Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Anthony Fauci wzywa Chiny do udostępnienia dokumentacji medycznej pracowników laboratorium Wuhan

Główny doradca medyczny Joe Bidena wezwał Chiny do ujawnienia dokumentacji medycznej dziewięciu osób, których choroby mogą dostarczyć istotnych wskazówek na temat tego, czy Covid-19 pojawił się po raz pierwszy w wyniku wycieku z laboratorium.

Dr Anthony Fauci, szef Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, powiedział Financial Times, że zapisy mogą pomóc w rozwiązaniu debaty na temat pochodzenia choroby, która zabiła ponad 3,5 miliona ludzi na całym świecie.

Dokumenty, o których mowa, dotyczą trzech badaczy z Instytutu Wirusologii w Wuhan, którzy mieli zarazić się chorobą w listopadzie 2019 r., oraz sześciu górników, którzy zarazili się chorobą po wejściu do jaskini nietoperza w 2012 r. Naukowcy z Instytutu Wirusologii w Wuhan odwiedzili jaskini później, aby spróbować nietoperzy. Zginęło trzech górników.

Shi Jingli, czołowy ekspert Instytutu ds. koronawirusów, ma wcześniej odmówiono Odnotowano jakiekolwiek obrażenia laboratoryjne – twierdzenie Fauci nie kwestionowało, ale powiedziało, że należy to zbadać dalej.

„Chciałbym zobaczyć dokumentację medyczną trzech osób, u których zgłoszono chorobę w 2019 r.” Fauci Powiedział. „Czy naprawdę zachorowali, a jeśli tak, to na co chorowali?

„To samo z górnikami, którzy zachorowali lata temu… co mówią zapisy medyczne tych ludzi? [a] Wirus w tych ludziach? co było? Całkowicie można sobie wyobrazić, że początki Sars-Cov-2 znajdowały się w tej jaskini i albo zaczęły rozprzestrzeniać się naturalnie, albo przez laboratorium.

Departament Stanu nie odpowiedział od razu na pytanie, czy administracja Bidena poprosiła Chiny o dokumentację medyczną.

Początki Covid-19 stały się jednym z najbardziej kontrowersyjnych pytań na świecie pandemia. Donald Trump, były prezydent USA, powiedział w zeszłym roku, że wierzy, że wirus Corona wyciekł z laboratorium w Wuhan, ale został szeroko odrzucony przez społeczność naukową, mówiąc, że prawdopodobnie przeskoczy naturalnie ze zwierząt na ludzi.

READ  Za mało, za późno: desperackie poszukiwania dorsza | Wędkarstwo

Jednakże teoria wycieku laboratoryjnego! Nabrała rozpędu w ostatnich tygodniach po tym, jak grupa wybitnych uczonych podpisała list, w którym przekonywała, że ​​należy go traktować poważnie. Ponownie skupiono się na badaczach z Wuhan, którzy byli: Wyślij do szpitala Na kilka tygodni przed oficjalnym odnotowaniem pierwszego przypadku Covid-19.

Biden w zeszłym tygodniu Zamówiły amerykańskie służby wywiadowcze Aby w ciągu 90 dni dojść do wniosku, co zapoczątkowało epidemię. Biały Dom powiedział, że dwie gałęzie społeczności wywiadowczej uważają, że wirus SARS-CoV-2 jest przenoszony w sposób naturalny, ale uważa się, że trzecia pochodzi z Instytutu Wuhan. Żadna z gałęzi nie ma wysokiego poziomu zaufania do swoich wniosków.

Fauci został oskarżony, zwłaszcza przez konserwatystów, o bagatelizowanie teorii wycieku z laboratorium, po części w celu ochrony reputacji NIAID, która pomogła finansować Kontrowersyjne badania nietoperzy w Wuhan.

David Asher, były szef śledztwa Departamentu Stanu dotyczącego pochodzenia Covid-19, zakwestionował, dlaczego Fauci szuka teraz tylko dokumentacji medycznej. Zauważył, że administracja Trumpa powiedziała publicznie w styczniu, że amerykański wywiad wierzy, że naukowcy z Wuhan rozwinęli objawy wirusa.

„Byłem zszokowany, że Fauci zada teraz to pytanie” – powiedział Asher, który obecnie pracuje w Hudson Institute, konserwatywnym think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.

Asher dodał, że chociaż szanował Fauciego, był sfrustrowany brakiem zainteresowania NIAID i jej macierzystą agencją, National Institutes of Health, w poszukiwaniu możliwości wycieku wirusa z laboratorium.

Fauci powiedział Financial Times, że nadal wierzy, że wirus został po raz pierwszy przeniesiony na ludzi przez zwierzęta, zauważając, że nawet jeśli testowani naukowcy mieli Covid-19, mogliby zarazić się chorobą od szerszej populacji. Powiedział jednak, że uważa, że ​​kwestia ta wymaga dalszych badań, nie tylko ze względu na odnowione zainteresowanie publiczne.

„Zawsze czułem, że wysokie prawdopodobieństwo – biorąc pod uwagę doświadczenia, jakie mieliśmy z SARS, Mers, Ebolą, HIV, ptasią grypą i epidemią świńskiej grypy w 2009 roku – jest takie, że wirus wyskoczył z gatunku” – powiedział. „Ale musimy kontynuować dochodzenie, dopóki taka możliwość nie zostanie ustalona”.

READ  Obfite opady śniegu w Japonii zabijają co najmniej 17 osób | Japonia

Odrzucił pomysł, że jego organizacja może ponosić jakąkolwiek odpowiedzialność za pandemię, ale powiedział: „Naprawdę mówisz, że jesteśmy zaangażowani, ponieważ daliśmy organizacji wartej wiele miliardów dolarów 120 000 dolarów rocznie na monitorowanie nietoperzy?”

Najnowsze wiadomości o wirusie Corona

Śledź relacje na żywo i analizy FT dotyczące globalnej pandemii i szybko rozwijającego się kryzysu gospodarczego Tutaj.