Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińskie myśliwce latają w pobliżu Tajwanu przed wizytą Nancy Pelosi

Chińskie myśliwce latają w pobliżu Tajwanu przed wizytą Nancy Pelosi

Chiny zwiększają aktywność wojskową wokół Tajwanu przed możliwą wizytą Nancy Pelosi, przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, która ma przybyć do Taipei we wtorek wieczorem.

Kilka chińskich myśliwców przeleciało w pobliżu linii dzielącej Cieśninę Tajwańską we wtorek rano, według tajwańskiego urzędnika poinformowanego o rozwoju wydarzeń, przypominając Tajpej, że chińskie siły powietrzne mogą dotrzeć na wyspę w ciągu kilku minut.

Jednostki wojskowe w Dowództwie Teatru Południowego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które jest odpowiedzialne za Morze Południowochińskie i niektóre zadania związane z Tajwanem, są w stanie wysokiej gotowości, według urzędników wojskowych w dwóch sąsiednich krajach.

Tajwan Stany Zjednoczone przygotowały się na możliwą reakcję Pekinu, który wielokrotnie ostrzegał, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza „nie będzie bezczynnie czekać”, jeśli Pelosi odwiedzi Tajwan w ramach szerszej podróży do Azji, która rozpoczęła się w poniedziałek w Singapurze. Pekin twierdzi, że Tajwan jest częścią jego suwerennego terytorium.

zapasy spadły Pośród napięć, indeks Hang Seng w Hongkongu spadł we wtorek o 3,2 procent, a indeks CSI 300 w Chinach spadł we wtorek aż o 2,8 procent.

Chiny ogłosiły również serię igrzysk wojennych na Morzu Południowochińskim, które mają trwać od wtorku rano do soboty wieczorem, po różnych ćwiczeniach w poprzednim tygodniu.

Krajowy ruch lotniczy został zakłócony we wtorek w Fujian, chińskiej prowincji położonej najbliżej Tajwanu, jako znak, że przestrzeń powietrzna może zostać oczyszczona dla ruchów wojskowych.

Rosja oskarżyła Stany Zjednoczone o „sprowokowanie” Chin w odpowiedzi na milczące poparcie Pekinu dla ataku Moskwy na Ukrainę.

„Wszystko w tej trasie i możliwej wizycie na Tajwanie jest czysto prowokacyjne” – powiedział Reuters rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W kolejnym potwierdzeniu tego, co oba kraje nazywają „przyjaźnią bez granic”, wieża telewizyjna Ostankino w Moskwie świeci z wiadomością W tym tygodniu mówimy „Chiny, jesteśmy z wami!”

Tajwan nie jest wymieniony w oficjalnej trasie Pelosi, która obejmuje również Japonię, Koreę Południową i Malezję, ale osoby zaznajomione z tą sprawą potwierdzili Miała spotkać się z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wen Środa.

READ  Emmanuel Macron obiecuje przyspieszyć reformy opieki społecznej w przypadku ponownego wyboru | Francja

To uczyniłoby Pelosi, wieloletnim krytykiem ChinyJest pierwszym od 25 lat przewodniczącym Izby Reprezentantów USA, który odwiedził Tajwan.

„Chińskie ćwiczenia na dużą skalę wokół Tajwanu po odejściu Pelosi to najmniej, czego powinniśmy się spodziewać” – powiedział Hsu-Yen Chi, badacz z Rady Studiów Strategicznych i Igrzysk Wojennych w Tajpej.

Ambasador Chin przy ONZ, Zhang Jun, potępił tę wizytę jako „niebezpieczną i prowokacyjną”.

„Tendencja Tajwanu ku niepodległości rozwija się dalej”, powiedział Zhang po potwierdzeniu wizyty Pelosi. „Jeśli nie podejmiemy odpowiednich i zdecydowanych działań… sytuacja może być [get] poza kontrolą.”

Tajwański urzędnik zaznajomiony z ruchami Armii Ludowo-Wyzwoleńczej powiedział, że napięcie w kierownictwie teatru południowego jest największe i oczekuje się, że Pelosi przejdzie przez jej obszar odpowiedzialności w drodze z Malezji do Tajpej.

„Ponieważ rząd chiński ostrzegł, że musi ponieść konsekwencje lotu w pobliżu Tajwanu, Dowództwo Południowe będzie odpowiedzialne za odstraszanie Stanów Zjednoczonych na tym obszarze” – powiedział urzędnik.

Na wodach u wschodniego wybrzeża Tajwanu, uważanego za słabą flankę kraju, patrole PLA nasiliły się w ciągu ostatnich 10 dni. Według japońskich wojskowych niszczyciel rakietowy, fregata i wojskowy statek obserwacyjny Ludowej Armii Wyzwolenia w ostatnich dniach krążyły wokół południowo-zachodnich wysp Japonii, wielokrotnie między daleką zachodnią Japonią a Tajwanem.

Największa linia lotnicza działająca w mieście Fujian Xiamen ogłosiła we wtorek, że dostosowuje kilka swoich lotów, powołując się na „wpływ” regionalnej kontroli ruchu lotniczego.

Kilka lotów do lotniska Quanzhou, małego nadmorskiego miasta na północny wschód od Xiamen, również zostało odwołanych. Lotnisko Jinjiang w Quanzhou jest również wykorzystywane przez Siły Powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Pentagon odmówił komentarza na temat przygotowań do ochrony Pelosi i jej delegacji. Ale armia amerykańska ma już w regionie zasoby morskie, w tym lotniskowiec USS Ronald Reagan i USS Tripoli, duży desantowy okręt desantowy przewożący samoloty bojowe.

READ  Robert F Kennedy Jr: Najsłynniejsza polityczna dynastia Ameryki dała początek jednemu z czołowych antyszczepionkowców COVID - a jego przesłanie dociera do milionów | Wiadomości z USA

Jeśli Chiny wyślą myśliwce do przechwycenia samolotów Pelosi, siły powietrzne i marynarka wojenna USA mogą strzelać z myśliwców ze statków na morzu lub z baz w regionie, aby je przechwycić.

Przedstawiciel obrony powiedział, że Pentagon nie musi zmieniać harmonogramów, aby chronić Pelosi.

„Właśnie dlatego mamy siły w teatrze działań i dlatego opowiadamy się za tym, aby wojska były w teatrze działań, ponieważ nie musimy zwiększać sił w przypadku kryzysu” – powiedział przedstawiciel obrony.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ostrzegł w poniedziałek Chiny przed przekształceniem ewentualnej wizyty Pelosi na Tajwanie w „pretekst do zwiększenia agresywnej aktywności wojskowej w Cieśninie Tajwańskiej lub wokół niej”.

Powiedział, że chińska armia wydaje się przygotowywać do większej aktywności „w nadchodzących dniach”.

The Financial Times podał w zeszłym tygodniu Chiny wydały Białemu Domowi straszne ostrzeżenia, które obejmowały możliwy odwet wojskowy.

Kirby powiedział, że możliwe odpowiedzi wahały się od wystrzeliwania pocisków w Cieśninę Tajwańską po latanie znacznie większymi samolotami bojowymi w tajwańskiej „strefie identyfikacji obrony powietrznej”, a także wysyłanie samolotów i okrętów wojennych przez linię środkową w Cieśninie Tajwańskiej.

Dodatkowe relacje Emmy Zhou i Mikeya Dinga w Pekinie