World

G7 zatwierdza plan „Zielony pas i droga” mający na celu przeciwdziałanie wpływom Chin

W niedzielę przywódcy G7 poprą zachodniego rywala dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, planując zmobilizować miliardy dolarów, aby pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi.

Prezydent USA Joe Biden prowadził apele o zapewnienie biednym krajom nowego źródła finansowania infrastruktury i „demokratycznej” alternatywy dla chińskich pożyczek, które są postrzegane na Zachodzie jako narzędzie do rozprzestrzeniania wpływów Pekinu.

liderzy w Szczyt G7 W Kornwalii zgodzą się na to, co sojusznicy brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, gospodarza szczytu, nazywają planem „zielonego pasa i drogi”, z bogatymi narodami pomagającymi finansować programy zmniejszające emisje dwutlenku węgla.

Johnson chce skoncentrować się na wspieraniu zielonych inicjatyw i ostrożnie przedstawia tę inicjatywę jako wysiłek „antychiński”. Brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że chcą, aby grupa wiodących gospodarek zachodnich „pokazywała, za czym jesteśmy, a nie przeciwko komu”.

Ale Biały Dom wolałby szerszy pakiet wsparcia infrastruktury i Był szczery O chęci zapewnienia przeciwwagi dla wpływów Chin.

„Mamy nieco węższy cel” – powiedział brytyjski urzędnik.

Przywódcy G7 przeprowadzili w sobotę rozmowy w celu skoordynowania chińskiej strategii. „Istniało szerokie porozumienie co do potrzeby współpracy z Pekinem w kwestiach takich jak walka ze zmianami klimatu, konkurowanie w obszarach takich jak globalne łańcuchy dostaw i konkurowanie w kwestiach takich jak prawa człowieka” – powiedział urzędnik zaznajomiony z rozmowami.

Plan „Building Back Better for the World” zapewni krajom lepszy dostęp do finansowania projektów niskoemisyjnych, takich jak farmy wiatrowe i koleje.

Program ma na celu zwiększenie finansowania działań na rzecz klimatu ze strony wielostronnych banków rozwoju oraz sektora prywatnego i został opisany przez niektórych urzędników jako „plan Zielonego Marshalla”, ale na mniejszą skalę.

Oczekuje się, że przywódcy G7 zobowiążą się do zwiększenia swojego wkładu w międzynarodowe finansowanie działań na rzecz klimatu. Pomoże im to osiągnąć wcześniejszy cel, jakim jest mobilizacja 100 miliardów dolarów rocznie z bogatych krajów, aby pomóc biednym krajom we wspieraniu zielonego wzrostu.

READ  Pracownik Ministra Spraw Wewnętrznych był co chwilę zatrzymywany podczas wywiadu telewizyjnego na żywo

Jednak jeden z urzędników, który monitorował dyskusje, powiedział: „Brakowało szczegółów, jak to osiągnąć”.

„Stany Zjednoczone i wielu naszych partnerów i przyjaciół na całym świecie od dawna jest sceptycznie nastawionych do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku” – powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik USA.

„Widzieliśmy, jak chiński rząd wykazuje brak przejrzystości, niskie standardy ochrony środowiska i pracy oraz trajektorię podejścia, która pozostawiła wiele krajów w gorszej sytuacji.

„Ale do tej pory nie oferowaliśmy pozytywnej alternatywy, która odzwierciedla nasze wartości, nasze standardy i nasz sposób prowadzenia działalności”.

Chiny skrytykowały Stany Zjednoczone i innych członków Grupy Siedmiu, argumentując, że „prawdziwy multilateralizm” opiera się na Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Minęły czasy, kiedy globalne decyzje były dyktowane przez niewielką grupę krajów” – powiedział rzecznik ambasady chińskiej w Londynie.

W piątek Yang Jiechi, najwyższy urzędnik chińskiej polityki zagranicznej, również odpowiedział na międzynarodowe potępienie łamania praw człowieka przez Pekin w Sinkiangu i erozję autonomii Hongkongu.

biały Dom zestawienie faktów W sobotę opublikował zarys wartości przewodnich planu Build Back Better, który obejmował przejrzystość, zrównoważony rozwój i konsultacje ze społecznościami lokalnymi.

Jednak grupy ekologiczne skrytykowały brak szczegółów dotyczących sposobu finansowania i funkcjonowania planu, co prowadzi niektórych do ostrzeżenia, że ​​jest to nic innego jak puste obietnice.

Zmiana klimatu jest jednym z głównych priorytetów przywódców G7 na szczycie, ale przywódcy walczą o porozumienie w sprawie finansowania. Oczekuje się, że tylko Niemcy, Kanada, Japonia i Włochy ogłoszą nowe fundusze klimatyczne w Kornwalii.

Przywódcy G7 zobowiążą się do wycofania samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi oraz do jak najszybszego zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych, które nie wykorzystują technologii wychwytywania emisji. Zobowiążą się również do ochrony 30 procent lądu i oceanów na naszej planecie do 2030 roku.

Ponieważ Wielka Brytania jest gospodarzem szczytu klimatycznego COP26 w listopadzie, oczekuje się, że w ten weekend szczyt odbędzie się w Kornwalii Zaawansowany podgląd Jak największe demokracje przemysłowe świata poradzą sobie z kryzysem klimatycznym na arenie międzynarodowej.

READ  Kraje Unii Europejskiej poinformowały Wielką Brytanię, że nie mogą zagwarantować ekstradycji po Brexicie

Podążać Umieść tweeta na Instagramie

Stolica klimatu

Gdzie zmiany klimatyczne spotykają się z biznesem, rynkami i polityką. Sprawdź relacje z Financial Times tutaj.

Ciekawi Cię zobowiązania finansowe Financial Times dotyczące zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska? Dowiedz się więcej o naszych celach opartych na nauce tutaj

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment