Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosowo opóźnia plan dla niestabilnej północy, ponieważ napięcia w pobliżu granicy serbskiej rosną | Kosowo

The Kosowo Po protestach i strzelaninach, które wstrząsnęły północnymi regionami Kosowa w niedzielną noc, rząd odroczył kontrowersyjny nowy rozkaz dotyczący tablic rejestracyjnych pojazdów, który wywołał napięcia z mniejszością serbską w tym kraju.

„Następne godziny, dni i tygodnie mogą być trudne i problematyczne”, powiedział premier Albin Kurti w niedzielnym przemówieniu wideo, gdy wybuchła fala działań dyplomatycznych pośród obaw przed wzrostem napięć na Bałkanach. Globalna uwaga skupiona na Ukrainie.

Będziemy modlić się o pokój i szukać pokoju, ale nie będzie poddania się i Serbia Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział w niedzielę. „Nigdy nie byliśmy w trudniejszej i bardziej skomplikowanej sytuacji niż dzisiaj”.

Siły serbskie wycofały się z Kosowa w 1999 roku po bombardowaniach NATO, a prowincja ogłosiła niepodległość w 2008 roku. Jednak Serbia nadal uważa ją za część Serbii.

Eskalacja napięć nastąpiła po serii zarządzeń administracyjnych wprowadzonych przez Prisztinę, które były ostatnimi z serii prób objęcia pełnej kontroli nad obszarami z większością serbską.

Jednym z żądań było, aby Serbowie mieszkający w północnym Kosowie przenieśli się z potraw serbskich na kosowskie. Podobna próba wywołała protesty w zeszłym roku, a Prisztina ostatecznie odłożyła wniosek. Rząd spróbował ponownie w tym roku, ogłaszając, że wdrożenie rozpocznie się 1 sierpnia. Kolejna zasada wymaga, aby odwiedzający z Serbii, w tym Serbowie mieszkający w Kosowie bez dokumentów z Kosowa, mieli dodatkowy dokument na granicy. Serbia ma podobną bazę do odwiedzających Serbię Kosowarów.

W niedzielę protestujący ustawili tymczasowe blokady w pobliżu dwóch przejść granicznych między Serbią a Kosowem, Yaringi i Brjak, na obszarze, w którym większość stanowią Serbowie, oraz zatrzymali ciężarówki i ciężkie maszyny, aby zablokować drogi.

Policja Kosowa powiedziała, że ​​musi zamknąć przejścia graniczne, a kierowane przez NATO Siły Kosowskie (KFor) określiły ogólną sytuację bezpieczeństwa jako „napiętą”, mówiąc, że są „gotowe do interwencji”, jeśli zagrożona zostanie stabilność.

READ  Najnowszy koronawirus: USA przedłużają zakaz podróżowania przez granicę, ponieważ Kanada planuje zmienić przepisy zdrowotne

Policja Kosowa poinformowała również, że strzały padły „w kierunku jednostek policji, ale na szczęście nikt nie został ranny” i doszło do kilku brutalnych incydentów przeciwko ludziom próbującym przekroczyć blokady dróg.

W poniedziałek kierowani przez NATO żołnierze sił pokojowych wspierani przez helikoptery nadzorowali usuwanie barier.

Kilka tysięcy żołnierzy KF pozostaje na ziemi w Kosowie, aby utrzymać pokój, a włoscy żołnierze sił pokojowych widziano w niedzielę w północnej części miasta Mitrovica, kiedy syreny wyły przez kilka godzin na obszarach na północy zamieszkanych głównie przez Serbów.

Około połowa Serbów mieszka w pobliżu granicy z Serbią, gdzie wielu Serbów niechętnie podporządkowało się prawom i władzom Kosowa.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

W Moskwie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa obwiniała rosnące napięcie na tzw. „bezpodstawne zasady dyskryminacyjne” narzucone przez władze Kosowa.

Serbia i Rosja są tradycyjnymi sojusznikami, a Moskwa odmówiła uznania niepodległości Kosowa. Od czasu wojny na Ukrainie Vucic starał się utrzymywać dobre stosunki z Moskwą, odmawiając przystąpienia do antyrosyjskich sankcji, jednocześnie podkreślając, że nadal chce, aby Serbia przyłączyła się do Unia Europejska Na końcu.

Blerim Vela, szef sztabu prezydenta Kosowa Vuzy Osmaniego, określił działania Serbii jako „powtórzenie książki Putina”. Oskarżać Rząd Vujica zalewa media fałszywymi zarzutami i zwiększa użycie retoryki wojskowej.

Po konsultacjach z zachodnimi ambasadorami w niedzielny wieczór rząd Kosowa zgodził się odłożyć wprowadzenie nowych środków o miesiąc pod warunkiem, że demonstranci przestaną blokować drogi. AFP poinformowała, że ​​bloki zostały usunięte w poniedziałek.

Josep Borrell Fontelle, koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej, z zadowoleniem przyjął opóźnienie. „Oczekuj, że wszystkie przeszkody zostaną natychmiast usunięte”, Borrell Napisał na Twitterze.

Dodał, że kwestiami tymi należy się zająć w ramach dialogu wspieranego przez UE i skupić się na „kompleksowej normalizacji stosunków” między Kosowem a Serbią, która jest „niezbędna dla ich ścieżek integracji z UE”.

Belgrad i Prisztina zgodziły się na dialog wspierany przez UE w 2011 r., ale rozmowy doprowadziły do ​​niewielkich postępów.