Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

G7 zatwierdza plan „Zielony pas i droga” mający na celu przeciwdziałanie wpływom Chin

W niedzielę przywódcy G7 poprą zachodniego rywala dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, planując zmobilizować miliardy dolarów, aby pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi.

Prezydent USA Joe Biden prowadził apele o zapewnienie biednym krajom nowego źródła finansowania infrastruktury i „demokratycznej” alternatywy dla chińskich pożyczek, które są postrzegane na Zachodzie jako narzędzie do rozprzestrzeniania wpływów Pekinu.

liderzy w Szczyt G7 W Kornwalii zgodzą się na to, co sojusznicy brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, gospodarza szczytu, nazywają planem „zielonego pasa i drogi”, z bogatymi narodami pomagającymi finansować programy zmniejszające emisje dwutlenku węgla.

Johnson chce skoncentrować się na wspieraniu zielonych inicjatyw i ostrożnie przedstawia tę inicjatywę jako wysiłek „antychiński”. Brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że chcą, aby grupa wiodących gospodarek zachodnich „pokazywała, za czym jesteśmy, a nie przeciwko komu”.

Ale Biały Dom wolałby szerszy pakiet wsparcia infrastruktury i Był szczery O chęci zapewnienia przeciwwagi dla wpływów Chin.

„Mamy nieco węższy cel” – powiedział brytyjski urzędnik.

Przywódcy G7 przeprowadzili w sobotę rozmowy w celu skoordynowania chińskiej strategii. „Istniało szerokie porozumienie co do potrzeby współpracy z Pekinem w kwestiach takich jak walka ze zmianami klimatu, konkurowanie w obszarach takich jak globalne łańcuchy dostaw i konkurowanie w kwestiach takich jak prawa człowieka” – powiedział urzędnik zaznajomiony z rozmowami.

Plan „Building Back Better for the World” zapewni krajom lepszy dostęp do finansowania projektów niskoemisyjnych, takich jak farmy wiatrowe i koleje.

Program ma na celu zwiększenie finansowania działań na rzecz klimatu ze strony wielostronnych banków rozwoju oraz sektora prywatnego i został opisany przez niektórych urzędników jako „plan Zielonego Marshalla”, ale na mniejszą skalę.

Oczekuje się, że przywódcy G7 zobowiążą się do zwiększenia swojego wkładu w międzynarodowe finansowanie działań na rzecz klimatu. Pomoże im to osiągnąć wcześniejszy cel, jakim jest mobilizacja 100 miliardów dolarów rocznie z bogatych krajów, aby pomóc biednym krajom we wspieraniu zielonego wzrostu.

READ  Sunak apeluje o wsparcie planu podatkowego Bidena „w wysokości 13,5 miliarda funtów rocznie” | Podatki i wydatki

Jednak jeden z urzędników, który monitorował dyskusje, powiedział: „Brakowało szczegółów, jak to osiągnąć”.

„Stany Zjednoczone i wielu naszych partnerów i przyjaciół na całym świecie od dawna jest sceptycznie nastawionych do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku” – powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik USA.

„Widzieliśmy, jak chiński rząd wykazuje brak przejrzystości, niskie standardy ochrony środowiska i pracy oraz trajektorię podejścia, która pozostawiła wiele krajów w gorszej sytuacji.

„Ale do tej pory nie oferowaliśmy pozytywnej alternatywy, która odzwierciedla nasze wartości, nasze standardy i nasz sposób prowadzenia działalności”.

Chiny skrytykowały Stany Zjednoczone i innych członków Grupy Siedmiu, argumentując, że „prawdziwy multilateralizm” opiera się na Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Minęły czasy, kiedy globalne decyzje były dyktowane przez niewielką grupę krajów” – powiedział rzecznik ambasady chińskiej w Londynie.

W piątek Yang Jiechi, najwyższy urzędnik chińskiej polityki zagranicznej, również odpowiedział na międzynarodowe potępienie łamania praw człowieka przez Pekin w Sinkiangu i erozję autonomii Hongkongu.

biały Dom zestawienie faktów W sobotę opublikował zarys wartości przewodnich planu Build Back Better, który obejmował przejrzystość, zrównoważony rozwój i konsultacje ze społecznościami lokalnymi.

Jednak grupy ekologiczne skrytykowały brak szczegółów dotyczących sposobu finansowania i funkcjonowania planu, co prowadzi niektórych do ostrzeżenia, że ​​jest to nic innego jak puste obietnice.

Zmiana klimatu jest jednym z głównych priorytetów przywódców G7 na szczycie, ale przywódcy walczą o porozumienie w sprawie finansowania. Oczekuje się, że tylko Niemcy, Kanada, Japonia i Włochy ogłoszą nowe fundusze klimatyczne w Kornwalii.

Przywódcy G7 zobowiążą się do wycofania samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi oraz do jak najszybszego zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych, które nie wykorzystują technologii wychwytywania emisji. Zobowiążą się również do ochrony 30 procent lądu i oceanów na naszej planecie do 2030 roku.

Ponieważ Wielka Brytania jest gospodarzem szczytu klimatycznego COP26 w listopadzie, oczekuje się, że w ten weekend szczyt odbędzie się w Kornwalii Zaawansowany podgląd Jak największe demokracje przemysłowe świata poradzą sobie z kryzysem klimatycznym na arenie międzynarodowej.

READ  Ostatnie francuskie wybory 2022: Macron i Le Pen intensyfikują kampanię

Podążać Umieść tweeta na Instagramie

Stolica klimatu

Gdzie zmiany klimatyczne spotykają się z biznesem, rynkami i polityką. Sprawdź relacje z Financial Times tutaj.

Ciekawi Cię zobowiązania finansowe Financial Times dotyczące zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska? Dowiedz się więcej o naszych celach opartych na nauce tutaj