Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Koniec ery w Izraelu wraz z obaleniem Netanjahu

Parlament Izraela zagłosował za utworzeniem nowego rządu, kończąc 12-letnią silną władzę premiera Benjamina Netanjahu po czterech wyborach i dwóch latach paraliżu politycznego.

Głosowanie oznacza historyczną zmianę w kierownictwie państwa żydowskiego, zastępując jego najdłużej urzędującego premiera Naftalego Bennetta, ultranacjonalistę, którego prawicowa partia kontroluje zaledwie sześć mandatów w 120-osobowym Knesecie.

Bennett rozpocznie pracę Pierwszy premier Na czele ośmiopartyjnej koalicji, która rozciąga się od marginalnej lewicy do skrajnej prawicy i jest wspierana przez partię islamistów. Po raz pierwszy w historii Izraela partia arabska dzieli władzę z rządem syjonistycznym. Koalicja ma jednomandatową większość, a analitycy polityczni są pesymistycznie nastawieni do jej długoterminowego przetrwania.

W swoim przemówieniu otwierającym Bennett ostrzegł, że izraelska polityczna kampania błotna osłabiła kraj. „Jestem dumny, że mogę usiąść z ludźmi, którzy mają zupełnie inne poglądy niż moje”, powiedział, wśród kpin ze strony sojuszników Netanjahu, którzy nazwali go „przestępcą” i „kłamcą”. „Kontynuowanie tego – więcej wyborów, więcej nienawiści, więcej jadu na Facebooku – po prostu nie wchodzi w grę” – dodał.

Usunięcie Netanjahu oznacza przynajmniej wytchnienie w rządach 71-letniego izraelskiego prawicowca, który prowadził Izrael przez 15 z ostatnich 25 lat i pozostaje najpopularniejszym przywódcą kraju, pomimo swoich porażek. stworzyć koalicję rządzącą.

Po odbyciu służby w elitarnej jednostce Sayeret Matkal i pobycie w Stanach Zjednoczonych, najpierw w doradztwie, a następnie w izraelskiej ambasadzie, Netanjahu rozpoczął karierę polityczną w 1996 roku od triumfującej kampanii przeciwko porozumieniom z Oslo. Wrócił do urzędu w 2009 roku, wielokrotnie ścierając się z prezydentem USA Barackiem Obamą, najpierw w kwestii palestyńskiej, a potem w końcu w sprawie rozmów mających ograniczyć nuklearne ambicje Iranu.

Netanjahu zebrał owoce 40-letniego dążenia izraelskiej prawicy do wsparcia ze strony amerykańskich chrześcijańskich ewangelików pod rządami prezydenta Donalda Trumpa, który przeniósł amerykańską ambasadę do Jerozolimy, cementując roszczenia państwa żydowskiego do spornego miasta, a w 2018 r. zerwał umowę nuklearną. które Iran podpisał ze światowymi mocarstwami trzy lata temu.

READ  Jen Psaki wzywa Kongres do uchwalenia prawa gwarantującego prawo do aborcji w odpowiedzi na zakaz w Teksasie

Netanjahu powiedział w niedzielę Knesetowi, że Irańczycy świętują „słaby i słaby rząd” Izraela i ostrzegł, że Bennett ugnie się pod presją USA w kwestiach od osiedli po odnowienie umowy nuklearnej.

„Społeczeństwo nie zapomni tego masowego oszustwa” – powiedział o nowym rządzie i kpił z Bennetta z sześciu mandatów w jego partii, mówiąc, że jest „premierem stojącym na łebku od szpilki”.

Lata Netanjahu będą naznaczone jego rasistowskimi atakami na palestyńskich obywateli Izraela i oczernianiem izraelskiej lewicy jako zdrajców syjonizmu. Jego rządom towarzyszył prawicowy zamach dla większości Izraelczyków i pozostawił spuściznę zajadłości, którą Bennett obiecał zreformować. Netanjahu opisał „faszystowskie” plany wprowadzenia ustawy o limicie terminów, które wykluczyłoby go z ponownego startu.

Netanjahu wchodzi do opozycji jako podejrzany o przestępstwo w toczącym się procesie w sprawie trzech zarzutów korupcyjnych. Nie przyznał się do wszystkich zarzutów i oddalił proces jako politycznie motywowane polowanie na czarownice mające na celu zakończenie jego premiera.

Bennett, 49-letni milioner technologii, który określa się jako bardziej prawicowy niż Netanjahu, będzie premierem przez dwa lata, po czym ma ustąpić, by zrobić miejsce dla Yaira Lapida, byłego prezentera telewizyjnego, który prowadzi centrowa impreza Yesh Atid. Koalicja zebrała się, by obalić Netanjahu. Alternatywny premier zrezygnował z wystąpienia z powodu szykan.

Dla Izraelczyków, którzy przeprowadzili cztery wybory od kwietnia 2019 r. – trzy zakończyły się impasem, podczas gdy jeden zaowocował krótkotrwałym rządem jedności narodowej – głosowanie będzie sygnałem przynajmniej krótkiego wytchnienia w politycznym impasie. Analitycy polityczni już przewidują upadek sojuszu z powodu różnych kontrowersji, w tym praw gejów, praw palestyńskich obywateli Izraela, a nawet prawa nieortodoksyjnych Żydów do swobodnego zawierania małżeństw.

Budowanie koalicji między przeciwnikami Netanjahu zostało przerwane z powodu dwutygodniowego konfliktu sekciarskiego w Izraelu, któremu towarzyszyło 11 dni Bombardowania powietrzne Strefy Gazy Powstrzymać Islamski Ruch Oporu (Hamas) i powstania na wielką skalę na okupowanym Zachodnim Brzegu.

READ  Archeolog twierdzi, że łowcy-zbieracze zajmowali się głównie kolekcjonerami archeologii

Liderzy opozycji — cztery partie kierowane przez ludzi, których Netanjahu osobiście przygotował, a potem w jakiś sposób zdradzili — zebrali koalicję na zaledwie 38 minut przed terminem, który mógłby doprowadzić do nowych wyborów.

Obejmuje partię „Ra’im Islamic”, która reprezentuje tradycyjny islamski głos wśród dwóch milionów palestyńskich obywateli Izraela. Dołącza do rządu w zamian za miliardy dolarów na inwestycje w jeden z najbiedniejszych sektorów izraelskiego społeczeństwa.