Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Filipiński dyplomata przechyla się z powodu najazdów Chin | Wiadomości z Morza Południowochińskiego

W komunikacie społecznościowym pełnym bluźnierczych słów szef filipińskiego dyplomaty zażądał, aby chińskie statki opuściły wody kraju, w ostatnim ataku w wojnie na słowa między Manilą a Pekinem na spornym Morzu Południowochińskim.

„Chiny, przyjacielu, jak mogę to grzecznie opisać? Pozwól, że zobaczę… Och… wynoś się” – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Teodoro Luxen Jr.

Iluminując swoje komentarze w mediach społecznościowych, Luxen skomentował we wtorek: „Jeśli Wang Yi śledzi Twittera, przepraszam, że ranię jego uczucia, ale rani samemu”, odnosząc się do swojego chińskiego odpowiednika.

Niedawny spór o wody bogate w zasoby – do którego Chiny twierdzą prawie całkowicie – wybuchł w marcu po tym, jak setki chińskich łodzi zostały zauważone w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin (WSE).

Chiny odrzuciły wielokrotne wezwania Filipin do wycofania łodzi, a napięcia nasiliły się, gdy Manila intensyfikuje patrole morskie w tym regionie. Pekin odmówił uznania filipińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Południowochińskim, zgodnie z definicją Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze.

Luxen często używa mocnego języka w mediach społecznościowych i broni swojego niedawnego gniewu, mówiąc: „Zwykła słodka rozmowa dyplomatyczna nic nie daje”.

Porównał Chiny do „brzydkiej dziwki, która skupia uwagę na przystojnym mężczyźnie, który chce być przyjacielem”.

Rozkaz został wydany, gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło chińską straż przybrzeżną o „działania bojowe” przeciwko filipińskim łodziom uczestniczącym w ćwiczeniach morskich w pobliżu spornego Scarborough Sholl, zdobytego przez Pekin na Filipinach w 2012 roku.

Kontrolowane przez Chiny Scarborough to jedno z najbogatszych łowisk w regionie i hotspot pomiędzy dwoma krajami, które mają konkurencyjne roszczenia.

Ministerstwo poinformowało, że złożyło dyplomatyczny protest w sprawie działań chińskich statków wobec straży przybrzeżnej w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej podczas patroli i ćwiczeń w pobliżu raf koralowych w zeszłym miesiącu.

„ Rażące naruszenie suwerenności ”

Administracja stwierdziła, że ​​obecność chińskich łodzi była „rażącym naruszeniem suwerenności Filipin”.

READ  Rosja obiecuje celować w brytyjską broń, podczas gdy brytyjski pocisk zestrzeli helikopter

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że „głośna dyplomacja” „podważy wzajemne zaufanie” i wezwało Luksjan do przestrzegania etykiety dyplomatycznej.

Scarborough Shoal znajduje się 240 kilometrów (150 mil) na zachód od Luzon, głównej wyspy Filipin.

Został zajęty przez Chiny w 2012 roku, a następnie zignorował orzeczenie międzynarodowego trybunału z 2016 roku, w którym jego historyczne roszczenia dotyczące większości Morza Południowochińskiego są bezpodstawne.

Relacje, które wcześniej były chłodne między oboma krajami, poprawiły się pod rządami Duterte, który uchylił orzeczenie w zamian za obietnice dotyczące handlu i inwestycji, które zdaniem krytyków w dużej mierze nie zostały spełnione.

W obliczu rosnącej presji wewnętrznej na twardszą linię, Duterte powiedział w zeszłym tygodniu, że filipińskie patrole morskie będą kontynuowane, twierdząc, że jego suwerenność nad wodami nie podlega negocjacjom.

Relacje, które były chłodne między Pekinem a Manilą, poprawiły się za rządów Duterte, który zniósł rządy haskie w zamian za obietnice handlu i inwestycji, które zdaniem krytyków w dużej mierze nie zostały spełnione. [File: Ng Han Guan/Reuters]

W poniedziałek wieczorem Duterte powtórzył to stwierdzenie, mówiąc, że nigdy nie wrócił do Chin, kiedy ubiegał się o prezydenturę w 2016 roku.

„Chiny nadal są naszym darczyńcą”. Duterte, który często przeklina osoby, organizacje, światowych przywódców i instytucje, których nie lubi, tylko dlatego, że mamy konflikt z Chinami, nie oznacza, że ​​musimy być niegrzeczni i lekceważący, powiedział Duterte.

W oświadczeniu, które zdezorientowało ekspertów morskich, Duterte zaapelował również do Pekinu o „pozwolenie naszym rybakom na spokojne połowy” na wodach, które zostały już uznane za wyłączną strefę ekonomiczną Filipin.

Według danych Departamentu Stanu do 26 kwietnia Filipiny złożyły w Chinach 78 protestów dyplomatycznych od czasu objęcia urzędu przez Duterte w 2016 roku.

READ  Korea Północna ogłasza sukces wystrzelenia swojego satelity szpiegowskiego

„Nasze oświadczenia są również silniejsze ze względu na śmielszy charakter działań oraz liczbę i częstotliwość wtargnięć” – powiedziała Mary Yvette Banzon Appalus, dyrektor wykonawczy ds. Komunikacji strategicznej w Departamencie Stanu.