Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wizyta Pelosi na Tajwanie – LIVE: GOP rzadko chwali mówcę, gdy krytykuje Chiny

Gdy Nancy Pelosi rozpoczyna trasę po Azji, Chiny ostrzegają przed wizytą na Tajwanie

Napięcia są wysokie W całym regionie Samolot, który miał przewozić przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, miał wylądować we wtorek na Tajwanie, gdy chińskie samoloty bojowe unosiły się w pobliżu linii środkowej wrażliwej Cieśniny Tajwańskiej. Pelosi zdobyła rzadkie pochwały od republikańskich prawodawców za swoją wizytę wbrew chińskim ostrzeżeniom.

Chińskie okręty wojenne i samoloty „naciskały” linię środkową we wtorek rano, podczas gdy ministerstwo spraw zagranicznych potępiło lot jako „igranie z ogniem” i potwierdziło, że przeprowadzi on ćwiczenia z żywym ogniem u wybrzeży. Tajwan.

Pelosi przybyła do Malezji we wtorek rano podczas drugiego etapu swojej azjatyckiej trasy, a amerykański samolot wojskowy wiozący Przewodniczącego Izby Reprezentantów i delegację Kongresu opuścił ten kraj i wylądował w Tajpej na tajwańskim lotnisku Songshan przed godziną 23:00 czasu lokalnego.

podczas gdy, Washington Post Opublikowałem artykuł pani Pelosi, w którym rzecznik określił wizytę jako „jednoznaczne stwierdzenie, że Ameryka stoi po stronie Tajwanu, naszego demokratycznego partnera, który broni siebie i swojej wolności”.

Pelosi opuściła Stany Zjednoczone w niedzielę i rozpoczęła wizytę w Singapurze. Jej biuro zapowiedziało, że pojedzie także do Korei Południowej i Japonii.

Wizyta na Tajwanie jest najstarszą wizytą amerykańskiego polityka od tamtego czasu, pojechał tam w 1997 r. przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

1659467739

Dlaczego podróż Nancy Pelosi do Tajwanu była kontrowersyjna?

Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie, najwyższa podróż urzędnika amerykańskiego od 25 lat, wywołała kryzys dyplomatyczny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który nazwał „igraniem z ogniem”.

Ale dlaczego podróż Pelosi była tak kontrowersyjna?

Tajwan, samorządna demokracja licząca około 23 milionów ludzi u wybrzeży Chin, stał się punktem zapalnym narastającego konfliktu geopolitycznego między Waszyngtonem a Pekinem.

READ  Najnowsze wiadomości Borisa Johnsona: Wielka Brytania twierdzi, że Irlandia Północna po Brexicie ma „poważne problemy”

Tajwan ma swój własny demokratyczny system polityczny, konstytucję i wojsko, a wielu Tajwańczyków uważa wyspę za odrębny kraj od Chin. Jednak Pekin postrzega Tajwan jako oderwaną prowincję, która w końcu znajdzie się pod jego kontrolą – w razie potrzeby siłą.

Oficjalnie Stany Zjednoczone przestrzegają polityki „jednych Chin”, która uznaje rząd w Pekinie za „jedyny legalny rząd Chin”. Ale kolejni przywódcy USA od dziesięcioleci utrzymywali nieformalne stosunki z Tajwanem, a w 1979 r Ustawa o stosunkach z Tajwanem Rząd USA jest zobowiązany do dostarczenia broni obronnej Tajwanowi.

Przeczytaj pełne wyjaśnienie od mojego kolegi Richard Hall mniej:

1659466539

Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział, że wizyta Pelosi nie narusza polityki jednych Chin

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie narusza żadnej polityki zagranicznej Waszyngtonu i dodał, że administracja Bidena nie dałaby się zastraszyć groźbami ze strony Chin.

„Uważamy, że ważne jest, aby mówca miał możliwość odwiedzenia Tajwanu, tak jak inni członkowie Kongresu w tym roku” – powiedział Kirby reporterowi CNN Kate Bolduan we wtorek.

Potwierdzamy również politykę jednych Chin. Nie popieramy niepodległości Tajwanu, ale naprawdę popieramy autorytet przywódców Kongresu… by odwiedzić Tajwan, jeśli tego chcecie, powiedział, dodając, że nie ma powodu, aby „rozwalać konflikt” w związku z wizytą mówcy.

Obejrzyj cały wywiad tutaj.

1659465946

Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii krytykuje wizytę Pelosi na konferencji prasowej

Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii Zheng Ziguang zorganizował we wtorek konferencję prasową, na której potępił wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Ambasador powiedziała, że ​​jej wizyta „poważnie narusza zasadę jednych Chin”, „poważnie narusza suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz „podważa pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej”.

Urzędnik określił tę podróż jako „bardzo niebezpieczną mistyfikację”.

1659465159

Bliższe spojrzenie: Dlaczego przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a nie prezydent Joe Biden, odwiedza Tajwan?

Kiedy przewodnicząca sił powietrznych USA Nancy Pelosi wylądowała na tajwańskim lotnisku Taipei Songshan, stała się największym amerykańskim urzędnikiem, który odwiedził wyspę od czasu Newta Gingricha w 1997 roku.

w Washington Post W opinii opublikowanej wkrótce po jej przybyciu Pelosi powiedziała, że ​​podróż miała na celu zademonstrowanie zaangażowania Stanów Zjednoczonych w obronę wyspy.

Ale w przeciwieństwie do innych krajów regionu, które mają głębokie związki ze Stanami Zjednoczonymi, takich jak Wietnam, Korea Południowa i Japonia, Tajwan tylko raz gościł wizytę amerykańskiego prezydenta, kiedy ówczesny prezydent Dwight Eisenhower udał się tam w czerwcu 1960 roku.

Ale chociaż wizyta Pelosi nie nadaje statusu kojarzonego z podróżą prezydencką, chiński rząd nadal wyraża obawy związane z postawieniem stopy na wyspie, którą Pekin uznaje za część swojego terytorium.

Przeczytaj mój przyjacielu Andrzeja Feinberga Wyjaśnij, dlaczego pani Pelosi – a nie prezydent Joe Biden – odbyła tę historyczną podróż na Tajwan.

1659464159

Były rzecznik prezydenta Tajwanu mówi, że reakcja Chin jest „śmieszna i oczekiwana”

Były rzecznik prezydenta Tajwanu, Colas Yutaka, określił działania Chin w odpowiedzi na wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi jako „śmieszne i przewidywalne”.

„Mam nadzieję, że Chiny się uspokoją. Ponieważ jasne jest, że Tajwan jest niepodległym i suwerennym krajem. Chiny nie mają prawa ingerować w cokolwiek związanego z Tajwanem”.

1659462988

Pelosi: Tajwan „ważnym partnerem w regionie Indo-Pacyfiku”

Powtarzając swoje wcześniejsze uwagi na temat motywów swojej delegacji do wyjazdu na Tajwan, Nancy Pelosi powiedziała później we wtorek, że jej podróż do Tajpej podkreśla, jak Ameryka „stoi” z wyspą liczącą 23 miliony ludzi.

„Nasza wizyta potwierdza, że ​​Ameryka stoi za Tajwanem: silną i żywą demokracją oraz naszym ważnym partnerem w regionie Indo-Pacyfiku” – napisał na Twitterze rzecznik kilka godzin po przybyciu do Tajpej.

1659461774

Ponad 20 chińskich samolotów wojskowych weszło do strefy obrony powietrznej Tajwanu w dniu przybycia Pelosi

Dwadzieścia jeden chińskich samolotów wojskowych wleciało do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) we wtorek, pierwszego dnia wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na wyspie, podała we wtorek AFP.

Ministerstwo Obrony Tajwanu opublikowało na Twitterze aktualizację dwie godziny po przybyciu rzecznika do Tajpej, zauważając, że w sumie 21 samolotów PLA wleciało na południowy zachód wyspy 2 sierpnia 2022 r., jednocześnie udostępniając zdjęcia szczegółowych modeli, w których ich zdaniem były używane. On leci.

1659461559

Wieżowiec na Tajwanie rozświetlony wiadomościami witającymi Pelosi

Najwyższy drapacz chmur na Tajwanie został oświetlony we wtorek wieczorem wiadomościami powitającymi przybycie Nancy Pelosi, ponieważ podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych była pierwszą wizytą wysokiej rangi urzędnika wybranego na Tajwanie od ówczesnego prezydenta Newta Gingricha w 1997 roku.

Komunikaty wyświetlane w Taipei 101 zmieniały się między: „Witamy na Tajwanie”, „Dziękuję, przyjaciele demokracji” i „Przyjaźń amerykańsko-tajwańska trwa wiecznie”.

1659459418

Ministerstwo Obrony Narodowej mówi, że chińskie samoloty przekroczyły Cieśninę Tajwańską to „fałszywe wiadomości”

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało we wtorek, wkrótce po tym, jak chińskie media państwowe poinformowały, że myśliwce SU-35 wysłane przez Pekin przekroczyły wrażliwą Cieśninę Tajwańską i stwierdziły, że raport jest „fałszywą wiadomością”.

„W odpowiedzi na internetowe plotki, że myśliwce Su-35 Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekroczyły Cieśninę Tajwańską, są to fałszywe wiadomości” – napisało Ministerstwo Obrony na Twitterze, zanim poprosiło opinię publiczną o przeczytanie pełnego oświadczenia w Internecie.

„Tymczasem apelujemy do internautów, aby nie publikowali tego i zdecydowanie potępiamy ten złośliwy czyn” – dodał resort.

1659458139

Oświadczenie Senatu Republikanów popierające wizytę Pelosi na Tajwanie

Długa lista senackich republikanów wydała oświadczenie popierające wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie wkrótce po jej przybyciu do Taipei we wtorek.

Wspieramy wizytę przewodniczącej domu Nancy Pelosi na Tajwanie. Od dziesięcioleci członkowie Kongresu USA, w tym byli przewodniczący Izby Reprezentantów, podróżowali na Tajwan. Ta podróż jest zgodna z jedną chińską polityką Stanów Zjednoczonych, której przestrzegamy. Jesteśmy również teraz, bardziej niż kiedykolwiek, zobowiązani do przestrzegania wszystkich elementów ustawy o stosunkach z Tajwanem”.

Do senatora Dana Sullivana z Alaski i Kevina Kramera z Północnej Dakoty dołączy 24 republikanów, w tym: senator Mitch McConnell (R-Kentucky), John Thune (RSD), Jim Inhofe (R-Okla), Jim Risch (R- Oklahoma). R-Idaho), Roy Blunt (Republika-Missouri), John Cornyn (Republika-Teksas), John Barrasso (Republika-U), Kevin Cramer (RND), Ben Sasse (Republika-Nep), Marsha Blackburn (Rep. z Tennessee), Thom Telles (Republika Północnej Karoliny), Tommy Tuberville (Republika Alla), Steve Daines (Republika Mont.), Susan Collins (Republika-Maine), Deb Fisher (Republika-nap.), Todd Young (R-end.), Joni Ernst (R-Iowa), Rob Portman (Ohio), Shelley Moore Capito (RW. Va.), Mike Crabow (R-Idaho), Richard Burr (RN. C.), John Bozeman (R-Ark.), Tim Scott (RS.C), Chuck Grassley (R-Iowa) i Pat Toomey (R-Pa.)