World

Protesty klimatyczne: gniew i optymizm w deszczu w Glasgow | policjant 26

Dziesiątki tysięcy protestujących wyszło w sobotę na ulice Glasgow, domagając się od światowych przywódców silniejszych działań na rzecz klimatu. Szczyt Kryzysu Klimatycznego Doszedłem do połowy drogi.

Organizowała również protesty w Londynie i innych częściach Wielkiej Brytanii. Rajdy odbyły się w Korei Południowej, Indonezji, Holandii i Francji. Grupy ekologiczne, organizacje charytatywne, działacze na rzecz klimatu, związkowcy i rdzenni mieszkańcy dołączyli do wiecu w Glasgow w ulewnym deszczu. Rebelia zagłady Aktywiści przebrani za pogromców duchów, podczas gdy inna grupa, „Rebelia Naukowców” – w białych fartuchach laboratoryjnych – zablokowała Most Króla Jerzego V, jedną z najbardziej ruchliwych ulic miasta.

Organizatorzy twierdzili, że w marszu, który rozpoczął się w parku Kelvingrove na zachodnim krańcu miasta, a zakończył w marszu wzięło udział ponad 100 000 osób. Glasgow Zieleń na wschodzie.

“Jest tu wiele osób z różnych środowisk. Łatwo się zniechęcić negocjacjami toczącymi się za zamkniętymi drzwiami, ale czuję optymizm” – powiedziała Lucy Bell, która pracuje w Vegan Kind, internetowym wegańskim supermarkecie z siedzibą w Rotherglin. Delegaci Cop26 pośród tłumów. 37-letni Tracy Soni, negocjator z Botswany, powiedział, że przybył, aby okazać solidarność i wezwać do większej jedności. „Musimy zobaczyć więcej woli politycznej i zmiany mentalności… już czujemy wpływ zmian klimatycznych; Musimy zareagować teraz, ludzie toną” – powiedział. Według Mary Martin z Quatbridge nastrój był „świąteczny, pozytywny i obciążony. Szła drogą, drżąc na wietrze. Co do postępu w rozmowach o klimacie powiedziała: „Wstrzymuję oddech”.

W Londynie tysiące protestujących, w tym związkowcy, organizacje walczące o prawa uchodźców, studenci i ekolodzy, maszerowali z Banku Anglii na Trafalgar Square, uderzając w stalowe bębny, skandując „Jedno rozwiązanie” i wymachując znakami Rebelii Wymierania z napisem „Mów prawdę”. .

Delegaci Cop26 skoncentrowali się wczoraj na przyrodzie, wystosowując serię obietnic złożonych przez brytyjskie supermarkety, które obiecały zmniejszyć o połowę swój wpływ na świat przyrody.

READ  Nepal wzywa wspinaczy z Everest do zwrotu zużytych butli z tlenem w czasie kryzysu związanego z COVID | Nepal

Ogłoszono partnerstwa między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się w celu ochrony bioróżnorodności oraz inicjatywy promujące zrównoważone rolnictwo, podczas gdy rządy 26 krajów, w tym Indii, Niemiec, Australii, Ghany i Wietnamu, podjęły nowe zobowiązania, aby ich polityka rolna była mniej zanieczyszczająca. Zgodzili się również zainwestować w badania naukowe nad sposobem ochrony dostaw żywności przed skutkami kryzysu klimatycznego.

Tony Jałowiec. Zdjęcie: Eamonn McCabe/The Guardian

„Dążymy do niskiej emisji dwutlenku węgla i wysokiej natury”, Tony Juniper, prezes naturalna anglia, Powiedziała. „Czasami istniało poczucie kompromisu, próbując poświęcić naturę przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Były postrzegane jako oddzielne, ale istnieje coraz więcej dowodów pokazujących ludziom, jak można zrobić jedno i drugie”. „Teraz prowadzimy inną rozmowę o przyrodzie – widzimy imperatyw ekonomiczny, społeczny imperatyw ochrony przyrody, a także motywy moralne i etyczne”.

Juniper dodała, że ​​kraje rozwijające się przyjeżdżające do Glasgow mogą wyciągnąć lekcję z blizn po industrializacji w Wielkiej Brytanii, zanieczyszczenia obszarów górskich, plądrowania lasów i innych naturalnych siedlisk oraz toksycznego dziedzictwa starych kopalni. „Mogą pominąć najbrudniejszą fazę rozwoju, przez którą przeszliśmy, i przejść od razu do zrównoważonego rozwoju”. Odrzucił też pomysł, że przejście na niskoemisyjny styl życia wiąże się z poświęceniem. “Sposób, w jaki bym na to spojrzał, to nie myślenie o poświęceniu, ale o zysku. Zyskujemy ludzkie zdrowie, dobrobyt i spójność społeczną. Zyskujemy miejsca pracy, pokój i bezpieczeństwo.”

Przedstawiciel Idris Elba ostrzegł decydentów i media, że ​​ryzykują zignorowanie kontynentu „kluczowego dla rozwiązania” zmian klimatycznych, jeśli afrykańskie głosy nie zostaną uwzględnione w debacie publicznej. Gwiazda drut I LuterWraz z żoną Sabriną dołączył do panelu na temat zrównoważonej produkcji żywności podczas rozmów klimatycznych. Para jest ambasadorami dobrej woli Międzynarodowy Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju Rolnictwa. Ugandyjska aktywistka na rzecz klimatu Vanessa Nakate również wzięła udział.

Idris Elba i jego żona Sabrina Dore są Ambasadorami Dobrej Woli ONZ ds. Rozwoju Rolnictwa.
Idris Elba i jego żona Sabrina Dore są Ambasadorami Dobrej Woli ONZ ds. Rozwoju Rolnictwa. Zdjęcia: Michael Mayhew / Sportsphoto / Allstar

Zapytany, dlaczego ważne jest, aby słyszeć głosy ludzi kolorowych, gdy świat próbuje dekarbonizować produkcję żywności, Elba odpowiedziała: „Myślę, że Sabrina i ja stoimy tutaj jako ludzie pierwsi, ale na pewno tak, to jest dla nas ważne, ponieważ Afrykanie są dumny z bycia częścią tej debaty”.

Gdy konferencja weszła w ostatni tydzień, Boris Johnson wezwał delegatów do „poprowadzenia linii”.

„Widzieliśmy, jak kraje wnoszą ambicje i działania, aby pomóc ograniczyć wzrost temperatur, z nowymi zobowiązaniami do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i metanu, zakończenia wylesiania, stopniowego wycofywania węgla i zapewnienia większych funduszy krajom najbardziej narażonym na zmiany klimatu” – powiedział. “Ale nie możemy lekceważyć znaczenia obecnego zadania, jakim jest utrzymywanie przy życiu 1,5°C. Kraje muszą w tym tygodniu powrócić do stołu negocjacyjnego gotowe do śmiałych ustępstw i ambitnych zobowiązań.”

Dodatkowe raporty autorstwa Jonathan WattsI Mateusz Taylor I Weronika Strzyżyńska

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment