Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cineworld rodziny Greidinger stoi w obliczu bankructwa

Cineworld rodziny Greidinger stoi w obliczu bankructwa

Powstanie i upadek światowego serialu kinowego Cineworld (LSE: CINE) to także historia wzlotu i upadku rodziny Greidingerów z Izraela – Moshe (Mooky) i jego brata Izraela – potomków założyciela rodziny i dzisiejszych top menedżerów . Rodzina Greidingerów zbudowała drugą co do wielkości sieć filmową na świecie, zaczynając od Izraela, ale Covid zniszczył globalną firmę, która może teraz ogłosić bankructwo.

Opierając się na sieci kin założonej przez ich dziadka Moshe Gradingera w Hajfie, bracia Gridinger rozpoczęli swoją władzę w Izraelu, gdzie są właścicielami izraelskich kin, sieci kin Ravchen i Yes Planet oraz firmy dystrybucyjnej Forum Films, która ma umowy z ich podobnymi . MGM, Disney i Sony. Poprzez fuzje i przejęcia zbudowali globalną sieć Cineworld. Ale pandemia Covid zniszczyła to, co budowali przez dziesięciolecia, i obecnie istnieje realna obawa, że ​​Cineworld może ogłosić bankructwo. W ciągu ostatniego roku cena akcji Cineworld spadła o 94% na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, pozostawiając firmę z wartością rynkową zaledwie 56 milionów funtów (65 milionów dolarów).

W 1930 roku Moshe Gradinger, dziadek obecnego Moshe Gradingera, zainwestował w kino Ain Dor w dzielnicy Hadar w Hajfie. Imigrant z Rumunii, Moshe Gridinger, interesował się żywnością, transportem i nieruchomościami i znalazł pracę w kinie Hajfa. W 1935 w Hajfie otwarto kino Armon.

Moshe Gredinger Sr. zmarł w 1946 r., a jego syn Kalman rozszerzył część kinową późniejszego portfolio biznesowego ojca, kupując kino Chin w Tel Awiwie, które stało się flagowym kinem wieloekranowej sieci kin Rav Chin w Izraelu.

Płacenie za granicą rozpoczęło się w 1997 roku, kiedy Greidingers założył Cinema City International NV (CCI) i otworzył swoje pierwsze zagraniczne kino w Budapeszcie na Węgrzech. Do grudnia 2006 roku, kiedy Cinema City odbyła swoją pierwszą ofertę publiczną w Polsce, spółka miała dziesiątki kin wielosalowych na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii i Rumunii, a wkrótce potem miała dobrze prosperującą firmę zajmującą się dystrybucją filmów. Wbrew nazwie Greidingers nie ma żadnego związku z serią Cinema City w Izraelu.

READ  Polscy regulatorzy odnawiają licencję posiadanego Discovery Channel

Naprawdę duża zmiana nastąpiła w styczniu 2014 roku, kiedy Cinema City Greidingera połączyła się z brytyjską siecią Cineworld, tworząc spółkę o wartości 503 milionów funtów. Cineworld posiadał w Wielkiej Brytanii 1500 ekranów kinowych, a Greidingers miał 29% udziałów w połączonej spółce i objął wyższe stanowiska kierownicze. W 2017 roku Cineworld stał się drugą co do wielkości serią na świecie, nabywając serię Regal w Stanach Zjednoczonych za 3,6 miliarda dolarów. Przejęcie dodało 550 kin z 7300 ekranami do szybko rozwijającego się imperium Greidingera.




W przededniu pandemii Covid-19 w 2020 roku Cineworld prowadziło 11 000 kin na całym świecie, zatrudniając ponad 37 000 pracowników i było wyceniane na 3,65 miliarda dolarów.

Na początku 2020 r. Cineworld zgodził się również kupić kanadyjską sieć Cineplex, dzięki czemu stałaby się największą na świecie siecią filmową, a w grudniu 2021 r. kanadyjski sąd orzekł, że Cineworld musi zapłacić Cineplex 1,6 miliarda dolarów za niezawarcie umowy. Cineworld odwołuje się od wyroku.

W 2021 r. Cineworld odnotował 100% wzrost przychodów do 1,8 mld USD, ale firma straciła 566 mln USD, po stracie 2,65 mld USD w 2020 r. Firma ma obecnie zobowiązania w wysokości 1,56 mld USD w porównaniu z zaledwie 533 mln USD aktywów.

Opublikowane przez Globes, Izrael wiadomości biznesowe – en.globes.co.il – 21 sierpnia 2022 r.

© Copyright Globes Wydawca Itonut (1983) Ltd., 2022.