Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny wyznaczają cel wzrostu na poziomie 5%, aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze

Chiny wyznaczają cel wzrostu na poziomie 5%, aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze

Chiny będą dążyć do ekspansji gospodarczej o „około 5 procent” w 2023 r., co jest najniższym celem od ponad trzech dekad, ponieważ prezydent Xi Jinping stara się przywrócić poziom wzrostu sprzed pandemii i przygotowuje się do centralizacji władzy we własnych rękach.

Ogłaszając cel, który był niższy niż zeszłoroczny cel 5,5 procent, odchodzący premier Chin Li Keqiang oświadczył, że celem w tym roku jest „nadanie priorytetu stabilności gospodarczej”.

Jeśli cel zostanie osiągnięty, oznaczałoby to ożywienie wzrostu o zaledwie 3 procent w 2022 r. po tym, jak wiele chińskich miast zostało poddanych przedłużającym się blokadom w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wariantu koronawirusa Omicron.

Oficjalne cele wzrostu gospodarczego Chin spadały w ciągu ostatniej dekady, ponieważ decydenci polityczni starali się powstrzymać rosnące zadłużenie kraju i stymulować większą konsumpcję krajową.

Analitycy stwierdzili, że konserwatywny cel wzrostu gospodarczego na ten rok będzie łatwiejszy do osiągnięcia dla nowego zespołu ekonomicznego Xi, po tym jak był on znacznie niższy od celu na 2022 rok.

Goldman Sachs powiedział, że osiągnięcie tegorocznego celu „nie było wyzwaniem”, biorąc pod uwagę niższą bazę niż w zeszłym roku. Oczekuje się, że produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 5,5 procent, napędzany ożywieniem konsumpcji gospodarstw domowych po odwróceniu surowej polityki antykoronawirusowej Chin.

„Ten cel wzrostu zwiastuje powrót kluczowego wzrostu PKB jako zasady organizującej politykę gospodarczą i fiskalną, ale także sygnalizuje, że era gwałtownego wzrostu dobiegła końca” – powiedział Eswar Prasad, starszy pracownik Brookings Institution.

Oczekuje się, że Xi, najpotężniejszy przywódca Chin od czasów Mao Zedonga, wykorzysta tegoroczną sesję parlamentarną, która rozpoczęła się w niedzielę, do wprowadzenia gruntownych zmian w swojej administracji.

Xi ma mianować lojalistów na najwyższe stanowiska rządowe i reformować portfele, takie jak finanse i technologia, dalej centralizując władzę i odwracając trwający od dziesięcioleci trend oddzielania partii od rządu.

READ  Wiadomości Trumpa: Republikanie wzywają do więzienia Clintona za „oskarżenia o szpiegostwo”

Oczekuje się, że Li zostanie zastąpiony na stanowisku premiera przez Li Qianga, bliskiego współpracownika Xi, który w zeszłym roku przewodniczył blokadzie Szanghaju jako szef partii komunistycznej w tym mieście. Wcześniej pracował z Xi w prowincji Zhejiang w 2000 roku.

Li Qiang zorganizuje konferencję prasową ostatniego dnia konferencji 13 marca, aby przedstawić program swojego nowego rządu.

Czytając w niedzielę nowy rządowy raport roboczy około 3000 kongresmanów, Li Keqiang wyznaczył cel deficytu budżetowego Chin w tym roku na poziomie 3 procent produktu krajowego brutto, jednocześnie zobowiązując się do stworzenia 12 milionów nowych miejsc pracy w miastach i utrzymania stopy bezrobocia na poziomie około 5,5 procent. Cent.

Li powiedział, że Chiny muszą „rozszerzyć dostęp do rynku” dla inwestorów zagranicznych, wspierać konsumpcję i kontrolować ryzyko w sektorze nieruchomości, podczas jednego z jego ostatnich wystąpień jako drugiego chińskiego urzędnika. Podał kilka szczegółów na temat sposobu wdrażania tej polityki przez Pekin.

„Wiele firm i małych firm dotkniętych COVID-19 i innymi wyzwaniami doświadczyło ostrego stresu” – powiedział mi Lee. „Utrzymanie stabilnego zatrudnienia jest wyzwaniem, a nierównowaga budżetowa niektórych samorządów jest znacząca”.

Gospodarka Chin wykazywała oznaki ożywienia po kryzysie, a nastroje w sektorze wytwórczym osiągnęły w lutym najwyższy poziom od dekady. Ale Lee ostrzegł w swoim przemówieniu, że „wciąż stoi przed nami wiele trudności i wyzwań”.

Obejmowały one problemy zewnętrzne, takie jak inflacja w innych krajach, spowolnienie światowego handlu i wzrostu gospodarczego, a także „eskalacja” prób „stłumienia i powstrzymania rozwoju Chin”.

W chińskim sektorze nieruchomości dotkniętym kryzysem, w którym wiele firm nie spłacało swoich długów, Li zobowiązał się pomóc „wiodącym firmom z branży nieruchomości wysokiej jakości”, jednocześnie kontynuując „zapobieganie nieuporządkowanej ekspansji”.

„Myślę, że raport ma na celu uspokojenie zagranicznych inwestorów, że Chiny nadal są dobrym miejscem do robienia interesów i tak dalej” – powiedział Willie Lam, ekspert ds. polityki Chin w Jamestown Foundation w Waszyngtonie.

READ  Poziom alarmowy podniesiony nad gigantycznym wulkanem Taupo w Nowej Zelandii - źródłem największej erupcji wulkanu na Ziemi w ciągu ostatnich 5000 lat | wiadomości ze świata

Chiński prezydent zakończył w październiku czysty przegląd najwyższego organu decyzyjnego Partii Komunistycznej, siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego, pokonując rywalizujące frakcje i kończąc swoją dominację w polityce kraju.

Oprócz Li Qianga Xi ma mianować nowych szefów kluczowych rządowych agencji finansowych i regulatorów, w tym Ludowego Banku Chin.

Analitycy wyrazili obawy, że nowi urzędnicy, z których wielu spędziło większość swojej kariery jako politycy samorządowi, mogą być mniej skłonni do zajmowania się spekulacjami finansowymi niż obecny zespół, który składa się głównie z notorycznie twardych technokratów.

Dodatkowe raporty autorstwa Joe Leahy, Ryana McMorrow, Sun Yu i Nian Liu w Pekinie, Cheng Ling w Hong Kongu i Katharine Hill w Taipei.