Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę

Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę

Astronomowie odkryli wodę w przestrzeni kosmicznej w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca, co może dać wgląd w warunki sprzyjające powstawaniu planet takich jak Ziemia.

Młode słońce HL Tauri znajduje się około 450 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Byka. Korzystając z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile, zespoły odkryły parę wodną otaczającą gwiazdę HL Tauri, znajdującą się około 450 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Byka.

Szacuje się, że ilość wody jest około 3 razy większa od ilości wody na Ziemi i zajmuje ona szczelinę w większym dysku wypełnionym gazem i pyłem, które są podstawowymi składnikami powstawania planety.

Zespół odkrywców spodziewa się, że w przygotowaniu będzie planeta pokryta oceanem.

„Nigdy nie wyobrażałem sobie, że uda nam się uchwycić obraz oceanów pary wodnej w tym samym regionie, w którym prawdopodobnie uformuje się planeta” – mówi kierownik badania Stefano Facchini, astronom z Uniwersytetu w Mediolanie.

Kiedy pył i gaz zderzają się, mogą ostatecznie uformować się w planetę krążącą wokół HL Tauri. Zespół Facchiniego twierdzi, że obecność pobliskiej wody może wpływać na skład chemiczny tej powstającej planety, mimo że planeta wielkości Ziemi potrzebuje milionów lat, aby osiągnąć końcowe etapy ewolucji.

„Bezpośredni pomiar ilości pary wodnej w miejscu powstawania planet przybliża nas o krok do zrozumienia, jak łatwo tworzą się światy z oceanami” – mówi Anita Richards, astronom z Uniwersytetu w Manchesterze, która brała udział w badaniach.

Wspierałem zespół badawczy w weryfikacji danych uzyskanych z ALMA, która wykorzystywała bardzo czuły zestaw odbiorników „Band 5” do wykrywania odległych wód. Odbiorniki te, zlokalizowane pośrodku niezwykle suchej pustyni Atakama, na wysokości 500 metrów nad poziomem morza, potrafią oddzielić wyraźne, ale słabe sygnały radiowe wody o długości fali od 1,4 do 1,8 milimetra od „szumu” pary wirującej w Atmosfera ziemska.

READ  Należący do NASA Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy dostrzegł potencjalne „ciemne gwiazdy”.

„Ten rodzaj monitorowania wymaga jak najsuchszych warunków i można go przeprowadzić z tak dużą szczegółowością jedynie przy użyciu układu ALMA w Chile” – mówi Richards.

To było poszukiwanie opublikowany W magazynie Astronomia przyrodnicza.

Kup magazyn Universe Print