Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy regulatorzy odnawiają licencję posiadanego Discovery Channel

WARSZAWA, POLSKA (AP) – Regulatorzy radiofonii i telewizji w Polsce rozszerzyli koncesję na TVN24 należącą do Discovery Inc. w środę w ostatniej chwili, ale przyjęli też uchwałę, by wywrzeć nacisk na amerykańską firmę, by sprzedała jej największy udział w telewizyjnym kanale informacyjnym, który nadaje relacje krytyczne dla polskiego rządu.

KRRiT, znana pod polskim akronimem KRRiT, opóźniła przedłużenie koncesji TVN24 o blisko dwa lata. Niezależny kanał telewizyjny jest codziennie oglądany przez miliony ludzi w Polsce. Jego obecna licencja wygasa w niedzielę.

Discovery powiedział, że wiadomość o rozszerzeniach była „słodko-gorzka”, ponieważ pokazała, że ​​nie ma powodu, aby opóźniać lub odmawiać odnowienia rozszerzenia.

W oświadczeniu powiedziała, że ​​decyzja regulatora była powodem do niepokoju i „podważania samego demokratycznego procesu legislacyjnego”.

„Praworządność, wolność prasy i stabilność inwestycji zagranicznych są w Polsce zagrożone” – powiedział Discovery.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość czasami potępiała TVN24. Próbuje też uchwalić przez Parlament ustawę zakazującą pozaeuropejskiej własności nadawców, co jest postrzegane jako próba ograniczenia wolności mediów w Polsce. Partia nie może jednak mieć pewności, że zdobędzie wystarczającą liczbę głosów za ustawą.

Przed przedłużeniem koncesji TVN24 Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę stwierdzającą, że właściciele spoza Europy mogą posiadać nie więcej niż 49% stacji radiowych lub telewizyjnych w Polsce.

Decyzja ta jest postrzegana jako ruch mający na celu zmuszenie Discovery do sprzedaży większości swoich udziałów w TVN24 i jego siostrzanych kanałach w Polsce, bez konieczności uchwalania kontrowersyjnej ustawy.

Lider rządzącego PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że chce, aby polskie media znalazły się pod kontrolą polskich właścicieli.

Od czasu dojścia do władzy w 2015 roku partia uczyniła z państwowej stacji TVP rzecznik swojego państwa.