Układu Słonecznego w ciągu 6 lat badań Dark Energy Survey. Szacuje się, że kometa Bernardinelli-Bernstein jest około 1000 razy większa od typowej komety, co czyni ją największą kometą odkrytą w czasach nowożytnych. Ma niezwykle długą orbitę, podróżując w głąb lądu z odległego obłoku Oorta przez miliony lat. Jest to najdalsza kometa, jaką kiedykolwiek wykryto na swojej następnej drodze, co daje nam lata na obserwowanie jej ewolucji w miarę zbliżania się do Słońca, chociaż nie oczekuje się, że stanie się jej widokiem gołym okiem.

Dwóch astronomów odkryło gigantyczną kometę po wyczerpujących poszukiwaniach danych z badania Dark Energy Survey (DES). Kometa, której szerokość szacuje się na około 100-200 kilometrów, czyli około 10 razy większą od średnicy większości komet, jest lodową pozostałością wyrzuconą z Układu Słonecznego przez migrujące planety olbrzymy we wczesnej historii Układu Słonecznego. Kometa ta bardzo różni się od innych widzianych wcześniej komet, a oszacowanie jej ogromnych rozmiarów zależy od tego, ile światła słonecznego odbija.

Odkrycie komety Bernardinelli Bernstein

To zdjęcie z przeglądu ciemnej energii (DES) składa się z kilku ekspozycji eksploracyjnych ukazujących kometę Bernardinelli-Bernstein zebraną przez 570-megapikselową kamerę ciemnej energii (DECam) zainstalowaną na Teleskopie Víctora M. Obserwatorium Amerykańskiego (CTIO) w Chile. Te zdjęcia pokazują kometę w październiku 2017 roku, kiedy znajdowała się w odległości 25 jednostek astronomicznych, czyli 83% odległości do Neptuna. Źródło: Dark Energy Survey / DOE / FNAL / DECam / CTIO / NOIRLab / NSF / AURA / P. Bernardinelli & G. Bernstein (UPenn) / DESI Legacy Imaging Surveys, Podziękowania: Rektor TA (University of Alaska Anchorage / NOIRLab NSF) , M. Zamani (NOIRLab NSF) i J. Miller (NOIRLab NSF)

Pedro Bernardinelli i Gary Bernstein z University of Pennsylvania odkryli kometę – zwaną Comet Bernardinelli-Bernstein (z oznaczeniem C/2014 UN271) – ukryta wśród danych zebranych przez 570-megapikselową kamerę ciemnej energii (DECam) zainstalowaną na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo (CTIO) w Chile. Analiza danych z badania Dark Energy Survey jest wspierana przez Departament Energii (DOE) i National Science Foundation (NSF), a archiwum naukowe DECam jest sponsorowane przez Community and Data Science Center (CSDC) w NOIRLab NSF. CTIO i CSDC to programy NOIRLab.

READ  Airthings uruchamia nowe narzędzie do wykorzystania przestrzeni

Jedno z najlepszych na świecie wysokowydajnych urządzeń do obrazowania CCD, DECam został zbudowany dla DES i jest obsługiwany przez DOE i NSF w latach 2013-2019. DECam był finansowany przez Departament Energii i zbudowany i przetestowany w Fermilab Departamentu Energii. DECam jest obecnie używany w programach obejmujących szeroki zakres nauk.

DES otrzymał zadanie zmapowania 300 milionów galaktyk na 5000 stopni kwadratowych nocnego nieba, ale w ciągu sześciu lat obserwacji zaobserwował również wiele komet i obiektów transneptunowych przechodzących przez badane pole. Ciało Trans-Neptune lub TNO to lodowe ciało znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym poza orbitą Neptuna.

Bernardinelli i Bernstein wykorzystali 15-20 milionów godzin pracy procesora w National Center for Supercomputing Applications i Fermilab, używając zaawansowanych algorytmów identyfikacji i śledzenia do identyfikacji ponad 800 pojedynczych obiektów TNO spośród ponad 16 miliardów źródeł wykrytych w 80 000 przeprowadzonych ekspozycji. DES. Trzydzieści dwa z tych odkryć dotyczą w szczególności jednego organu – C/2014 UN271.

Komety to lodowe ciała, które wyparowują, gdy zbliżają się do ciepła Słońca, powodując śpiączki i warkocze. Zdjęcia obiektu z DES w latach 2014-2018 nie ukazywały typowego warkocza komety, ale w ciągu jednego dnia od ogłoszenia jej odkrycia za pośrednictwem Minor Planet Center astronomowie korzystający z sieci Obserwatorium Las Cumbres wykonali nowe zdjęcia komety Bernardinelli-Bernstein, które ujawniły, że był w śpiączce przez ostatnie trzy lata, co czyniło go oficjalnie winnym.

Jego obecna podróż do wewnątrz rozpoczęła się ponad 40 000 jednostek astronomicznych (au) od Słońca – innymi słowy 40 000 razy dalej od Słońca niż Ziemia, czyli 6 bilionów kilometrów (3,7 biliona mil lub 0,6 lat świetlnych) – 1/7 odległości do najbliższa gwiazda). Dla porównania, Pluton znajduje się średnio 39 jednostek od Słońca. Oznacza to, że kometa Bernardinelli-Bernstein powstała w Obłoku Oorta, który został wyrzucony we wczesnej historii Układu Słonecznego. Może to być największy członek obłoku Oorta, jaki kiedykolwiek odkryto, i pierwsza kometa na zbliżającej się trajektorii wykryta tak daleko.

Kometa Bernardinelli Bernstein-Widefield

To zdjęcie z przeglądu ciemnej energii (DES) składa się z kilku ekspozycji eksploracyjnych ukazujących kometę Bernardinelli-Bernstein zebraną przez 570-megapikselową kamerę ciemnej energii (DECam) zainstalowaną na Teleskopie Víctora M. Obserwatorium Amerykańskiego (CTIO) w Chile. Te zdjęcia pokazują kometę w październiku 2017 roku, kiedy znajdowała się w odległości 25 jednostek astronomicznych, czyli 83% odległości do Neptuna. Szacuje się, że kometa Bernardinelli-Bernstein (która znajduje się dokładnie w centrum) ma masę około 1000 razy większą od typowej komety, co czyni ją największą kometą odkrytą w czasach nowożytnych. Ma niezwykle długą orbitę, podróżując w głąb lądu z odległego obłoku Oorta przez miliony lat. Jest to najdalej odkryta kometa na swojej następnej trajektorii. Źródło: Dark Energy Survey / DOE / FNAL / DECam / CTIO / NOIRLab / NSF / AURA / P. Bernardinelli & G. Bernstein (UPenn) / DESI Legacy Imaging Surveys, Podziękowania: Rektor TA (University of Alaska Anchorage / NOIRLab NSF) , M. Zamani (NOIRLab NSF) i J. Miller (NOIRLab NSF)

Kometa Bernardinelli-Bernstein jest obecnie znacznie bliżej Słońca. Po raz pierwszy zaobserwowany przez DES w 2014 r. z odległości 29 ja (4 miliardy km lub 2,5 miliarda mil, w przybliżeniu odległość Neptuna), a od czerwca 2021 r. wynosi 20 ja (3 miliardy km lub 1,8 miliarda mil, odległość Urana) od Słońca i świeci obecnie z siłą 20. Orbita komety jest prostopadła do płaszczyzny Układu Słonecznego i osiągnie najbliższy punkt Słońca (tzw. peryhelium) w 2031 r., kiedy będzie odległy o około 11 au (nieco więcej niż odległość Saturna od Słońca) – ale nie zbliży się. Pomimo rozmiarów komety, obecnie oczekuje się, że obserwatorzy nieba będą potrzebować dużego teleskopu amatorskiego, aby ją zobaczyć, nawet przy jej najjaśniejszym świetle.

READ  Pasterze w Queensland odkrywają 100-metrowe szczątki plezjozaura przypominające kamień z Rosetty | dinozaury

„Mamy zaszczyt odkryć być może największą kometę, jaką kiedykolwiek widzieliśmy – a przynajmniej największą ze wszystkich dobrze zbadanych komet – i znaleźć ją wystarczająco wcześnie, aby ludzie mogli obserwować, jak ewoluuje, zbliża się i ogrzewa” powiedział Gary Bernstein. „Układ słoneczny nie był odwiedzany od ponad 3 milionów lat”.

Kometa Bernardinelli-Bernstein będzie uważnie obserwowana przez społeczność astronomiczną, w tym osoby posiadające obiekty NOIRLab, aby zrozumieć skład i pochodzenie tej masywnej pozostałości od narodzin naszej planety. Astronomowie sądzą, że w Obłoku Oorta, daleko od Plutona i Pasa Kuipera, może kryć się więcej nieodkrytych komet tej wielkości. Uważa się, że te gigantyczne komety rozprzestrzeniły się w odległych zakątkach Układu Słonecznego poprzez migracje Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna na początku swojej historii.

„To bardzo potrzebne miejsce na nieznanym zestawie dużych obiektów w Obłoku Oorta i jego związku z wczesną migracją lodowych/gazowych gigantów wkrótce po utworzeniu Układu Słonecznego” – powiedział astronom NOIRLab, Tod Lauer.

„Obserwacje te pokazują wartość długoterminowych obserwacji sondażowych dla obiektów krajowych, takich jak Teleskop Blanco” – mówi Chris Davis, dyrektor programu National Science Foundation w NOIRLab. „Znalezienie masywnych obiektów, takich jak kometa Bernardinelli-Bernstein, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia wczesnej historii naszego Układu Słonecznego”.

Nie wiadomo jeszcze, jak aktywny i jasny będzie, gdy osiągnie dno. Jednak Bernardinelli mówi, że obserwatorium Vera C-Rubin, przyszły program NOIRLab, „będzie stale mierzyć kometę Bernardinelli-Bernstein aż do peryhelium w 2031 roku i prawdopodobnie znajdzie wiele, wiele innych podobnych do niej rzeczy”, umożliwiając astronomom bardziej szczegółowo scharakteryzować obiekty z chmury Oorta.

więcej informacji

To wyszukiwanie zostało zgłoszone do Centrum Małej Planety.

NOIRLab (National Optical Infrared Astronomy Research Laboratory) NSF, amerykańskie centrum ziemskiej optycznej astronomii w podczerwieni, prowadzi Międzynarodowe Obserwatorium Gemini (NSF Facility, NRC-Kanada, ANID-Chile, MCTIC-Brazylia, MINCyT-Argentyna, KASI – Republika Korea), Kate Summit National Observatory (KPNO), Cerro Tololo Pan-American Observatory (CTIO), Community and Data Science Center (CSDC), Vera C Rubin Observatory (działające we współpracy z Departamentem SLAC Energy National Accelerator Laboratory). Jest zarządzany przez Association of Universities for Research in Astronomy (AURA) na podstawie umowy o współpracy z NSF i ma siedzibę w Tucson w Arizonie. Społeczność astronomiczna ma zaszczyt mieć możliwość prowadzenia badań astronomicznych na Iolkam Du’ag (Kitt Peak) w Arizonie, na Maunakea na Hawajach oraz na Cerro Tololo i Cerro Pachón w Chile. Uznajemy i uznajemy bardzo ważną i szanowaną rolę kulturową, jaką te miejsca odgrywają odpowiednio dla narodu Tohono O’odham, dla rdzennej społeczności Hawajczyków i dla lokalnych społeczności Chile.

READ  Burza słoneczna na Ziemi może spowodować „internetową apokalipsę”

The Dark Energy Survey (DES) to efekt współpracy ponad 400 naukowców z 25 instytucji w siedmiu krajach. Finansowanie projektów DES zostało zapewnione przez amerykański Departament Energii, Biuro Nauki, US National Science Foundation, hiszpańskie Ministerstwo Nauki i Edukacji, UK Science and Technology Facilities Council, Higher Education Funding Council for England, ETH Zurich dla Szwajcarii, National Center for Supercomputing Applications na University of Illinois w Urbana-Champaign, Kavli Institute for Cosmic Physics na University of Chicago, Center for Cosmology and Astroparticle Physics na Ohio State University, Mitchell Institute for Fundamental Physics and Astronomy na Texas A&M University, Financiadora de Estudos e Projetos, Fundação Carlos Chagas Filho de Amparo à Pesquisa do Estado do Rio de Janeiro, Conselho Nacional de Desenvolvimento Científico e Tecnológico, Ministério da Cencia e Tecnologia i Deutscheeme Forschungs.

NCSA na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign zapewnia superkomputery i zaawansowane zasoby cyfrowe dla krajowego projektu naukowego. W NCSA, wykładowcy, pracownicy, studenci i współpracownicy Uniwersytetu Illinois z całego świata korzystają z zaawansowanych zasobów cyfrowych, aby stawić czoła głównym wyzwaniom badawczym z korzyścią dla nauki i społeczeństwa. NCSA dostarcza jedną trzecią listy Fortune 50® od ponad 30 lat, skupiając przedstawicieli przemysłu, naukowców i studentów, aby szybko i na dużą skalę rozwiązywać główne wyzwania. po więcej informacji.

Fermilab jest czołowym amerykańskim laboratorium krajowym zajmującym się fizyką cząstek elementarnych i badaniami akcelerometrów. Laboratorium Fermilab Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych znajduje się w pobliżu Chicago w stanie Illinois i jest obsługiwane na podstawie umowy z Fermi Research Alliance LLC.

Biuro Naukowe Departamentu Energii jest największym zwolennikiem badań podstawowych w naukach fizycznych w Stanach Zjednoczonych i pracuje nad rozwiązaniem niektórych z najbardziej palących wyzwań naszych czasów.

Badania Bernardinelli i Bernstein były częściowo wspierane grantem z National Science Foundation.