Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kiedy Ukraina przebije się do Zaporoża lub wyśle ​​wojska przez Dniepr?  |  wiadomości ze świata

Kiedy Ukraina przebije się do Zaporoża lub wyśle ​​wojska przez Dniepr? | wiadomości ze świata

Kontrofensywa Ukrainy trwa już czwarty miesiąc. Siły ukraińskie, wspierane przez zachodnie czołgi i broń, wywierają presję na pozycje rosyjskie, ale nie osiągnęły jeszcze znaczącego postępu.

Ale wszędzie UkrainaIstnieje poczucie, że wszystko może się zmienić bardzo szybko. Część umocnień może się zawalić i los może się odwrócić.

Sky News rozmawiało z ekspertem wojskowym Seanem Bellem o różnych częściach linii frontu i o tym, jak każda z nich może być punktem zapalnym, od przekroczenia Dniepru na zachodzie po atak mający na celu wyzwolenie Bachmuta na wschodzie.

Skupiliśmy się na pięciu lokalizacjach i zadaliśmy sobie pytanie, czy to jest miejsce, w którym można rozstrzygnąć wojnę?

Czy Ukraina może przeniknąć do Zaporoża?

Południowa strefa bitwy w obwodzie zaporoskim jest obecnie prawdopodobnie najbardziej dyskutowanym elementem wojny.

Bell twierdzi, że ten tak zwany most lądowy między Krymem a Donbasem jest „najmniej trudnym miejscem” dla Ukraińców do wyzwolenia większości terytorium.

Siły ukraińskie Powoli, ale pewnie, napieramy na południe Ale oni mają do czynienia z pozycjami defensywnymi Rosja Budował miesiącami.


zdjęcie:
Ukraińscy żołnierze w pobliżu linii frontu w obwodzie zaporoskim

Przez ten obszar przebiega Linia Surowikina, nazwana na cześć rosyjskiego generała, potrójna warstwa umocnień obejmująca rów przeciwpancerny, przeszkody w kształcie zębów smoka, a następnie pozycje obronne okopów.

Gdyby siłom ukraińskim udało się przedrzeć przez Zaporoże i dotrzeć do wybrzeży Morza Azowskiego – lub przynajmniej zbliżyć się na tyle, aby uderzyć artylerią w pozostałe terytorium – skutecznie podzieliłoby to siły rosyjskie na pół.

„Jeśli uda im się przebić przez całą tę obronę, siły rosyjskie mogą zostać nagle pokonane na tym moście lądowym” – mówi Bell.

Jak dotąd podczas kontrofensywy pojawiły się dowody na to, że Ukraina trzyma w rezerwie wiele swoich zachodnich czołgów i lepiej wyszkolonych sił, czekając na przełom gdzieś po drodze.

Obecnie wydaje się, że część tych czołgów została wysłana do walki w bitwie pod Zaporożem.

READ  Ścisłe zabezpieczenia, gdy posłowie Sri Lanki spotykają się, aby wybrać nowego prezydenta w obliczu pierwszego przybycia paliwa | Sri Lanka

„Nigdy nie wiadomo, jaki uskok przerwie tamę, i nigdy nie wiadomo, dopóki uskok się nie pojawi i nie otworzą się śluzy przeciwpowodziowe.

„Pytanie brzmi, czy Ukraińcy mają wytrzymałość, morale i sprzęt, aby to wykorzystać”.

Otocz zrujnowane miasto i ogranicz siły rosyjskie

Miasto długo się broniło. Fale rosyjskich żołnierzy – wielu z nich to poborowi i byli więźniowie – wysyłano przeciwko ukraińskiej obronie, a Bachmut był wielokrotnie zatrzymywany.

Decyzja o dalszej obronie miasta była kontrowersyjna i wielu na Zachodzie twierdziło, że była to pomyłka, ale ostatecznie pozwoliła Ukrainie zadać Rosji ciężkie straty i zyskać czas dla Kijowa na przejęcie zachodnich czołgów.

Siły rosyjskie, zwłaszcza najemnicy Grupy Wagnera, którzy już nie uczestniczą, Zdobył miasto wielkim kosztem.


zdjęcie:
Pomniki Bachmuta

Bachmut nie istnieje już jako miasto jak kiedyś. Miesiące ciągłych bombardowań sił rosyjskich Podniosłem go na ziemię.

Ma niewielką wartość strategiczną, Ale jako element propagandy ma ogromne znaczenie dla Władimira Putina.

Teraz Ukraina zyskuje więcej uwagi w tym temacie. Czy Bachmuta uda się uwolnić?

„Bachmut to jedno z tych charakterystycznych miejsc, dla których Rosja zadała sobie tyle trudu, w wyniku czego straciła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, i których nie chciałaby stracić ponownie” – mówi Bell.

„Większość raportów wskazuje na postęp Ukrainy, a nie Rosji, ale w tej chwili nie wydaje się, aby nastąpił jakikolwiek impuls.

Dodał: „Wszystkie naciski Ukrainy mają na celu ustabilizowanie sił rosyjskich na miejscu”.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Czy Rosja wycofuje się w Charkowie?

Do głównych wysiłków sił rosyjskich – oprócz odparcia ukraińskiego natarcia – należy próba zajęcia terytorium na północnym wschodzie w pobliżu Charkowa.

Ukraina odniosła w ubiegłym roku ogromny sukces na tym polu. W okolicach Charkowa nastąpił niesamowity postęp.

READ  Tim Scott: republikański senator kandydujący na prezydenta

Nie tylko kupili cenną przestrzeń do wytchnienia dla „Miasta Bohaterów”, ale wyzwolili ogromne połacie terytorium, w tym Kubiańsk i Izyum.

Teraz siły rosyjskie starają się odwrócić część tych zdobyczy.

„Linie komunikacyjne są tam zbyt krótkie dla sił rosyjskich” – mówi Bell.

Wynika to z bliskości obiektów do granicy rosyjskiej. W przeciwieństwie do innych części Ukrainy, Rosji łatwiej jest uzupełniać zaopatrzenie i komunikować się ze swoimi siłami w obwodzie charkowskim.

Twierdzą, że w ostatnich tygodniach poczynili postępy, a walki były zacięte i krwawe.

Bell dodaje: „Rosja od początku wojny nie była skuteczna w prowadzeniu operacji ofensywnych – i to wtedy miała wsparcie najemników w Grupie Wagnera.

„Nic więc dziwnego, że rosyjska armia stara się czynić postępy”.

Przekraczanie Dniepru, podczas gdy Rosja jest zajęta gdzie indziej

Jednym z najmniej omawianych obszarów na linii frontu jest rzeka Dniepr, w pobliżu miasta Chersoń.

Kiedy siły ukraińskie najechały region i Miasto zostało wyzwolone w zeszłym rokuNowa granica między nimi a siłami rosyjskimi stała się wodą.

Bell twierdzi, że właśnie dlatego Rosja wysadziła w czerwcu tego roku tamę Nowa Kachowka. Wysyłanie potoków wody nad krajobraz.


zdjęcie:
Woda przepływa przez zawaloną tamę Nowa Kachowka. Zdjęcie: AP

Dodał: „Wysadzając tamę Kachowka, w zasadzie mówił: «Prawdziwa Ukraina nie będzie mogła przekroczyć rzeki Dniepr i pozostawimy ją stosunkowo bez ochrony»”.

Być może było to prawdą kilka miesięcy temu, ale ziemia zaczyna wysychać, co stanowi szansę dla Ukrainy.

„Jest teraz bardziej dostępny i z pewnością nie jest głównym przedmiotem zainteresowania Rosjan” – mówi Bell.

„To sprawia, że ​​są bezbronni z tej strony”.

Istnieją nawet doniesienia, że ​​Ukrainie udało się wylądować swoje siły po drugiej stronie Dniepru.

Ale chociaż jest to postęp dla Kijowa, nie jest to to samo, co utworzenie przyczółka, z którego można będzie rozmieścić czołgi i ciężką broń.

READ  Piekło jest w drodze, inflacja ma osiągnąć 11%

Bell porównał to do D-Day, kiedy alianci przejęli kontrolę nad częścią francuskiej plaży w czerwcu 1944 roku i utrzymywali ją do czasu, aż mogli rozłożyć zbroję na ziemi i wyprzedzić.

Dodał jednak, że im bardziej wzrasta presja Ukrainy na siły rosyjskie tam, tym bardziej przywódcy Kremla będą musieli stanąć przed trudnym wyborem: osłabić swoje siły gdzie indziej, aby wzmocnić rzekę Dniepr, albo zaryzykować przełom przez wodę.

Drony, materiały wybuchowe i naloty na Krym

Chociaż Ukraina nie znajduje się na pierwszej linii frontu, w ostatnich miesiącach z pewnością sprowadziła wojnę na Krym.

Fala za falą dronów morskich nęka rosyjskie statki w tym rejonie, a Most Kerczeński był kilkakrotnie bombardowany. Według doniesień ukraińskie siły specjalne uderzyły także w sam półwysep.

Krym jest domem dla cennej Floty Czarnomorskiej Władimira Putina i jest jedną z nich Ogromne znaczenie strategiczne ze względu na położenie nad Morzem Czarnym.

Od aneksji w 2014 roku znajduje się w rękach Rosji, ale Wołodymyr Zełenski obiecał zwrócić go Ukrainie.


zdjęcie:
Ukraińskie drony morskie zostały użyte w atakach na Morzu Czarnym

Jest jednak silnie ufortyfikowany i bardzo trudno byłoby go zdobyć siłą. W rzeczywistości podczas II wojny światowej siły Osi dowodzone przez nazistowskie Niemcy straciły trzydzieści tysięcy ludzi w pogoni za Krymem.

Dlaczego Ukraina go atakuje? Ponieważ odkładając na bok możliwość zajęcia terytorium, pomaga to ich siłom gdzie indziej.

„Ukraina jasno dała do zrozumienia, że ​​zamierza ją przejąć, a to zmusza Rosję do zatrzymania tam swoich sił w celu jej ochrony” – mówi Bell.

Rosja może mieć na Ukrainie 150 000 żołnierzy, ale jeśli postawi ich wszystkich na pierwszej linii frontu, jeśli siły ukraińskie dokonają przełomu, nie będzie kto bronić Krymu.

„Im bardziej Ukraina zagraża Krymowi, tym bardziej Rosja będzie musiała go chronić i trzymać swoje siły z dala od linii frontu”.