Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Netanjahu: Izraelowi „nie udało się” zmniejszyć ofiar cywilnych w Gazie |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Netanjahu: Izraelowi „nie udało się” zmniejszyć ofiar cywilnych w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Izraelski przywódca twierdzi, że armia stara się chronić ludność cywilną w Gazie przed niebezpieczeństwem, prosząc ją o ewakuację.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że izraelskie wojsko robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić ludność cywilną przed niebezpieczeństwem podczas wojny w Gazie, ale jego próby zminimalizowania ofiar w ludziach „nie powiodły się”.

Wypowiedź izraelskiego przywódcy pojawiła się po tym, jak amerykański kanał telewizyjny CBS News zapytał go w czwartek, czy zabicie tysięcy Palestyńczyków w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października podsyci nienawiść w nowym pokoleniu.

„Każda śmierć cywila to tragedia. Nie powinniśmy mieć żadnej, ponieważ robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić cywilów przed niebezpieczeństwem, podczas gdy Hamas robi wszystko, aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo” – powiedział Netanjahu.

„Rozsyłamy więc ulotki, [we] Dzwonimy do nich na telefony komórkowe i mówimy: Wyjdź. „Wielu odeszło” – powiedział Netanjahu.

Tego samego dnia izraelskie siły powietrzne zrzuciły ulotki w niektórych częściach południowej Gazy, prosząc ludzi o ewakuację ze względu na swoje bezpieczeństwo.

Nie jest jasne, dokąd mieli zostać ewakuowani, ponieważ Izrael w dalszym ciągu toczy wojnę na oblężonym obszarze.

Kilka tygodni wcześniej Izrael również zrzucał ulotki w północnej Strefie Gazy, aby ostrzec ludność cywilną, aby przeniosła się na południe.

Uczyniły to setki tysięcy ludzi w ramach masowego exodusu, który – jak obawia się wielu Palestyńczyków – będzie trwały.

Izrael stwierdził, że celem jego kampanii wojskowej jest zniszczenie Hamasu.

„Inną rzeczą, którą mogę powiedzieć, jest to, że postaramy się zakończyć tę misję przy minimalnych ofiarach wśród ludności cywilnej. Właśnie to staramy się zrobić: przy minimalnych ofiarach wśród ludności cywilnej. Ale niestety nie udało nam się” – powiedział izraelski premier.

READ  Materiały i morale mogą mieć kluczowe znaczenie, gdy wojna na Ukrainie wchodzi w fazę zimową | Ukraina

Następnie Netanjahu powiedział, że chce dokonać porównania z czymś związanym z Niemcami, ale prezenter CBS przerwał mu i zadał pytanie dotyczące bezpieczeństwa Gazy po wojnie.

Palestyńscy cywile ponieśli ciężar tygodniowej kampanii wojskowej Izraela, która była odpowiedzią na atak Hamasu, w wyniku którego według Izraela zginęło 1200 osób, w większości cywilów.

Według Izraela Hamas przetrzymywał także w niewoli około 240 osób różnych narodowości.

Armia izraelska poinformowała w piątek, że odnalazła ciało więźniarki, żołnierza, z budynku w pobliżu szpitala Al-Shifa w Gazie, który w tym tygodniu stał się celem izraelskiego ataku.

Śmierć żołnierza potwierdzono we wtorek po tym, jak Hamas zamieścił nagranie wideo, na którym widać ją żywą, a następnie zdjęcia przedstawiające – według grupy – jej ciało po tym, jak zginęła w izraelskim nalocie.

Armia izraelska twierdziła, że ​​znalazła otwór w tunelu używany przez Hamas w szpitalu Al-Shifa. Na nagraniu, którego nie udało się od razu zweryfikować, widać głęboką dziurę w ziemi otoczoną gruzem, drewnem i piaskiem.

Wygląda na to, że teren został przekopany. W tle pojawił się buldożer.

Armia podała, że ​​jej siły znalazły w szpitalu również pojazd zawierający dużą ilość broni.

Hamas oświadczył w czwartkowym wieczorem oświadczeniu, że Pentagon i Departament Stanu USA twierdzą, że ruch wykorzystuje Al-Shifę do celów wojskowych „jest powtórzeniem rażąco fałszywej narracji, czego dowodem są słabe i absurdalne wystąpienia rzecznika armii okupacyjnej. ” .

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone są pewne oceny, jaką ich agencje wywiadowcze przedstawią w sprawie działań Hamasu w szpitalu Shifa, i nie podzielą się nią ani nie wyjaśnią jej.

Chronione prawem

Organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że ​​szpitale cieszą się szczególną ochroną na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego.

„Szpitale tracą tę ochronę tylko wtedy, gdy można udowodnić, że na ich terenie popełniono szkodliwe czyny” – powiedział Louis Charbonneau, dyrektor organizacji międzynarodowej przy ONZ.

READ  Mark Root poddaje swoją rezygnację królowi po rozpadzie sojuszu

Podczas swojej pierwszej wizyty w Izraelu od ataku Hamasu 7 października koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał Izrael do większych wysiłków w celu ochrony ludności cywilnej w Gazie.

„Rozumiem wasz gniew, ale proszę, abyście nie popadali w gniew” – powiedział Burrell.

Władze ds. zdrowia w Gazie, uważane przez ONZ za wiarygodne, podają, że w izraelskich bombardowaniach i inwazjach naziemnych zginęło co najmniej 11 500 osób, w tym ponad 4700 dzieci.

Dwie trzecie populacji Strefy Gazy, liczącej 2,3 miliona ludzi, straciło dach nad głową w wyniku wojny.