Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były premier Sudanu ostrzega przed wojną domową, która może być „koszmarem dla świata” |  Sudan

Były premier Sudanu ostrzega przed wojną domową, która może być „koszmarem dla świata” | Sudan

Były premier Sudanu Abdalla Hamdok ostrzegł, że konflikt w tym niestabilnym kraju afrykańskim może przerodzić się w jedną z najgorszych wojen domowych na świecie, jeśli nie zostanie wcześnie powstrzymany.

Ponad 500 osób zginęło od czasu wybuchu walk 15 kwietnia między siłami szefa armii Abdela Fattaha al-Burhana i jego drugiego dowódcy, Mohameda Hamdana Dagalo, znanego jako Hemedti, który dowodzi paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia.

Zgodzili się na kilka rozejmów, ale żaden nie został skutecznie scementowany, ponieważ liczba ofiar wśród ludności cywilnej wciąż rośnie, a chaos i bezprawie opanowują stolicę, Chartum.

Wielu mieszkańców pięciomilionowego miasta zostało uwięzionych w swoich domach bez jedzenia, wody i prądu.

„Niech Bóg broni, jeśli Sudan osiągnie punkt wojny domowej… Syria, Jemen i Libia będą trochę teatralne” – powiedział Hamdok w rozmowie z urodzonym w Sudanie magnatem telekomunikacyjnym Mo Ibrahimem na imprezie w Nairobi.

„Myślę, że byłby to koszmar dla świata” – powiedział, dodając, że miałoby to wiele reperkusji.

Dodał, że obecny konflikt to „bezsensowna wojna” między dwiema armiami. „Nikt nie wyjdzie zwycięsko. Dlatego musisz przestać.”

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 75 000 osób zostało przesiedlonych w wyniku walk w Chartumie, a także w stanach Nilu Błękitnego, Północnego Kordofanu i zachodniego regionu Darfuru.

Walki doprowadziły również do masowego exodusu obcokrajowców i międzynarodowego personelu.

Hamdok był pierwszym prezydentem w kruchym przejściu Sudanu do rządów cywilnych, zanim został obalony i zatrzymany w wyniku zamachu stanu. Chociaż został później przywrócony, zrezygnował w styczniu.

Burhan i Daglu przejęli władzę w zamachu stanu w 2021 r., który zakłócił przejście Sudanu do demokracji, która została ustanowiona po obaleniu twardogłowego prezydenta Omara al-Baszira po masowych protestach w 2019 r.

Ale spór między dwoma generałami był ostatnim dotyczącym planowanej integracji Sił Szybkiego Wsparcia z regularną armią.

READ  „Podpalenie z Tarragony” umiera w hiszpańskim więzieniu po tym, jak sąd podtrzymuje jego wniosek o eutanazję | wiadomości ze świata