Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Globalne konsekwencje kryzysu w Kongresie

Globalne konsekwencje kryzysu w Kongresie

  • Napisane przez Anthony’ego Zurchera
  • Korespondent z Ameryki Północnej

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Konsekwencje życia w otchłani można było odczuć aż na polach bitew Ukrainy.

Dzień po historycznym głosowaniu, które odrzuciło spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego i pozostawiło izbę niższą Kongresu w zawieszeniu, nadal nie ma jasnego rozwiązania kryzysu.

W Izbie Reprezentantów zapadła przerwa, która potrwa co najmniej do przyszłego tygodnia, a o najwyższe stanowisko ubiega się garstka republikańskich prawodawców, publicznie lub prywatnie.

Jednak konsekwencje powstania małej frakcji twardogłowych konserwatystów stają się coraz wyraźniejsze – i prawdopodobnie będą odczuwalne w gospodarce USA i na polach bitew na Ukrainie.

Oto głębsze spojrzenie na dwa najważniejsze problemy:

Pomoc dla Ukrainy jest zagrożona

Administracja Bidena od tygodni ostrzegała, że ​​fundusze przeznaczone przez Kongres na pomoc USA dla wysiłków wojennych na Ukrainie zostały prawie wyczerpane. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przewidział „stopniowe zakłócenia” od początku października, jeśli Kongres nie zatwierdzi dodatkowych dziesiątek miliardów dolarów na pokrycie pozostałej części roku.

Pod naciskiem prawicowych członków Izby Reprezentantów – tych samych konserwatystów, którzy we wtorek obalili McCarthy’ego – nie zatwierdzono żadnych dodatkowych pieniędzy.

Teraz, gdy McCarthy odszedł, wydaje się, że bezpośrednia perspektywa przybycia nowej pomocy w najbliższej przyszłości znacznie się zmniejszyła.

Dopóki Izba nie wybierze nowego przewodniczącego, Izba nie będzie mogła zrobić nic merytorycznego. W tej chwili najbliższe, co może nastąpić, to połowa przyszłego tygodnia.

Co więcej, każdy na tym stanowisku byłby pod co najmniej taką samą presją – i stanął przed tymi samymi dylematami – co McCarthy.

Republikanie, tacy jak Matt Gaetz, który przewodził kampanii mającej na celu oskarżenie marszałka, oraz Marjorie Taylor Greene, która wspierała McCarthy’ego, zdecydowanie sprzeciwiają się zapewnieniu większej pomocy Ukrainie. Każdy mówca, który zagłosuje w tej sprawie, prawie na pewno stanie w obliczu powstania ze strony prawicy republikańskiej.

Nowy przewodniczący parlamentu mógłby spróbować połączyć pomoc ukraińską z konserwatywnymi priorytetami, takimi jak finansowanie granic, co uczyniłoby ją bardziej przystępną dla prawicy. Zagroziłoby to jednak poparciu Demokratów w izbie, a zwolennicy Greene’a i Gaetza odrzucali już takie wysiłki.

Administracja Bidena stara się znaleźć inne sposoby pomocy Ukrainie, takie jak transfer broni skonfiskowanej z Iranu. Biden zapowiedział w środę, że wygłosi także „ważne przemówienie” na temat konieczności finansowania Ukrainy.

Zasugerował także, że na stole leżą inne opcje.

„Możemy wesprzeć Ukrainę kolejnym potrzebnym impulsem” – powiedział. „Istnieje inny sposób, w jaki moglibyśmy znaleźć na to fundusze, ale nie będę się teraz nad tym rozwodzić”.

Być może miał na myśli rzadko stosowaną procedurę parlamentarną mającą na celu ominięcie przywództwa Republikanów w Izbie Reprezentantów i oddanie głosu w sprawie Ukrainy.

Nawet przy pewnym oporze Republikanów Biden zauważył, że większość w Izbie Reprezentantów, podobnie jak w Senacie, popiera dalsze wsparcie dla Ukrainy. Jednak droga do tego, aby projekt ustawy znalazł się na biurku prezydenta, z dnia na dzień staje się coraz trudniejszy.

Zbliża się zamknięcie rządu

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Najbardziej przekonującym powodem zwolnienia McCarthy’ego była jego decyzja o umożliwieniu kilka dni wcześniej głosowania nad uchwałą, która pozwoliłaby uniknąć zawieszenia działalności rządu, umożliwiając kontynuację wydatków federalnych do 17 listopada.

Zakończenie weekendowego kryzysu jedynie opóźniło ostateczne rozliczenie, w jaki sposób i na jakim poziomie będą finansowane wydatki rządowe na kolejny rok budżetowy. Biorąc pod uwagę los McCarthy’ego, następny mówca być może będzie musiał pójść na większe ustępstwa na rzecz prawicy swojej partii i być mniej skłonny do ustępstw wobec mniejszości Demokratów w Izbie Reprezentantów, większości w Senacie czy Bidena w Białym Domu. .

Przyszłemu spikerowi Izby Reprezentantów trudno będzie nawet osiągnąć porozumienie w sprawie wydatków federalnych wśród Republikanów w Izbie Reprezentantów, podczas gdy Gaetz i jego sojusznicy wzywają do ogromnych cięć wydatków, podczas gdy bardziej centrowi członkowie partii i jastrzębie zajmujący się obroną będą szukać własnych priorytetów legislacyjnych.

Kontrolowany przez Demokratów Senat będzie musiał ostatecznie zatwierdzić własny pakiet wydatków rządowych i jest mało prawdopodobne, aby przełknął partyzancki projekt ustawy popierany przez Izbę.

Ponieważ osiągnięcie porozumienia jest mało prawdopodobne, szanse na zamknięcie – być może przedłużenie go do końca roku – dramatycznie rosną.

Stany Zjednoczone przetrwały zamknięcie wielu instytucji rządowych w ostatnich dziesięcioleciach i skutki tego są obecnie znane. Najbardziej ucierpią pracownicy rządowi i wykonawcy, ponieważ ich pensje są opóźniane lub w niektórych przypadkach całkowicie rozwiązywane.

Niektóre programy rządowe dla ubogich mogą zostać ograniczone, a urzędy i inne usługi mogą zostać zamknięte.

Wszystko to będzie miało pośrednie skutki gospodarcze, które mogą popchnąć Stany Zjednoczone w stronę recesji – a to będzie oczywiście miało konsekwencje dla gospodarki światowej.

Ciągłe dysfunkcje w Kongresie mogą również w dalszym ciągu podważać zaufanie społeczne do instytucji rządowych, które według sondaży jest bliskie najniższego poziomu w historii.

Choć Demokraci obserwowali we wtorek dramat rozgrywający się w Izbie Reprezentantów z mieszaniną zdumienia i rozbawienia, ostateczny wynik kryzysu jest trudny do przewidzenia.

Ponieważ wybory prezydenckie i do Kongresu pozostały już za rok, wściekły i sfrustrowany elektorat może być złą wiadomością dla urzędników politycznych wszelkiej maści.

READ  Wybuch kopalni węgla w Turcji pozostawia co najmniej 22 zabitych, a dziesiątki wciąż są uwięzione | indyk