Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co to jest „robinsonid”? | Boeing Boeing

To jest czwarty i ostatni artykuł fragmentu słowniczek poszukiwaczy przygód, pełna słów eksploracja teorii i praktyki wszelkiego rodzaju przygód mojego starego przyjaciela i częstego współpracownika Boing Boing, Josha Glenna. To jego trzecia współpraca z filozofem Markiem Kingwellem (który dostarcza ekscytujące i przemyślane wprowadzenie) i niesamowitym rysownikiem Sethem.

Oto pięć przykładów danych wejściowych z sekcji „m” glosariusza:

McGuffin
a McGuffin Jest to „element mechaniczny, który zwykle pojawia się w każdym [adventure] Historia „Alfred Hitchcock opowiedział o swoim filmie z 1935 roku 39 kroków. „W opowieściach o oszustach zawsze jest to umowa, aw opowieściach o szpiegostwie zawsze są to gazety”. Podobnie jak w grze, historia przygodowa ma „mechanizmy” – zasady i procedury, które definiują cel gracza i tworzą satysfakcjonujące wyzwania – niektóre bardziej oczywiście sztuczne niż inne. Uwaga: postmodernistyczne przygody, takie jak Pynchon Piąty. Lub Tarantino Pulp Fiction, często z pozornie bezsensownymi MacGuffinami.

Zrób sobie kości
Gangster argumentujący zdanie Człowiek sam tworzy kości Spopularyzowany przez Mario Puzo Ojciec chrzestny i adaptacja filmowa z 1972 r. („Sonofabitch! Czy wiesz, kim jestem? Jestem Moe Greene! Zrobiłeś mi kości, kiedy spotykałeś się z fanami!”), co oznacza „popełnianie morderstwa, aby być szanowanym w gangu ”, a w najmniej brutalnych kontekstach „ Zdobywanie szacunku w trudny sposób.

Maks.
Podczas niemieckiej okupacji Francji w latach 1940-45 mężczyźni i kobiety, którzy uciekli w góry, aby uniknąć pracy przymusowej, zorganizowali się w aktywne grupy oporu. Górzysty teren pokryty był zaroślami zwanymi torbaTak więc te gangi partyzanckie wkrótce stały się znane jako Maquis lub partyzant. Termin ten został wkrótce rozszerzony i objął ruchy we Włoszech, Belgii i innych okupowanych krajach, niezależnie od tego, jaki rodzaj roślinności tam znaleziono.
Zobacz: GUERILLA, Ruch oporu

moxi
Jeden z pierwszych masowo produkowanych napojów bezalkoholowych w Ameryce został wyprodukowany w Bedford w stanie New Hampshire w latach 80. XIX wieku. Pierwotnie był to opatentowany lek sprzedawany jako lek na wszystkie dolegliwości współczesnego życia, od niskiego poziomu energii po uczucie zmęczenia. To prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego nazwa produktu, Moxie, pojawiła się w latach 30. XX wieku jako „zdolność do stawiania czoła trudnościom z duchem i odwagą” – a co za tym idzie, „aktywność” i „inicjatywa”.

prawo Murphy’ego
Kapitan Ed Murphy, inżynier, który w 1949 roku przeprowadził eksperymentalne testy zderzeniowe w bazie sił powietrznych Edwards, powiedział coś w stylu „Jeśli coś pójdzie nie tak, to się stanie”. Chociaż nie był pierwszym, który wyraził tę ideę, ostrzegawcze wypowiedź Murphy’ego była popularna – najpierw zwłaszcza wśród inżynierów lotnictwa, potem szerzej – i nazwana, jak na ironię, prawo Murphy’ego. w Wielkiej Brytanii, idiotyczne prawo, bez wątpienia wywodzący się z wychowawczej frazy „pechowy”, wyrażający w pewnym stopniu tę samą ideę.

Oto pięć przykładowych wpisów z sekcji „R” glosariusza:

READ  Dzień — dlaczego szokująca satyra Adama McKaya „Don't Look For” to katastrofalny film w katastrofalnym momencie
Ilustracja: Seth

hultaj
Termin potoczny w XVIII wieku hultaj Oznacza „znany, okazujący brak szacunku dla tradycyjnego zachowania, wyglądu lub stylu”. Pochodzi z brytyjskiego języka ojczystego Rav (Możliwości i końcówki) i na końcu francuskiego slangu wieś i rave (Jeden i wszystko, każdy kawałek). Wyrzutek taki jak Robinson Crusoe, który nosi wszelkie ubrania, jakie może jej uratować, jest głupi. Podobnie bohema, która nosi tylko drogie lub pochodzące z recyklingu ubrania.

opór
Od 1939 roku zorganizowana i tajna opozycja wobec najeźdźców jest znana jako opór – z łaciny Wytrzymuje (postawić się, sprzeciwić się). Wybitne ruchy oporu w okupowanej przez Niemcy Europie podczas II wojny światowej obejmowały nie tylko francuski ruch oporu, ale także polski ruch oporu, zwolenników sowieckich i innych. W ostatnim odcinku brytyjskiego programu telewizyjnego science fiction 1967-1968 więzieńHonorowy Więzień Numer Sześć (grany przez Patricka McGohana, autora serialu) był chwalony za prowadzenie „specjalnej wojny” przeciwko siłom przymusu nowego Foucaulta: „Zbuntował się. Opierał się. Walczył. Trzymał się mocno”.
Zobacz: Max

ryzyko
Zapożyczone, przez francuski, z łaciny wulgarnej Recicom (zagrożenie morskie), które samo w sobie może być zapożyczone z arabskiego, to ryzyko To znaczy „stawić czoła niebezpieczeństwu”. Mówiąc obrazowo, termin ten zaczął oznaczać „narażenie się na możliwość straty, obrażeń lub innych niekorzystnych okoliczności”. Ciekawostka: Strategiczna gra planszowa ryzyko, wymyślony przez Alberta Lamorisa w czasie, gdy reżyserował czerwony balon (1956), inspirowane planszowymi grami wojennymi używanymi przez wojskowych strategów.

Robinsonada
a Robinsonada Jest to opowieść przygodowa oparta na jednej lub kilku metaforach promowanych po raz pierwszy w powieści Daniela Defoe z 1719 roku. Robinson Crusoe. Bohaterka Robinsonady musi przejść przez sprytny proces odbudowy swojego życia od podstaw, używając materiałów, które ma pod ręką; W ten sposób odkrywasz korzyści płynące z celowej pracy i samowystarczalności. Ciekawostka: w traktacie pedagogicznym Rousseau z 1762 r. EmilJedyną książką, którą młody uczeń Emil może przeczytać przed ukończeniem dwunastego roku życia, jest: Robinson Crusoe.

ronin
Termin japoński w XIV wieku ronin, który odnosi się do wędrownego samuraja bez domu lub pana – osoby zmuszonej do nielegalnego zarabiania na życie, np. jako ochroniarz, bandyta, morderca czy żołnierz najemny – dosłownie oznacza „człowiek fali”. Mówiąc obrazowo, ronin pojawia się i odchodzi jak fala oceanu; Oznacza to, że nie mają stałego miejsca pobytu. Filmy które są podobne do Mizoguchi 47 roninów (1941), Kurosawa siedmiu samurajów (1954), Kobayashi Harakiri (1962) Ronin został spopularyzowany jako zbłąkany rycerz.
Zobacz: RYCERZ BŁĄD, SAMURAJ

Oto pięć przykładów danych wejściowych z sekcji „W” glosariusza:

READ  Apple wypuszcza macOS Ventura, iOS 16.1 i iPadOS 16
Ilustracja: Seth

Wilsona
W jeździe na deskorolce i derbach na rolkach, jeśli twoje stopy poruszają się spod ciebie, jest to znane jako Wilsona lub Pan Wilson – po zły sąsiad Dennis the Menace (w karykaturze gazety o tym tytule), który często wypada właśnie w ten sposób. Ciekawostka: w społeczności graczy MMO to Wilson ucieka po pierwszych oznakach kłopotów; Odnosi się to do zniknięcia Toma Hanksa „przyjaciela” Wilsona w opuszczony.

wiatr (w)
Czasami mówi się, że zbieg lub zbieg też jest w wietrze. Możliwe, że fraza wywodzi się z XVI-wiecznego wyrażenia w wietrze, co oznacza, ogary: „Bądź na tropie lub tropie, szukaj tego”. Uciekinierzy Przypomnienie: Zawsze trzymaj się wiatru dla psów!

Inteligencja
Inteligencja To coś więcej niż inteligencja czy pomysłowość. Termin ten, wywodzący się z protogermańskiego słowa oznaczającego „rozumienie”, opisuje zdolność przebijania logicznych mitów własnej kultury i tworzenia zaskakujących połączeń między odmiennymi zjawiskami… oraz w odniesieniu do wynikającego z tego dużego obrazu (odkrytego w ten sposób) z ironią.
Zobacz: Bystry, INTELIGENCJA

Zmartwiony
Zmartwiony Pochodzi od starego niemieckiego słowa oznaczającego „dusić”; To zaczęło oznaczać „chwytanie za gardło zębami”, jak mówi się na przykład, gdy wilki atakują swoją ofiarę. W XIX wieku termin ten był używany w sensie przenośnym – do opisania (podobnego do wilka) ataku psychicznego niepokoju. Aby uniknąć paraliżu woli, poszukiwacz przygód musi odpierać takie ataki. Jak powiedziała Amelia Earhart: „Lęk opóźnia reakcję i uniemożliwia podjęcie jasnych decyzji”.

WU WEI
Ideał „pracy bez pracy” lub „gładkiej pracy” jest ujęty w chińskiej koncepcji filozoficznej Wu Wei (dosłownie „zmiękczenie”), które odnosi się do stanu pełnej efektywności, możliwego dzięki pełnej znajomości realiów sytuacji. Kiedy ktoś jest w takim niepewnym stanie, działa spontanicznie, ale nie bez zastanowienia.
Zobacz: przepływ