Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Globalny protest przeciwko aresztowaniu rosyjskiego reportera

Globalny protest przeciwko aresztowaniu rosyjskiego reportera

Rishi Sunak obiecał stanąć „ramię w ramię” w kampanii na rzecz uwolnienia Iwana Gerszkowicza, amerykańskiego dziennikarza aresztowanego w Rosji pod zarzutem szpiegostwa w zeszłym tygodniu.

Downing Street dołączyło do innych zachodnich rządów, potępiając aresztowanie reportera Wall Street Journal, któremu od czasu aresztowania przez FSB w ubiegłą środę nie pozwolono na kontakt ze światem zewnętrznym.

Dyplomaci powiedzieli gazecie, że sprawa aresztowania Gerszkowicza prawdopodobnie zostanie poruszona w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, której przewodnictwo właśnie objęła Rosja. Prezydent Biden wezwał Kreml do uwolnienia go, co powtórzył sekretarz stanu Antony Blinken podczas rozmowy telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Rzecznik Do Premier wezwał również do uwolnienia Gershkovitcha, mówiąc, że rząd stoi „obok Stanów Zjednoczonych, które przewodzą wysiłkom na rzecz uwolnienia Gershkovitcha”. „W pełni popieramy zasady demokratyczne, które tu istnieją” – dodał.

James Cleverly, minister spraw zagranicznych, powiedział, że Wielka Brytania wspiera wysiłki USA na rzecz uwolnienia dziennikarza. Powiedział: „Decyzja Rosji o zatrzymaniu reportera Wall Street Journal Ivana Gershkovicha pokazuje całkowite lekceważenie wolności mediów”. Wolna prasa jest podstawowym filarem zdrowej demokracji. Wielka Brytania stoi po stronie Stanów Zjednoczonych w obronie tych zasad i dyplomatycznych wysiłkach na rzecz uwolnienia dziennikarza”.

31-letni Gershkovitch odwołuje się od aresztowania. Rzeczniczka Sądu Rejonowego Lefortowo w Moskwie powiedziała: „Termin rozprawy zostanie ogłoszony w jego odwołaniu w tym tygodniu”. Został aresztowany podczas wykonywania zadania w Jekaterynburgu, mieście na Uralu. Przyjaciele i współpracownicy twierdzą, że zarzuty Kremla, że ​​szpiegował dla rządu USA, są absurdalne. Przebywa w izolatce w Lefortowie, notorycznie surowym moskiewskim więzieniu.

Emma Tucker, redaktor naczelna The Wall Street Journal – należącego do News Corp, spółki macierzystej Timesa – powiedziała Radio Times: „Nie byliśmy w stanie przekazać mu wiadomości i nie mieliśmy żadnych od niego. Mam nadzieję, że prawnik będzie mógł się z nim spotkać w przyszłym tygodniu. Opisała jego aresztowanie jako oburzające i „atak” na prasę.

READ  Chris Cuomo został zwolniony przez CNN za pomoc swojemu bratu Andrew w walce z zarzutami o niewłaściwe zachowanie seksualne | CNN

Tucker, były redaktor Sunday Times, dodał: „Rząd USA podjął działania w tej sprawie. Było to bardzo imponujące i uspokajające dla tych z nas, którzy wyraźnie chcą jak najszybszego uwolnienia Ivana”.

HVan Gershkovitch – przez tych, którzy go znają

Departament Stanu USA prowadzi proces mający na celu zidentyfikowanie niesłusznie przetrzymywanego Gershkovitcha. Zobowiązałoby to rząd do doprowadzenia do jego uwolnienia i poszerzyłoby uprawnienia ministerstwa do wywierania presji na Rosję.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wezwał Rosję do uwolnienia Gerszkowicza. – Jego aresztowanie jest niepokojące – powiedział. „Ważne jest, aby szanować wolność prasy, prawa dziennikarzy oraz prawo do zadawania pytań i wykonywania swojej pracy”.

Wśród rosnącego międzynarodowego oburzenia Stowarzyszenie Redaktorów stwierdziło, że żaden dziennikarz nie powinien być aresztowany za wykonywanie swojej pracy. „Aresztowanie Iwana Gerszkowicza w Rosji podczas wykonywania swojej zawodowej roli dziennikarza jest bardzo niepokojące” – powiedział Kamal Ahmed, szef stowarzyszenia. „Istotne jest, aby dziennikarze mogli swobodnie wykonywać swoje role bez obawy zastraszania lub aresztowania. Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego uwolnienia Gerszkowicza.”

W liście do The Times Bill Browder, przewodniczący Global Magnitsky Justice Campaign, wezwał kraje zachodnie do zdecydowanego przeciwstawienia się Putinowi.

Amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy wezwał rosyjski rząd do uwolnienia Gerszkowicza, aw oświadczeniu Wall Street Journal określił go jako szanowanego reportera. „Wiemy, co dzieje się na świecie, dzięki odważnym relacjom dziennikarzy takich jak Evan” – dodała.

Gershkovich „Zabawa” w lochu

Aleksiej Mielnikow, szef rosyjskiej straży więziennej, powiedział, że w niedzielę odwiedził dziennikarza w jego celi. Powiedział, że Gerszkowicz był przetrzymywany sam w dwuosobowej celi. Napisał w Telegramie, że Amerykanin był „wesoły i dużo żartowaliśmy”. Na obiad dostawał kapuśniak z ziemniakami i kurczakiem, a na śniadanie jadł owsiankę. czytał życie i przeznaczenie Wasilij Grossman, sowiecki korespondent wojenny.

READ  Wybory w Kenii: na pierwszy plan wysuwają się sojusze i nieszczęścia gospodarcze | Kenia

Mielnikow jest członkiem Kremlowskiej Rady Praw Człowieka, organu doradczego, który w ostatnich latach prezydent Putin usunął z głosów krytycznych.

Rosyjskie MSZ zaprzeczyło, że aresztowanie Gerszkowicza było motywowane politycznie i wezwało Waszyngton i zachodnie media, by „nie robiły zamieszania”.

Uważa się, że Kreml zamierza wykorzystać Gerszkowicza jako kartę przetargową w celu uwolnienia Rosjan przetrzymywanych w Stanach Zjednoczonych lub Europie. Gershkovitch przybył do Rosji w 2017 roku i rozpoczął pracę dla The Moscow Times, niezależnego rosyjskiego serwisu informacyjnego. Pracował dla Wall Street Journal na krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

• Opinia The Times: pod redakcją Evana Gershkovicha

Fan Arsenalu, niektóre z jego pierwszych historii dotyczyły przygotowań do Mistrzostw Świata 2018, które odbyły się w Rosji. Złamał też kilka historii o reakcji Rosji na pandemię, w tym wywiady z młodymi studentami medycyny zmuszonymi do pracy na oddziałach Covid.

Jego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych ze Związku Radzieckiego w 1979 roku, a Gershkovich dorastał w rosyjskojęzycznym domu. „To dla nich bardzo denerwujące. Chcą po prostu, tak jak my wszyscy, wiedzieć, że nie jest źle traktowany” – powiedział Tucker.

Przyjaciele Gershkovicha założyli adres e-mail [email protected], na który każdy, kto chciał pisać, mógł wysyłać do niego wiadomości.