sport

Kolejny białoruski sportowiec znajduje schronienie w Polsce – Pierwsze wiadomości

Bjorn Larsson Roosevel /PAP/EPA

Olga Safronova, która została zdyskwalifikowana z białoruskiej drużyny jeździeckiej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, to kolejna lekkoatletka z tego kraju, po tym jak Kristina Tsimanoskaya, która znalazła schronienie w Polsce, dowiedziała się z Pakistan News Agency.

W sierpniu białoruski sprinter Tsimanoskaya odmówił wejścia na pokład samolotu lecącego do Białorusi w Tokio po tym, jak został wydalony z białoruskiej drużyny olimpijskiej z powodu krytycznych wypowiedzi na temat krajowych działaczy sportowych. Uciekłem do Warszawy, gdzie uzyskałem polską wizę humanitarną.

Komisarz Safronowej Tomaz Wiliński powiedział PAP, że Safronova została pierwotnie wybrana do reprezentowania kraju na igrzyskach w Tokio, ale została wycofana po tym, jak jeden z jej koni był podejrzany o maltretowanie. Później krytycznie wypowiadała się o krajowych działaczach sportowych i prezydencie Aleksandrze Łukaszence.

Ponieważ była wówczas w Polsce, badania antydopingowe przeprowadzone na koniu nie potwierdziły jej twierdzeń.

W międzyczasie została wpisana na białoruską listę „zdrajców ojczyzny”, na której znajduje się ponad 40 białoruskich sportowców. Osobom, które znalazły się na liście, odmawia się zatrudnienia i zwalnia, jeśli są już zatrudnieni.

Safronowa zwróciła się następnie do polskich władz o przyznanie jej i jej partnerowi wiz humanitarnych. Ponieważ jej partner był na Białorusi, wyjechał przez Turcję do Lwowa na Ukrainie, gdzie uzyskał wizę w polskim konsulacie. Podjęto decyzję o sprowadzeniu do Safronowej z Białorusi kolejnych dwóch koni, co było możliwe dopiero w sobotę.

Wiliński powiedział PAP, że sprawa nie została jeszcze upubliczniona, aby można ją było pomyślnie załatwić. Powiedział, że Safronova ma nadzieję, że będzie mogła kontynuować karierę sportową w Polsce.

„Chcemy pozwolenia na rywalizację pod neutralną flagą” – powiedział.

Dodał, że Safronowa złoży wniosek o obywatelstwo polskie, nie rezygnując jednocześnie z obywatelstwa białoruskiego. Jeśli ją dostanie, chciałaby reprezentować Polskę.

READ  Barty dochodzi do ćwierćfinału w Stuttgarcie

Według Welensky, Polski Związek Jeździecki jest bardzo zainteresowany współpracą z białoruską zawodniczką.

About the author

Valerie Rogers

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment