Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na alpejskich stokach brakuje śniegu podczas wyjątkowo ciepłej zimy |  Wiadomości, sport, praca

Na alpejskich stokach brakuje śniegu podczas wyjątkowo ciepłej zimy | Wiadomości, sport, praca

Ludzie zjeżdżają ze stoku Draxlhang w ośrodku narciarskim Brauneck za pomocą wyciągu orczykowego w Lenggries w Niemczech w środę. Rzadkie opady śniegu i niezwykle ciepła pogoda w dużej części Europy sprawiają, że zielona trawa pokrywa wiele szczytów górskich w regionie, w którym normalnie może występować śnieg. Przyprawia o ból głowy operatorów stoków narciarskich i miłośników białych Alp o tej porze roku. (Sven Hoppe/dpa przez AP)

GENEVA (AP) Niewiele Alp wygląda dobrze na tę porę roku. Rzadkie opady śniegu i ciepła zima w większości krajów Europy pozwalają na pokrycie szczytów górskich w całym regionie, w którym zwykle pada śnieg, przyprawiając o ból głowy operatorów stoków narciarskich i miłośników Białych Alp.

Plamy trawy, kamienie i brud były dziś widoczne na niektórych mikrofonach narciarskich w Europie – takich jak Innsbruck w Austrii, Villars-sur-Ollon i Crans-Montana w Szwajcarii, niemieckie Lenggries i nie tylko. Niedobór śniegu ożywił obawy dotyczące zmienności temperatury związanej ze zmianami klimatycznymi.

Na pasie rozciągającym się od Francji po Polskę, ale z Alpami pośrodku, w wielu częściach Europy panowała pogoda z krótkimi rękawami. Mapa pogody pokazała, że ​​Polska odnotowuje w ostatnich dniach dzienne maksima w dwucyfrowych stopniach Celsjusza – czyli ponad 50 Fahrenheita.

Jest to ostry kontrast z zimną pogodą i burzami śnieżnymi w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku.

Szwajcarski rządowy prognosta MeteoSuisse wskazał jedne z najwyższych temperatur w historii o tej porze roku. Stacja pogodowa w Delmont, w paśmie Jura na granicy z Francją, odnotowała już rekordową średnią dzienną temperaturę 18,1°C (około 65°F) pierwszego dnia roku, o 2-1/2°C wyższą niż średnia. Poprzedni rekord ze stycznia. Inne miasta i miasteczka poszły w ich ślady z rekordami.

MeteoSuisse żartobliwie zamieścił na swoim blogu: „… ta kolejka noworoczna może sprawić, że prawie zapomnisz, że to szczyt zimy”.

READ  Kemp i Ybara zdobywają wyróżnienia WCC Women's Football Weekly

Początek 2023 r. rozpoczął się tam, gdzie wiele krajów już przerwało: ubiegły rok był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów zarówno w Szwajcarii, jak i we Francji. Mówiąc szerzej, Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ twierdzi, że ostatnie osiem lat jest na dobrej drodze, by stać się ośmioma najwyższymi latami w historii. Ostateczne zestawienie globalnych temperatur w 2022 roku zostanie opublikowane w połowie stycznia.

Francuska krajowa agencja meteorologiczna poinformowała, że ​​rok 2022 zakończył się najcieplejszą pogodą, jaką kraj kiedykolwiek widział o tej porze roku – kończąc wyjątkowo ciepły rok, w którym pobito rekordy temperatur, wybuchły pożary i susze.

Meteorologiczna Francja twierdzi, że w Alpach Południowych i Alpach Północnych, na zboczach o wysokości ponad 2200 metrów, opady śniegu były zbliżone do normalnych. Dodała, że ​​śniegu jest znacznie mniej na niższych wysokościach w północnych Alpach i w Pirenejach.

Niemcy doświadczyły również niezwykłych wiosennych temperatur, z temperaturami sięgającymi dziś 16 stopni Celsjusza (61 Fahrenheita) w niektórych częściach kraju. Uważa się, że sylwester był najcieplejszym 31 grudnia od czasu rozpoczęcia wiarygodnych pomiarów. Niemiecka agencja informacyjna dpa poinformowała, że ​​niemiecki serwis pogodowy podał odczyty 20 stopni Celsjusza (68 Fahrenheita) i nieco wyższe na czterech stacjach pogodowych w południowych Niemczech.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej