Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

iOS 17.4 Beta: wszystkie nowe funkcje

iOS 17.4 Beta: wszystkie nowe funkcje

Apple pracuje nad nową aktualizacją iOS 17.4, która wprowadza kilka poważnych zmian w iPhonie (i iPadzie) w Europie. Niektóre z głównych aktualizacji będą dostępne tylko dla użytkowników w UE, ale w iOS 17.4 jest też wiele funkcji dostępnych na całym świecie.


W tym artykule podsumowaliśmy wszystko, co do tej pory pojawiło się w iOS 17.4.

Zmiany UE

Apple wprowadził istotne zmiany w sposobie działania swojego App Store i aplikacji w Unii Europejskiej, aby zapewnić zgodność z ustawą o rynkach cyfrowych. Zmiany te są uwzględnione w iOS 17.4, ale są ograniczone do krajów Unii Europejskiej.

Ogólna cecha sklepu iOS App Store jest czarnaOgólna cecha sklepu iOS App Store jest czarna

Alternatywne sklepy z aplikacjami i nowe warunki sklepu z aplikacjami

Twórcy aplikacji w UE mogą oferować alternatywne sklepy z aplikacjami lub instalować swoje aplikacje za pośrednictwem alternatywnych sklepów, a Apple ma zupełnie nową strukturę opłat dostosowaną do tej zmiany. Dostępna jest nowa struktura biznesowa, w której programiści mogą się zarejestrować i która dotyczy zarówno aplikacji dystrybuowanych w „App Store”, jak i aplikacji dystrybuowanych w alternatywny sposób.

Twórcy aplikacji korzystający z nowego systemu będą musieli uiścić standardową opłatę w wysokości 0,50 euro za użytkownika rocznie, przy czym pierwszy milion instalacji będzie bezpłatny. Aplikacje dystrybuowane za pośrednictwem alternatywnych sklepów z aplikacjami nie będą objęte żadną prowizją. Aplikacje dystrybuowane za pośrednictwem App Store będą płacić obniżoną prowizję w wysokości 17 procent lub 10 procent w przypadku aplikacji objętych programem dla małych firm lub subskrypcji użytkowników starszych niż rok.

Deweloperzy mogą zrezygnować z nowego systemu i korzystać z obecnego systemu z tą samą prowizją wynoszącą 15/30 procent, jaką można uzyskać gdzie indziej na świecie. Apple udostępnia kalkulator opłat, który pomaga programistom określić, ile zapłacą przy bieżącej konfiguracji, przy nowej konfiguracji, przy nowej konfiguracji z wykorzystaniem alternatywnych sklepów z aplikacjami oraz przy nowej konfiguracji przy użyciu „App Store”.

Użytkownicy mogą, jeśli chcą, ustawić preferowany alternatywny sklep z aplikacjami jako domyślny sklep z aplikacjami na swoich urządzeniach. Użytkownicy z UE będą mieli taką opcję w aplikacji Ustawienia.

Istnieje wiele zmian wprowadzonych za kulisami, które umożliwiają tę funkcję w UE, wraz z aktualizacjami wszystkich typów komunikatów systemowych. Na przykład użytkownicy w Unii Europejskiej otrzymają wyskakujące ostrzeżenie, gdy aplikacja z alternatywnego sklepu z aplikacjami zawiera złośliwe oprogramowanie, a pojawią się nowe ekrany umożliwiające sprawdzenie informacji z alternatywnej aplikacji.

Ustawienie Czasu przed ekranem pozwoli rodzicom zdecydować, czy urządzenia ich dzieci będą mogły instalować aplikacje z alternatywnych rynków aplikacji.

READ  Oficjalna infografika Nintendo pokazuje wszystkie gry z Direct Mini

Alternatywne opcje płatności

Apple umożliwia także aplikacjom korzystanie z alternatywnych opcji płatności w swoich aplikacjach i nie ma już wymogu korzystania z zakupów w aplikacji. Programiści dystrybuujący aplikacje za pośrednictwem App Store i korzystający z alternatywnej metody płatności otrzymają trzyprocentową obniżkę opłat w App Store.

Deweloperzy, którzy rozpowszechniają aplikacje za pośrednictwem alternatywnych aplikacji i korzystają z alternatywnych metod płatności, nie będą płacić Apple żadnych opłat przekraczających określoną opłatę wynoszącą 0,50 EUR za użytkownika.

Dzięki alternatywnym metodom płatności zakupów cyfrowych towarów i usług można dokonać bezpośrednio w aplikacji lub programista może utworzyć łącze do swojej witryny internetowej, aby użytkownik mógł dokonać płatności. Apple wymaga od programistów korzystania ze znanego i bezpiecznego dostawcy płatności.

Aktualizacje przeglądarek innych firm

Po aktualizacji do iOS 17.4 użytkownicy z UE, którzy otworzą Safari, zobaczą wyskakujące okienko umożliwiające wybranie nowej opcji domyślnej przeglądarki z listy najpopularniejszych przeglądarek na iOS.

Apple udostępnia także alternatywne silniki przeglądarek i nie ogranicza przeglądarek takich jak Chrome do silnika WebKit.

Dostęp do NFC

Aplikacje płatnicze i banki innych firm mają dostęp do chipa NFC w „iPhonie” z systemem iOS 17.4 i mogą oferować płatności zbliżeniowe bezpośrednio na „iPhonie” bez korzystania z Apple Pay lub aplikacji Wallet w EOG. Użytkownicy mogą ustawić domyślnego dostawcę płatności zbliżeniowych, który będzie aktywowany na terminalach typu „dotknij, aby zapłacić” lub po dwukrotnym naciśnięciu bocznego przycisku na „iPhonie”.

Opcja ustawienia domyślnego dostawcy płatności zbliżeniowych jest dostępna w aplikacji Ustawienia w UE. W tej sekcji znajdziesz także szczegółowe informacje o wszystkich aplikacjach, które poprosiły o dostęp do płatności zbliżeniowych i uzyskały taki dostęp.

Użytkownicy z UE mogą także zmienić domyślną aplikację Portfel na „iPhone”.

Zmiany w aplikacji gry

Aplikacje do strumieniowego przesyłania gier są teraz dostępne w „App Store” na całym świecie, co oznacza, że ​​usługi takie jak Xbox Cloud Gaming i Nvidia GeForce NOW mogą być oferowane jako samodzielne aplikacje na iPhone’a i iPada.

Wcześniej Apple zezwalał wyłącznie na usługi gier w chmurze przez Internet, ale teraz dozwolone są niestandardowe aplikacje, które umożliwiają użytkownikom strumieniowe przesyłanie gier z serwerów.

Widżety, minigry, chatboty i wtyczki mogą teraz korzystać z systemu zakupów w aplikacji.

READ  Akcje PS5 — NA ŻYWO: najnowsze wiadomości o doładowaniu w Wielkiej Brytanii od Currys, Game, AO i nie tylko

Nowe emotikony

Wersja beta systemu iOS 17.4 dodaje nowe emoji, w tym cytrynę, jadalny brązowy grzyb, feniks, zerwany łańcuch, pionowe potrząsanie głową (jak w geście „tak”) i poziome potrząsanie głową (jak w geście „nie”).

iOS 17iOS 17
Te emoji są częścią aktualizacji Unicode 15.1 zatwierdzonej we wrześniu 2023 r.

Wiadomości za pomocą Siri

Nazwa ustawienia Automatyczne wysyłanie wiadomości w Siri i wyszukiwanie została zmieniona na „Wiadomość z ‌Siri‌”. Istnieje możliwość ustawienia ‌Siri‌ tak, aby czytała wiadomości przychodzące w określonym języku, np. hiszpańskim, francuskim, niemieckim, chińskim i wielu innych.

iOS 17 4 Wiadomości za pomocą SiriiOS 17 4 Wiadomości za pomocą Siri
Zmiana nie aktualizuje podstawowego języka, którego Siri słucha i na który odpowiada, ale ogranicza się do odtwarzania wiadomości.

Podcasty i muzyka

Zakładki Słuchaj teraz w Apple Music i Podcastach zostały przemianowane na Strona główna.

Domowa muzyka AppleDomowa muzyka Apple

Transkrypcje podcastów

Aplikacja Podcasty oferuje teraz transkrypcje, podobnie jak teksty piosenek działają w aplikacji „Apple Music”.

Wersja aplikacji do podcastówWersja aplikacji do podcastów
Podcasty po złożeniu korzystają także z paska „Apple Music” Teraz odtwarzane.

Safari

Pasek adresu URL/wyszukiwania w przeglądarce Safari jest teraz szerszy niż wcześniej.

iOS 17 4 Szerszy pasek adresu URL dla przeglądarki SafariiOS 17 4 Szerszy pasek adresu URL dla przeglądarki Safari

Chroń skradzione urządzenia

W sekcji Ochrona skradzionego urządzenia w aplikacji Ustawienia dostępna jest teraz opcja, aby zawsze żądać opóźnienia ze względów bezpieczeństwa lub tylko wtedy, gdy jesteś poza znanymi lokalizacjami.

ios 17 4 chroń skradzione urządzenieios 17 4 chroń skradzione urządzenie

Obsługa CarPlay nowej generacji

Uruchomienie nowej generacji CarPlay w USA zaplanowano na później w 2024 r., a kod w systemie iOS 17.4 wskazuje osiem nowych aplikacji „CarPlay”.

  • kamera samochodowa: Ta aplikacja wyświetla obraz z kamery tylnej samochodu.
  • Koszt: W przypadku samochodów elektrycznych ta aplikacja wyświetla poziom naładowania akumulatora, stan ładowania, czas pozostały do ​​pełnego naładowania akumulatora i inne informacje.
  • klimat: Ta aplikacja zapewni dostęp do elementów sterujących klimatyzacją samochodu w ramach „CarPlay”, umożliwiając regulację temperatury układu klimatyzacji lub ogrzewania, prędkości wentylatora, podgrzewanych siedzeń, podgrzewanej kierownicy i nie tylko.
  • Zamknięcie: Ta aplikacja wyświetli informację, czy którekolwiek drzwi pojazdu są otwarte, a także może wyświetlać symbole ostrzegawcze specyficzne dla pojazdu.
  • Głoska bezdźwięczna: Ta aplikacja zapewni dostęp do elementów sterujących stacjami radiowymi FM i AM w ramach „CarPlay”, a także innych opcji multimedialnych, takich jak SiriusXM. Nie jest jasne, czy SiriusXM będzie oferować łączność satelitarną, czy też pozostanie ograniczony do transmisji strumieniowej online. Użytkownicy będą mogli wybierać z listy gatunków muzycznych, takich jak Top 40 i Rock.
  • Ciśnienie powietrza w oponach: Ta aplikacja wyświetli ciśnienie powietrza w każdej oponie Twojego pojazdu i wyświetli ostrzeżenia o niskim, wysokim ciśnieniu i przebitych oponach.
  • Wycieczki: Ta aplikacja udostępnia różnorodne dane związane z jazdą, w tym średnią prędkość pojazdu, zużycie paliwa lub efektywność energetyczną, całkowity czas, jaki upłynął, przebyty dystans i inne.
READ  Koncepcja iPhone'a 14 przewiduje drugi przesuwany ekran, chip A16 Bionic, technologię ładowania powietrzem i nie tylko

Obraz w wersji beta iOS 17.4 wskazuje, że „CarPlay” prawdopodobnie wyświetli również ekran „Do widzenia” po wyłączeniu samochodu przez kierowcę.

Żegnaj następna generacja CarPlayŻegnaj następna generacja CarPlay

dzielenie się

Sterowanie muzyką SharePlay rozszerza się na HomePod i Apple TV z iOS 17.4 i tvOS 17.4. Dzięki tej funkcji rodzina i przyjaciele użytkownika mogą sterować muzyką odtwarzaną na „HomePod” lub „Apple TV”, o ile użytkownik wyrazi na to zgodę.

Funkcja rozszerzenia sterowania muzyką SharePlay 2Funkcja rozszerzenia sterowania muzyką SharePlay 2
Osoba posiadająca HomePod lub Apple TV potrzebuje subskrypcji Apple Music, ale osoba posiadająca dostęp do SharePlay może odtwarzać muzykę za pomocą Apple Music bez subskrypcji.

Aby korzystać z SharePlay, można podłączyć HomePod lub Apple TV, skanując kod QR na telefonie iPhone właściciela urządzenia (w przypadku HomePod) lub Apple TV. Użytkownicy mogą łączyć się z urządzeniami znajdującymi się w tej samej przestrzeni lub zdalnie.

Stoper aktywności na żywo

iOS 17.4 dodaje funkcję Aktywności na żywo do funkcji stopera na iPhonie. Po aktywacji w aplikacji Zegar stoper pojawia się teraz na Dynamic Island i na ekranie blokady.

Stoper w iOS 17 4Stoper w iOS 17 4
Istnieją elementy sterujące umożliwiające wstrzymanie stopera, wyczyszczenie go i rozpoczęcie nowego cyklu.

Aplikacja na Apple TV

Sekcja Jak oglądać w aplikacji „Apple TV”, która pokazuje, gdzie obejrzeć film lub program telewizyjny, ma teraz interfejs menu zamiast interfejsu karty.

iOS 17 4 Jak oglądaćiOS 17 4 Jak oglądać

Sklep z aplikacjami

Funkcja zakupów w „App Store” wyświetla teraz historię zakupów na poziomie konta dla Apple ID. Obejmuje zakupy programów telewizyjnych i filmów, zakupy muzyki, subskrypcje i zakupy aplikacji i jest tym samym interfejsem, który jest dostępny podczas uzyskiwania dostępu do informacji o zakupach dla dowolnego Apple ID.

Historia zakupów w App Store iOS 17 4Historia zakupów w App Store iOS 17 4
Aplikacje są nadal wymienione, ale w nowej sekcji „Aplikacje”.

Dostępny jest nowy widżet cyfrowego zegara miejskiego, który można dodać do ekranu głównego lub ekranu blokady.

iOS 17 4 Cyfrowe miastoiOS 17 4 Cyfrowe miasto

Data wydania

Apple wypuści iOS 17.4 w marcu, prawdopodobnie w pierwszym tygodniu miesiąca.