Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Gęste” rosyjskie wojska cierpią na chorobę popromienną po kopaniu okopów i polowaniu w Czarnobylu

„Gęste” rosyjskie wojska cierpią na chorobę popromienną po kopaniu okopów i polowaniu w Czarnobylu

Władze rosyjskie potwierdziły, że siły rosyjskie, które podczas okupacji regionu kopały okopy w lesie w Czarnobylu, zachorowały na chorobę popromienną.

Ukraińcy mieszkający w pobliżu elektrowni jądrowej, która eksplodowała 37 lat temu, a okolica zatkana radioaktywnymi zanieczyszczeniami, ostrzegali Rosjan po ich przybyciu, aby nie rozbijali obozu w lesie.

Ale okupanci, jak powiedział jeden z mieszkańców czasy, „Rozumiejąc ryzyko”, ale była „po prostu gruba”, pojechała do lasu, podobno kopiąc rowy, łowiąc ryby w kanale chłodzącym reaktora – pełnym sumów – i strzelając do zwierząt, zostawiając je na śmierć na drogach.

Reaktor nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej eksplodował 26 kwietnia 1986 roku. Jest powszechnie określany jako najgorsza cywilna awaria jądrowa na świecie. W rezultacie zginęły dziesiątki osób, a Związek Radziecki upadł niecałe sześć lat później.

Miasto Prypeć i otaczająca je 30-kilometrowa strefa wykluczenia zostały opróżnione z mieszkańców, a zakończenie prac porządkowych zaplanowano na rok 2065.

W latach następujących po wypadku zespoły mężczyzn zostały wysłane, aby wykopać skażoną wierzchnią warstwę gleby i zakopać ją pod ziemią w Czerwonym Lesie — nazwanym tak od koloru, jaki zmieniły drzewa w wyniku katastrofy.

Katastrofa w Czarnobylu jest znana jako najgorsza cywilna awaria jądrowa na świecie

(AP)

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie wkroczyły do ​​Czarnobyla z Białorusi, gdzie przebywały przez pięć tygodni.

„Zacząłem na nich krzyczeć” – powiedział Papa Hana, 90-letni mieszkaniec Czarnobyla. czasyopowiada o konfrontacji z siłami najeźdźców.

„Próbowałem przekazać im informacje polityczne, wyjaśnić, co dzieje się w ich kraju… Mówię po rosyjsku i zapytałem, co tam robią, kogo myślą, że wyzwalają”.

READ  Ministrowie G7 wyznaczyli nowe, duże cele w zakresie energii słonecznej i wiatrowej

Podobno ludzie Władimira Putina rozbili obóz w promieniu sześciu mil od reaktora nr 4, kopiąc pozycje obronne w toksycznej ziemi pod powierzchnią.

1 kwietnia, kiedy siły ukraińskie rozpoczęły kontrataki z Kijowa, ostatni okupanci wycofali się, pozostawiając po sobie sterty śmieci.

Dyplomaci potwierdzili, że rosyjscy żołnierze stacjonujący w lesie od tego czasu zachorowali na chorobę popromienną. Objawy mogą rozpocząć się w ciągu godziny od ekspozycji i mogą trwać miesiącami, często prowadząc do śmierci.

„Nie próbuj szukać logiki, to głupie” – powiedziała gazecie Oksana Pichna, 30-letnia przewodniczka, która została pracownikiem ministerstwa stanu odpowiedzialnego za strefę zamkniętą.