Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Finlandia dołącza we wtorek do sojuszu wojskowego NATO

Finlandia dołącza we wtorek do sojuszu wojskowego NATO

podpis pod zdjęciem,

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto spotkał się w zeszłym miesiącu ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem

Sekretarz generalny Zachodniego Sojuszu Wojskowego ogłosił we wtorek, że Finlandia zostanie 31. członkiem NATO.

Prośbę złożyła inwazja Rosji na Ukrainę, z którą Finlandia ma długą granicę.

Turcja opóźniła wniosek, narzekając, że Finlandia wspiera „terrorystów”.

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO w tym samym czasie w maju ubiegłego roku, ale Turcja zablokowała wniosek z powodu podobnych skarg.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył ją o objęcie kurdyjskich bojowników i umożliwienie im demonstracji na ulicach Sztokholmu.

Każde rozszerzenie NATO wymaga poparcia wszystkich jego członków.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w Brukseli: „Po raz pierwszy podniesiemy fińską flagę tutaj, w kwaterze głównej NATO. To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO”.

„Szwecja będzie dzięki temu bezpieczniejsza” – powiedział.

Członkostwo Finlandii to jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii NATO.

Finlandia, kraj graniczący z Rosją o długości 1340 km (832 mil) i jeden z najpotężniejszych arsenałów artylerii w Europie Zachodniej, postanowił porzucić neutralność i dołączyć do koalicji w odpowiedzi na całkowitą inwazję Rosji na Ukrainę.

Szwecja zrezygnowała również z wieloletniego zobowiązania do zachowania neutralności, starając się o członkostwo w NATO, ale w przeciwieństwie do swojego sąsiada nie ma wspólnej granicy z Rosją.

Jedną z fundamentalnych zasad NATO jest zasada kolektywnej obrony – oznaczająca, że ​​atak na państwo członkowskie jest traktowany jako atak na wszystkie z nich.

Dla prezydenta Rosji Władimira Putina przystąpienie Finlandii jest poważnym strategicznym niepowodzeniem.

W odpowiedzi na zapowiedź Stoltenberga wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Gruszko powiedział: „W przypadku rozmieszczenia sił i środków innych członków NATO w Finlandii podejmiemy dodatkowe kroki w celu niezawodnego zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Rosji”. Nie określono.

Finlandia stanie się siódmym krajem NATO nad Morzem Bałtyckim, jeszcze bardziej izolując dostęp Rosji do wybrzeża w Sankt Petersburgu iw jego małym centrum Kaliningradu.

Fińska opinia publiczna została radykalnie zmieniona przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Tej wiosny niemal z dnia na dzień poparcie dla członkostwa w NATO wzrosło z rozczarowującej trzeciej do prawie 80%.