Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Starcia pracowników fabryki Apple iPhone z policją w Chinach

Starcia pracowników fabryki Apple iPhone z policją w Chinach

Gwałtowne protesty pracownicze wybuchły w największej na świecie fabryce iPhone’ów w środkowych Chinach, gdy władze fabryki Foxconn walczą o powstrzymanie wybuchu Covid-19 przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji przed szczytem sezonu świątecznego.

Pracownicy fabryki w Zhengzhou udostępnili ponad tuzin filmów pokazujących pracowników konfrontujących się z rzędami policji uzbrojonej w pałki i noszącej biały strój ochronny. Filmy pokazują, jak policjanci biją pracowników, niektórzy krwawią z głowy, a inni utykają po chaotycznych starciach.

Pekin surowy Zerowy system covidowy Stanowiło to poważne wyzwanie dla prowadzenia fabryki Foxconn w Zhengzhou, która zazwyczaj zatrudnia ponad 200 000 pracowników w dużym kampusie na obrzeżach miasta.

Środowe niepokoje zwiększą obawy inwestorów o zagrożenia dla łańcucha dostaw Apple, gdzie ponad 95 procent iPhone’ów jest produkowanych w Chinach.

Problemy w fabryce na początku tego miesiąca skłoniły Apple do obniżenia szacunków dostaw wysokiej klasy iPhone’a 14 i wydania pliku Rzadkie ostrzeżenie inwestorom z powodu opóźnienia.

Dwóch pracowników fabryki Foxconn powiedziało, że protesty wybuchły w środę rano po tym, jak partner produkcyjny Apple próbował odmówić premii obiecanych nowym pracownikom, którzy zostali poddani kwarantannie przed wysłaniem na linie montażowe.

Na początku po prostu poszli do fabryki, aby uzyskać wyjaśnienia od kierownictwa, ale oni [the executives] Nie pokazali twarzy i zamiast tego wezwali policję”.

Inny pracownik powiedział, że rośnie niezadowolenie z ciągłej niezdolności zakładu do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Covid, trudnych warunków życia i strachu wśród pracowników, że mogą uzyskać pozytywny wynik testu.

Filmy pokazują, jak pracownicy przewracają wózki po kampusie Foxconn, wchodzą do biur fabrycznych i uderzają w kabinę testową Covid. Transmisja na żywo z miejsca zdarzenia w środę po południu pokazała grupy pracowników wędrujących na dziedziniec między budynkami. Niektórzy pracownicy transmitowali protesty na żywo w mediach społecznościowych, dopóki cenzorzy nie interweniowali, by przerwać transmisję.

READ  Morgan Freeman wśród 963 Amerykanów z zakazem wjazdu do Rosji | wiadomości ze świata

Foxconn współpracuje z lokalnymi władzami w prowincji Henan, gdzie znajduje się fabryka, aby uzupełnić linie montażowe nowymi pracownikami po tym, jak warunki panujące w zakładzie spowodowały masowy exodus pracowników pod koniec zeszłego miesiąca.

Lokalni urzędnicy zostali wyznaczeni do pomocy w wysyłaniu pracowników do zakładu, który jest dużym podatnikiem i był odpowiedzialny za 60 procent eksportu hrabstwa w 2019 roku.

Foxconn i Apple nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.