Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Thaksin Shinawatra: Były premier Tajlandii zwolniony pod pewnymi warunkami

Thaksin Shinawatra: Były premier Tajlandii zwolniony pod pewnymi warunkami

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

Skomentuj zdjęcie,

W niedzielę widziano Thaksina Shinawatrę wychodzącego ze szpitala policyjnego w stolicy Bangkoku

Skazany były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra przybył do swojego pałacu w stolicy, Bangkoku, po zwolnieniu warunkowym.

Miliarder został zwolniony ze szpitala policyjnego, gdzie odsiadywał roczny wyrok więzienia za korupcję i nadużycie władzy.

Thaksin (74 l.) został aresztowany po powrocie do Tajlandii w sierpniu zeszłego roku, po 15 latach dobrowolnego wygnania.

Po tym, jak skarżył się na problemy zdrowotne, nie spędził ani jednej nocy w więzieniu.

Król Tajlandii obniżył pierwotny wyrok Thaksina z ośmiu do jednego roku – zaledwie kilka dni po jego powrocie z wygnania.

Sposób prowadzenia tej sprawy spotkał się z krytyką ze strony wielu Tajlandczyków, którzy twierdzą, że bogaci i wpływowi często są traktowani uprzywilejowani.

„Tajlandia potrzebuje systemu demokratycznego, w którym praworządność i system wymiaru sprawiedliwości będą stosowane w ten sam sposób wobec wszystkich, bez podwójnych standardów… w przypadku osób uprzywilejowanych” – stwierdziła Partia Tajlandzka Ruch Naprzód, która zdobyła większość mandatów w ostatnich wyborach ale Senat stwierdził w oświadczeniu, że szejkowie uniemożliwili mu udział w rządzie.

„Bardzo chory? Zwolnienie warunkowe? Jaka choroba?” – powiedział senator Somchai Suangkarn.

Thaksina widziano w niedzielę, gdy wychodził ze szpitala policyjnego w stolicy, gdzie spędził ostatnie sześć miesięcy.

„Gratuluję premierowi Thaksinowi dzisiejszego ranka powrotu do domu, do Chansongla” – powiedział w mediach społecznościowych doradca rządu i były minister energetyki Pichai Naripethappan po zwolnieniu.

Dodał: „Mam nadzieję, że cieszy się dobrym zdrowiem oraz dużą ilością szczęścia i ciepła ze strony swojej ukochanej rodziny”.

Władze Tajlandii stwierdziły, że Thaksin kwalifikuje się do zwolnienia warunkowego ze względu na swój wiek i problemy zdrowotne.

Nie powiedzieli, czy został zwolniony pod pewnymi warunkami, takimi jak okres próbny lub ograniczenia w podróżowaniu.

Premier Tajlandii Sritha Thavisin powiedziała lokalnym reporterom, że nie ma jeszcze planów spotkania z Thaksinem, ale „wszyscy w rządzie są skłonni wysłuchać”, jeśli Thaksin będzie chciał udzielić porady politycznej.

Konserwatywni rojaliści, którzy wspierali wojskowe zamachy stanu i kontrowersyjne sprawy sądowe, aby go osłabić, obawiali się Thaksina, wybranego przywódcy Tajlandii, który odniósł największe sukcesy.

Opuścił kraj w 2008 roku, po tym jak dwa lata wcześniej został obalony w wyniku zamachu stanu. Większość lat na wygnaniu spędził w Londynie i Dubaju.

Obecnie w Tajlandii władzę sprawuje jego rodzinna partia Pheu Thai.

Były potentat telekomunikacyjny pozostaje jedną z postaci publicznych w kraju wywołujących największe podziały: znienawidzony przez wielu bogatych elit Bangkoku, ale uwielbiany przez miliony biedoty wiejskiej Tajlandii za jego populistyczną politykę.

Thaksin był pierwszym premierem w historii Tajlandii, który stał na czele wybranego rządu podczas swojej pełnej kadencji w latach 2001–2006.

READ  Wiele twarzy Prigożyna ujawnia się, gdy Rosja chce upokorzyć wodza Wagnera