Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska honoruje obywateli, którzy pomagali Żydom podczas Zagłady

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w piątkowych uroczystościach narodowych ku czci Polaków, którzy ryzykowali życie – i często tracili – próbując ratować Żydów przed Holokaust Podczas niemieckiej okupacji hitlerowskiej w Polsce.

Duda przemawiał w miejscu pamięci w Markowej, wsi w południowo-wschodniej Polsce, gdzie 24 marca 1944 r. hitlerowcy zastrzelili rolnika, jego ciężarną żonę i sześcioro dzieci oraz ośmioro Żydów, których rodzina ukrywała w swoim gospodarstwie.

Papież Franciszek ogłosił członków rodziny Ulmów męczennikami. W Polsce są symbolem męstwa Polaków, którzy w czasie II wojny światowej podjęli największe ryzyko, pomagając Żydom.

Przemawiając w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej podczas II wojny światowej, Duda zauważył, że w regionie i całej Polsce było wiele rodzin, które ukrywały Żydów, w wielu przypadkach dbając o to, by przeżyli.

Nazwiska Almów i innych rodzin wyryte na tablicach świadczą o tym, że było wielu ludzi, „którzy zachowywali się przyzwoicie, a których miłość do braci, ich chrześcijańskich wartości i moralności była silniejsza niż strach przed śmiercią, nie tylko ich strach, ale także ich” – powiedział Duda.

Po napaści na Polskę 1 września 1939 r. i zajęciu kraju Niemcy nazistowscy karali każdą formę pomocy Żydom, nawet poczęstowaniem ich szklanką wody, mordując pomocników i ich rodziny.

Jednak ponad 7200 Polaków zostało wymienionych przez Yad Vashem, Światowe Centrum Pamięci o Holokauście w Jerozolimie, jako osoby, które ryzykowały ratowanie Żydów. Publikacje historyków w ostatnich latach wywołały również zaciekłe debaty na temat tych Polaków, którzy wydali swoich żydowskich sąsiadów lub brali udział w zabijaniu lub krzywdzeniu Żydów.

Stworzyło to kontrowersje dotyczące aspektów polskiego zachowania podczas Holokaustu Napięcia między Polską a Izraelem przez lata.

Niemcy i ich kolaboranci zamordowali około 3 milionów z 3,3 miliona Żydów mieszkających w Polsce przed II wojną światową oraz około 3 milionów nie-Żydów. Naziści zbudowali duże obozy zagłady, w tym Auschwitz, w okupowanej Polsce.

READ  Bycie ojcem dziewczyny pomogło Jasonowi Momoa przygotować się do „Sweet Girl”