Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Wyjątkowy rok”: Mont Blanc kurczy się o kolejne dwa metry |  Góry

„Wyjątkowy rok”: Mont Blanc kurczy się o kolejne dwa metry | Góry

Mont Blanc, najwyższa góra w Alpach, skurczyła się od 2021 r. o 2,2 metra, do najniższej wysokości od niedawnych czasów.

Góra, zwieńczona łańcuchem lodu pokrywającym skałę, została zmierzona przez zespół inspektorów z administracji regionalnej Haute-Savoie przy pomocy drona.

Wyniki opublikowane w czwartek wykazały, że nowa oficjalna wysokość Mont Blanc wynosi 4805,59 m. W poprzednim odczycie, dokonanym dwa lata temu, szczyt wyniósł 4807,81 m, czyli prawie o metr mniej niż pomiar z 2017 roku.

Denis Borel, jeden z zaangażowanych geodetów, określił rok 2023 jako „raczej wyjątkowy rok” i powiedział francuskiej telewizji TF1, że góra straciła „3500 metrów sześciennych lodu i śniegu w porównaniu z objętością zmierzoną w 2021 r., co odpowiada mniej więcej objętości .” Na basenie olimpijskim.” Burrell stwierdził, że straty były „bardzo duże w porównaniu z pomiarami z poprzednich epok”.

Eksperci ds. klimatologii i glacjologii ostrzegają przed wiązaniem kurczącego się szczytu Mont Blanc z utratą pokrywy lodowcowej w Alpach.

„Nawet jeśli zauważymy niewielką tendencję spadkową – około 15 do 20 cm od 2001 r. – w przypadku tego ośnieżonego szczytu na Mont Blanc, klimatolodzy i glacjolodzy mówią nam, że potrzeba prawie 50 lat pomiarów, aby móc wyciągnąć wnioski o perspektywach globalnej zmiany klimatu. „Ocieplenie następuje na wysokości 4800 m n.p.m.” – powiedział Borrell, który stwierdził, że pokrywa lodowa na szczycie Europy charakteryzuje się zmiennością w zależności od wiatrów i opadów.

„Nie oznacza to globalnego ocieplenia, ponieważ warunki klimatyczne na szczycie Mont Blanc są raczej polarne” – powiedział Luc Moreau, glacjolog z Chamonix.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

Moreau opisał proces zwany ablacją, podczas którego wiatr przyspiesza proces parowania. „Na wysokość szczytu będą miały wpływ głównie wiatr i śnieg. Niezależnie od tego, czy wiatr usunie śnieg, czy nie” – powiedział, dodając, że kopuła szczytu Mont Blanc przypomina „kompleks wydm” z silnymi zimowymi wiatrami. odgarnianie szczytu śniegu.

Jean de Jarret, główny naukowiec ds. inżynierii w departamencie Górnej Sabaudii w południowo-wschodniej Francji, powiedział, że spadek o 2,22 m może wynikać z mniejszych opadów w lecie. „Możliwe, że Mont Blanc w ciągu dwóch lat znacznie się podniesie” – dodał.

Skalisty szczyt góry wznosi się na wysokość 4792 metrów nad poziomem morza, ale wysokość grubej pokrywy lodu i śniegu zmienia się z roku na rok, w zależności od wiatru i pogody.

Naukowcy mierzą go co dwa lata od 2001 roku, mając nadzieję zebrać informacje na temat wpływu zmian klimatycznych na Alpy.

„Zbieramy dane dla przyszłych pokoleń, nie jesteśmy tutaj, aby je interpretować, zostawiamy to naukowcom” – powiedział De Garrett.

„Po tych kampaniach pomiarowych wiele się już nauczyliśmy: wiemy, że szczyt jest w ciągłym ruchu, zarówno pod względem wysokości z wahaniami do około 5 metrów, jak i jego położenia”.

Skutki globalnego ocieplenia zostały dobrze udokumentowane w Alpach. W ostatnich latach lodowce straciły jedną trzecią swojej objętości, a pasmo górskie utraciło także wieczną zmarzlinę – glebę i materiał skalisty, który pozostaje nieprzerwanie zamarznięty przez co najmniej dwa lata i działa jak spoiwo dla głównych elementów górskich – powyżej wysokości około 2200 m n.p.m. metrów. M.

READ  Ostatnia katastrofa lotnicza w Nepalu w 2023 r.: Liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 70, gdy naukowcy latają dronami, aby znaleźć dwóch ostatnich pasażerów