Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Następca Gigantycznego Zderzacza Hadronów może odkryć tajemnice 95% wszechświata  Wiadomości naukowe i technologiczne

Następca Gigantycznego Zderzacza Hadronów może odkryć tajemnice 95% wszechświata Wiadomości naukowe i technologiczne

Obecna maszyna nie była w stanie ujawnić więcej informacji na temat ciemnej energii we wszechświecie, ale mamy nadzieję, że jej gigantyczny następca otrzyma zielone światło na rozpoczęcie budowy w latach czterdziestych XXI wieku.


Poniedziałek, 5 lutego 2024 o 11:21, Wielka Brytania

Naukowcy z CERN – siedziby największego na świecie akceleratora cząstek – przedstawili propozycje nowego „superzderzacza”, który, jak mamy nadzieję, pomoże odkryć tajemnice 95% Wszechświata.

Przyszły zderzacz kołowy (FCC) jest przewidziany jako Następca giganta Do Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), zlokalizowanego w 27-kilometrowym podziemnym tunelu niedaleko Genewy w Szwajcarii, ale nowa maszyna spotyka się również z krytyką ze względu na cenę 17 miliardów funtów.

W LHC, który rozpoczął działalność w 2008 r., pierwsze zderzenia cząstek o wysokiej energii odbyły się w 2010 r., a w ostatnich latach otrzymał nagrodę za… Seria promocji.

Przyspiesza cząstki subatomowe do niemal prędkości światła, zanim zderzą się ze sobą.

LHC odkryło tak zwaną „boską cząstkę” – bozon Higgsa – co umożliwiło naukowcom lepsze zrozumienie, skąd materia bierze swoją masę.

Jednak naukowcom wciąż nie udało się odkryć więcej tajemnic ciemnej materii i ciemnej energii, czyli nieznanych sił i cząstek, które pozwoliłyby naukowcom lepiej zrozumieć wszechświat.

Nowe propozycje stanowią część badania FCC prowadzonego przez CERN – Europejską Organizację Badań Jądrowych – i zostaną sfinansowane przez jej państwa członkowskie, w tym Wielką Brytanię, które dokonują przeglądu planów.

FCC, której budowa rozpocznie się w latach czterdziestych XXI wieku i ma ponad 56 mil obwodu, ma na celu „przesunięcie granic energii i gęstości zderzaczy cząstek” i obejmuje uniwersytety i ekspertów z całego świata.

Dyrektor generalna Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, profesor Fabiola Gianotti, powiedziała BBC News: „Jest to narzędzie, które pozwoli ludzkości poczynić ogromne postępy w udzielaniu odpowiedzi na pytania z zakresu podstawowej fizyki dotyczące naszej wiedzy o wszechświecie.

READ  Valve odpowiada na porównania „Switch Vs Steam Deck”, twierdzi, że „podąża za” inną publicznością

„Aby to zrobić, potrzebujemy potężniejszego narzędzia”.

Przeczytaj więcej w Sky News:
Dla dużej części Wielkiej Brytanii wydano ostrzeżenie przed śniegiem
Eksperci twierdzą, że wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii powinien zostać podniesiony

Cena i rozmiar nowego urządzenia spotkały się z krytyką ze strony innych ekspertów.

Były główny doradca ds. nauki Wielkiej Brytanii, profesor Sir David King, powiedział BBC: „Kiedy świat stoi w obliczu zagrożeń wynikających z kryzysu klimatycznego, czy nie byłoby mądrze przeznaczyć te pieniądze na badania naukowe na wysiłki mające na celu stworzenie możliwej do zarządzania przyszłości?”

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Według CERN kolejny superzderzacz planety zużyje tyle samo energii, co „miasto średniej wielkości”, ale dodaje, że FCC wykorzysta „tylko jedną szóstą energii zużywanej przez bardziej energochłonnych konkurentów, aby osiągnąć to samo cele fizyczne.” .

Twierdzi, że ślad węglowy FCC wyniesie „zaledwie 1% najbardziej zanieczyszczającej alternatywy”.