Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naloty USA na żywo – Irak ostrzega przed „poważnymi konsekwencjami” trafienia 85 irańskich celów

Naloty USA na żywo – Irak ostrzega przed „poważnymi konsekwencjami” trafienia 85 irańskich celów

Pentagon wie, kto jest odpowiedzialny za atak dronów w Jordanii

W nocy Stany Zjednoczone zaatakowały 85 celów w siedmiu obiektach w Syrii i Iraku w ramach ataków odwetowych w odpowiedzi na zabicie trzech amerykańskich żołnierzy.

Strajki zostały potępione przez Irak i opisane jako „nowa agresja na suwerenność Iraku”. Mówi się, że został zabity 40 osób. Stany Zjednoczone użyły ponad 125 amunicji precyzyjnej do ataków na centra dowodzenia i kontroli, centra wywiadowcze, rakiety, pociski i inną broń używaną przez bojówki wspierane przez Iran.

Nocne strajki są pierwszymi z większej liczby strajków, które mają być odpowiedzią na trzech żołnierzy zabitych w Jordanii w ataku dronów przeprowadzonym przez bojowników wspieranych przez Iran.

Irak ostrzegł, że strajki jedynie zwiększą napięcie w regionie, w którym ryzyko jest już wysokie.

Iracki urzędnik powiedział: „Ten agresywny atak postawi bezpieczeństwo w Iraku i regionie na krawędzi przepaści, a także stanie w sprzeczności z wysiłkami na rzecz ustanowienia wymaganej stabilności”.

1706988650

ICYMI: Biden uczestniczy w godnej ceremonii przekazania żołnierzy amerykańskich zabitych w ataku dronów w Jordanii

Biden uczestniczy w godnej ceremonii przekazania żołnierzy amerykańskich zabitych w ataku dronów w Jordanii

Ariana Bayou3 lutego 2024 o godzinie 19:30

1706986850

Jordania zaprzecza swojemu udziałowi w amerykańskich nalotach

Dowództwo Generalne Jordańskich Sił Zbrojnych zaprzeczyło swojemu udziałowi w niedawnych amerykańskich nalotach w Iraku i Syrii.

W oświadczenie Opublikowane przez Jordan News Agency, urzędnika sił zbrojnych Zaprzeczył „bezpodstawnym zarzutom, podkreślając szacunek armii jordańskiej dla suwerenności Iraku i podkreślając trwałe braterskie stosunki między Królestwem a innymi krajami arabskimi”.

Ariana Bayou3 lutego 2024 o godzinie 19:00

1706984450

Wyższy urzędnik administracji USA powiedział, że Irak otrzymał wcześniejsze ostrzeżenie o amerykańskich atakach powietrznych

Wśród sprzecznych doniesień urzędników rządowych Iraku i USA wyższy rangą urzędnik powiedział NBC News, że Irak w rzeczywistości otrzymał ostrzeżenia o amerykańskich nalotach przed operacją.

Chociaż Stany Zjednoczone nie zaalarmowały zdecydowanie Iraku, stwierdziły, że niedokładne byłoby twierdzenie, że Irak nie wiedział o tym wcześniej.

Premier Iraku Muhammad Shiaa Al-Sudani powiedział wcześniej, że twierdzenie Stanów Zjednoczonych, że powiadomiły Irak z wyprzedzeniem, jest „kłamstwem”.

Ariana Bayou3 lutego 2024 o godzinie 18:20

1706982545

Obejrzyj: Stany Zjednoczone wysyłają bombowce, aby uderzyć w cele w Iraku i Syrii

Stany Zjednoczone wysyłają bombowce do ataków na cele w Iraku i Syrii

Ariana Bayou3 lutego 2024 o godzinie 17:49

1706980550

Wszystko, co wiemy o amerykańskich atakach na irańskie cele w Syrii i Iraku

W piątek wojsko amerykańskie uderzyło w wspieranych przez Iran bojowników oraz irańską Gwardię Rewolucyjną w Iraku i Syrii w odpowiedzi na atak drona, w wyniku którego zginęło trzech amerykańskich żołnierzy w Jordanii.

Centralne Dowództwo USA stwierdziło, że siły amerykańskie zaatakowały ponad 85 celów w siedmiu lokalizacjach w każdym z krajów Bliskiego Wschodu przy użyciu bombowców i amunicji precyzyjnej zaledwie kilka godzin po otrzymaniu przez prezydenta Joe Bidena szczątków trzech członków służby.

Alisha Rahman Sarkar Raporty:

Ariana Bayou3 lutego 2024 o godzinie 17:15

1706978750

W amerykańskich atakach powietrznych na Syrię zginęli cywile i żołnierze

Oficjalne media syryjskie podały, że naloty przeprowadzone przez Stany Zjednoczone w Syrii w pobliżu granicy z Irakiem spowodowały śmierć nieokreślonej liczby cywilów oraz żołnierzy.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w Syrii zginęło co najmniej 18 członków wspieranych przez Iran bojowników.

Syryjskie Ministerstwo Obrony określiło amerykański atak jako „rażącą agresję powietrzną”.

Ariana Bayou3 lutego 2024 o godzinie 16:45

1706976395

Urzędnik irackiej milicji sugeruje powstrzymanie eskalacji

Urzędnik wspieranej przez Iran milicji zasugerował chęć uspokojenia napięć na Bliskim Wschodzie po tym, jak Stany Zjednoczone rozpoczęły ataki odwetowe w Iraku i Syrii po zabiciu trzech amerykańskich żołnierzy.

„Nie chcemy eskalacji ani rozszerzania napięć regionalnych” – powiedział Associated Press Hussein al-Musawi, rzecznik Harakat al-Nujaba, jednej z głównych wspieranych przez Iran bojówek w Iraku.

Al-Moussawi powiedział, że wybrane miejsca, w które Stany Zjednoczone uderzały w Iraku, były „wolne od bojowników i personelu wojskowego”, ale „każda akcja wywołuje reakcję”.

Ariana Bayou3 lutego 2024 o 16:06

1706973369

Stany Zjednoczone publikują wideo przedstawiające bombowiec B-1 startujący podczas nalotu

Centralne Dowództwo USA opublikowało wideo przedstawiające bombowiec B-1 startujący z pasa startowego, po tym jak wojsko ogłosiło, że przeprowadza ataki powietrzne na bojówki wspierane przez IRA w odpowiedzi na atak, w którym zginęło trzech amerykańskich żołnierzy w Jordanii.

Ariana Bayou3 lutego 2024 o 15:16

1706968852

Na zdjęciach: Amerykańskie samoloty zbombardowały siedzibę Ludowych Sił Mobilizacyjnych w Iraku

Amerykańskie samoloty zbombardowały kwaterę główną Ludowych Sił Mobilizacyjnych w Iraku

(Anatolia za pośrednictwem Getty Images)

Amerykańskie samoloty zbombardowały kwaterę główną Ludowych Sił Mobilizacyjnych w Iraku

(Anatolia za pośrednictwem Getty Images)

Alisha Rahman Sarkar3 lutego 2024 o godzinie 14:00

1706968845

Wszystko, co wiemy o amerykańskich atakach na irańskie cele w Syrii i Iraku

Alisha Rahman Sarkar3 lutego 2024 o godzinie 14:00